• enteresan yemeklerdir. iranlı bir arkadaşımın 'korma sabzi" (karma sebze) diye adlandırdığı bir yemekten bahsetmek isterim.
    rendelenmiş karışık sebzeler -neler olduğunu şu anda hatırlamıyorum ama toplam görüntüsü ıspanak gibi olan bir karışım-, küçük top top köfteler -sulu köfte formatı- ve minik fasulye tanelerinden oluşuyordu. yemek pişti tam ocaktan inecek, arkadaşım "tüüüh bir şey daha koyacaktım unuttum" dedi. şimdi koyalım dedim, yok dedi, birlikte pişmesi lazımdı. yarın ısıtırken koyarız. yemeği yedim, eline sağlık filan dedim ama pek de özel bir yemek gibi gelmedi, o kadar alakasız malzemenin, böyle sıradan bir lezzeti oluşturmak için bir araya gelmesi epey manasız göründü. ertesi akşam dünden kalan yemek ısıtılırken içine kurutulmuş limon koydu. ve sanki dünkü o saçma yemek gitti ve mucizevi bir şey geldi yerine. limonla ekşi bir hale gelen yemeğin içindeki köfteler, fasulye taneleri, lezzetin içindeki gerçek anlamını buldu. kurutulmuş limonla başka neler yapılabilir diye düşüncelere sevk etti.

bir de cevizli nar sulu vahşi ördek yemekleri var. nar ekşisi değil nar suyu olduğunu özellikle belirttiler. vahşi ördek yoksa herhangi bir ördekle de olurmuş ama esas lezzetini vermezmiş.
  • (bkz: lepe)
    (bkz: chelokebab)
    (bkz: cücekebab)
    (bkz: )
    (bkz: havuç pilow)
    (bkz: bakla pilow)
    (bkz: badimcan huruş)
  • pera palas otelinin giriş kapısına varmadan, yolun karşısında "pars* iranian foods" adlı restoranda yenebilecek yemeklerdir.
  • aryanlarin onucuncu yuzyilda, hindistan a gitmesiyle, hint baharatlarini kendi karakteristik pisirme stillerinde kullanarak daha bir zengin mutfagi yaratmis parsi yemekleridir. (bkz: biryani)
  • (bkz: advieh)
  • (bkz: dhansak)
    (bkz: iran mutfagi)
  • türk yemeklerine benzedikleri kadar kötü olan yemeklerdir.oldukça yağlı yemekler yapar iranlılar.
  • acıbadem'de gilan isimli yerde deneyebilirsiniz.
  • bazı tencere yemeklerine koydukları kurutulmuş limon misket limonudur. bildiğimiz sarı limonu kurutup koyarsanız hayalkırıklığı olur o tadı bulamazsınız*. tüm halde kurutulmuş ya da dilim dilim bulunabiliyor. ilk yendiğinde yemek bozulmuş da ekşimiş gibi gelse de sonra bağımlısı olunabilir, ben pirinç pilavına bile atıyorum artık.
hesabın var mı? giriş yap