• çok pis yanılıyor olabilirim fakat böyle bir iç savaş yaşanır ve sonucunda islam cumhuriyeti yerine laik düzene geçilirse, tarihte ilk defa şeriat düzeni bir halk hareketiyle son bulmuş olacak. (üstelik müslüman bir halk.)

işte ibret alanlar için bunda dersler vardır.
  • adamlar medreseleri yakmaya başlamış lan...

black metal ruhu iran'da.
  • iran er ya da geç bu baskıdan kurtulacak. bunu tartışacak kişinin tarih bilgisi geçen seneyle sınırlıdır.
    bu tip baskıcı rejimler, tarih boyunca en fazla kendi sonlarını biraz geciktirmiştir o kadar. eninde sonunda gidecekleri yer bellidir. bunlar temenni değil tarihsel gerçektir. istediğin kadar süper diktatör ol, istediğin dini arkana al, insan doğasını tahakküm altına alamazsın, alınsaydı şimdiye kadar tek parça bir dünyada yaşıyor olurduk.

mesele nedir?mesele mümkün olduğunca az kan akıtarak özgürlüğe kavuşmaktır ama maalesef ki, dünya homo sapiensleri henüz sürü insanı olduğundan en az 1 yüzyıl daha dünya toprakları, özgürlük karşısında kanla sulanacak gibi gözükmekte.

edit:imla

edit2:arkadaşlar eğer, haşa allah değilseniz bi zahmet dini inancımı sorgulama yetkiniz var mı diye önce bir kendinize sorun yoksa, bana mesaj atmayın.bir engellik canınız var yormayın beni.
  • hayal aleminde yaşayan turan31 tayfa: iran karışacak, molla rejimi devrilecek, güney azerbaycan bağımsız olacak, bölgede tek etkin güç biz ve azerbaycan olucaz!!1!1!

gerçekler: molla rejimi yıkılacak ya da suriye'deki gibi zayıflamış biçimde iktidarını sürdürecek, milyonlarca göçmen akın akın türkiye'ye gelecek, demografi iyice çin kerhanesine dönecek.
  • 2 aydır iran'da eylemler zaman zaman durulsa da tekrar ateşlenerek devam ediyor. şu an her iki taraf için de en şiddetli dönemde. halk doğrudan devrim kelimesini kullanıyor ve müthiş bir irade ile eylemlere devam ediyor. üç gündür katılımı oldukça yüksek grevler, boykot ve sokak direnişleri düzenleniyor. rejim güçleri pek çok eylemciyi öldürdü. arada 9-10 yaşlarında çocuklar da var. bunları yayarak halkı korkutmaya çalışıyor ancak ters tepiyor. halk daha da öfkeli şekilde eylemleri büyütüyor.
    şu an kesin olan tek şey iran'ın asla eskiye dönemeyeceği. 3 ay önceki hale gelmesi imkansız. zaten rejim içinde de iki ayrı kanat var. reformistler ve şiddet yanlıları. bir kesim çareyi reformlarda bulurken bir kesim katliam istiyor. ancak şu halde ikisi de molla rejimini kurtaramaz gibi duruyor. zafer içinse eksikler belli. güvenilir bir öncü henüz yok ve eylemciler büyük oranda silahsız. bu sebeple kitlesellikten gelen güç zafere ulaşamıyor. bu aşamada kilit nokta ordu. ordu içinde ufak bir kesim bile rejim karşıtı tutum sergilerse ve silah depolarını halka açarsa rejim kısa sürede çöker.
    gelelim devrim sonrasına. o zaman ne olacağını kimse bilmiyor. daha kötü olamaz diyorlar topluca. ancak amaç birliği yok. şah destekçisi de var, solcu islamcılar da. süreç kendi öncüsünü yaratacaktır şüphesiz. umuyorum ki bu batı'nın değil halkın çıkarını savunan biri olur. kalbim direnen ve savaşan iran halklarıyla.
    son olarak iki bilgi daha geçmek istiyorum. şu an ne azeriler ne de kürtler bir bağımsızlık amacı gütmüyor. ayrılıkçı bir söylem yok eylemlerde. rejimi devirmeye yönelik bir hareket var sadece.
  • bir gün bir suri bir paki bir afgan, türk kahvesinde çay içiyorlarmış.

masaya biri çarpmış, çaylar devrilmiş.

suri demiş ki, lan paki çayı temizle, benle mi bot bağladın?
    paki akıllı, ben ne temizlicem amk afgan temizlesin o benden sonra geldi demiş.

afgan demiş ki biz niye temizliyoruz lan çayı getiren adam sike sike temizleyecek biz gidince.

diğerleri sormuş neden? yoksa kahvenin sahibi türk o mu?

afgan cevaplamış: türk kahvesinde türk'ün ne işi var amk? o yeni gelen iranlı...
  • iran'da iç savaş olur da rejim değişirse, şimdiki baskıcı rejimin muhafızları nereye kaçacak?

ülkem için şimdiden endişelenmeye başladım.
  • yetkili bir abiniz olarak söylüyorum iran türklerinin iran'dan kopmak gibi bir niyeti yok. kendi ülkenizdeki zihin ve ruh olarak zaten ayrılmış olanlarla kıyaslamayın.

şeriatı soruyorsanız evet onu farsı da türkü de sevmiyor, istemiyor ve bıkmış haldeler. eli kulağında olabilir.

yani iç savaştan ziyade halkın el ele verip rejim değiştirmesi diyelim biz ona.
  • hristiyanlık da avrupa rönesansı sonra 1400-1700 yıllarda yaşadı
    biz ise hicri takvime göre 1444 yıllarındayız.

aklıma gelmiyor değil.
    rönesans nedir özellikleri?
    kelime anlamı olarak yeniden doğuş anlamına gelen rönesans devri genel özellikleri şu şekilde listelenebilir: yüzyılda italya'da doğmuş ve orada tüm avrupa'ya yayılmıştır. resim, heykel, edebiyat, bilim ve sanat alanında önemli gelişmeler yaşanmıştır. hümanizmin etkisiyle, insan merkezli bir anlayış olmuştur.

dinciliğin değilde dinimizi yaşayalım. gerisi allah ile aramızda kalsın.
    siyasiler dayatmasın. sanırım onunda bir sınırı var.
  • iran'a geçmiş olsun. o zehirli ok çoktan atıldı:

görsel
hesabın var mı? giriş yap