• dün arkadaşlarla caddebostan sahilden fenerbahçeye yürüdük, komiklikler şakalar eğlence falan, akabinde onlar varış noktalarına ulaşmış olmalarına karşın caddebostan'a benim geri dönmem gerekiyordu..

dedim şimdi, bu kadar yolu tek başıma geri mi yürüsem?
    yoksa dolmuşa yürüyüp, dolmuş bekleyip iki adımlık yolu yarım saatte mi gitsem?

ikileminde kalmışken bir de ne göreyim, velespit..

milattan 40.000 yıl önceden bir anda 21. yüzyıla gelmiş neandertal gibi bir iki salladım bisikleti düğmelere bastım falan.. bir bok olmadı haliyle..
    sonra bir baktım yazmışlar kocaman.. okudum ettim, 2-3 dakika sonra çalışır bir tanesinin tepesindeydim..

neticeye gelecek olursam, 7 dakika sonra, istasyondaki insanların bisikleti keşfetmişçesine mutlu bakışları altında caddebostan'a bıraktım bisikleti.. işin garibi şu sms geldi bırakır bırakmaz, "7 dakika peda çevirdiniz, ücret 0.00 tl, kalan bakiye 50.00tl, harcanan kalori: 0"

bedavaya fenerbahçe'den caddebostana geldiğime mi sevineyim,
    pazar günü sahil yolunda 7 dakika bisiklet kullanıp hiç kalori yakamadığıma mı üzüleyim bilemedim..

en nihayetinde, ne güzel, ne iyi olmuş bu sistemi türkiyeye de getirmiş adamlar ama her sistem gibi, bu da bulunduğu coğrafi koşullara göre optimizasyon gerektiriyor.. en basitinden, fiyatını artıracaksın veya sponsorlara bastıracaksın, özellikle haftasonları 8-16, 16-24 saatleri arasında farklı noktalarda 4'er kişi bırakacaksın.. bu insanlar hem bisikletlerin lastiğini şişirecek orasına burasına bakım yapacak, hem de kullanmak isteyen veya sorunu olan insanlara yardım edecek.. en azından sistem oturana kadar..

bir de ilanlarda bir numara yazmışlar, 0212 274 20 20 diye, onu boşuna aramayın size şu numarayı verecek: 0216 445 76 00
  • ispark'ın bugüne dek halk için verdiği, fahiş fiyatların olmadığı ilk ve tek olumlu hizmet.

hizmet güzel güzel olmasına da, bisikletlerin normalde kaliteli olmalarına karşın aşırı bakımsız oluşları, birçoğunun frenlerinin ve viteslerinin çalışmayışı can sıkıyor. milletimizin hemen her yerde olduğu gibi "kamu malıysa koy götüne" zihniyeti burada da tezahür ediyor. ulan insan gibi kullanın işte şu bisikletleri, aletlerin orasını burasını koparıp anasını sikince ne geçiyor elinize?

genellikle gece saat 00:00'dan sonra hizmet vermeyişi ise tam bir skandal. hizmet güzel olsa da zihniyet "bu saatte ne bisikleti amk gidin yatın evinize" olunca alınan keyif yarım kalıyor.

ha, bir de çekilen bloke tutar 24 saatte iade edilmeyerek kredi kartı limitini gereksiz yere meşgul ediyor. kesinlikle bu unsurlar dikkate alınarak geliştirilmesi ve daha çok ilgilenilmesi gereken genel hatlarıyla güzel bir hizmet.
  • saati 2 liradan bisiklet kiralama olanağı sunan ispark girişimi. biraz sistematiğinden bahsedeyim. bir ana ünite var, buradan kaç adet bisiklet kiralayacağınıza, kaç saat süre ile kiralayacağınıza karar verebiliyor, işleminizi buna göre yönlendirebiliyorsunuz. bu işlemler tamamlandıktan sonra sistem sizden kredi kartınızı okutmanızı istiyor. ispark bisiklet başına 50 tl tutarında bir bedeli, kullanım bedeli düşüldükten sonra iade edilmek üzere bloke ediyor. siz bisikletinizi alıp istediğiniz istasyona iade edebiliyorsunuz, bu arada geçen sürenin kullanım bedeli sistem tarafından hesaplanıyor, bloke edilen tutardan kullanım bedeli düşülüyor, kalanı iade ediliyor. kullanım bedelleri de öyle aman allah paralar değil, bir saat için 2, üç saat için 3 lira gibi paralar. buraya kadar ne hoş değil mi, hikayenin devamı da var.

dün öğle saatlerinde iki tane bisiklet kiralayalım dedik. bostancı istasyonunda, sekiz on tane bisiklet olmasına karşılık, kiralama işlemlerinin yapıldığı ünite arızalı idi. bir sonraki istasyondan (caddebostan) kiralar, bostancı'ya gelir, bisikletlerimizi bostancı istasyonuna teslim ederiz dedik, ne de olsa, bu girişimde, istediğimiz istasyondan bisiklet kiralar, istediğimiz istasyona teslim edebilirdik, moralimizi bozmadık.

caddebostan'daki istasyondaki ünite hem çalışır vaziyette idi hem de biri servis dışı olmasına karşılık üç tane de bisiklet olduğunu görünce çok sevindik. hemen kiralama işlemlerimizi gerçekleştirip bisiklet başına 50 telemizi bloke ettirdik. makine bize bir şifre verdi, bisikletlerin başına gidip bağlı bulundukları üniteye şifremizi girdiğimizde bisikletlerimize kavuşacaktık. ama o da ne? 0-9 arası rakamların bulunduğu panelde, 0, 1, 2 ve 3 dışında herhangi bir tuş çalışmıyor. benim elimdeki şifrede de bunlar dışındaki rakamlardan bir hayli var. diğer bisikleti deneyelim dedik, onda da aynı sorun ile karşılaştık, moralimizi bozmadık, müşteri hizmetleri diye bir şey var dedik, orayı aradık.

müşteri hizmetleri bizi bir başka numaraya yönlendirdi, sandım ki, yakınlarda bir görevli var, gelip arızalı olan paneli tamir edecek, hemen verdikleri telefonu aradık. ters bir adam karşıladı bizi, derdimizi anlattık. adam bize "size yardımcı olamayız, ancak sizi en yakın istasyona yönlendirebilirim, oradan bisikletinizi kiralayabilirsiniz." dedi. (vay be! ne kadar da düşünemediğimiz bir şey söyledi bize) kendisine en yakın istasyonun (bostancı) durumunu da anlattık. yapılacak bir şey olmadığını söyledi.

yapılacak bir şeyin olmadığı bir durumda iki telefon konuşması yaptık. niye yaptık biz de anlamadık. bana sorarsanız yapılabilecek bir şeyler var:

sevgili ispark sevgili büyükşehir belediyesi,
    madem ki böyle bir işe giriştiniz, insanların bisiklete en çok yöneldikleri hafta sonları için de çalışan bir gezici ekip kurabilir, arızalara hızlıca müdahale edebilirsiniz. alt ve üst yapısını kurmadan, bakım anlaşmalarını yapmadan böyle bir hizmete kalkışmanın yerinde bir adım olmadığını biz vatandaş aklımızla bile çözebiliyoruz, siz ki bizlerin hayli hayli büyüklerisiniz. hadi bunu yapmadınız, yapamadınız, yapmak istediniz ama beceremediniz, önemsemediniz...diyelim, o zaman vatandaşın bisiklet kiralayacağı iki üniteden birinde arıza oluşur ise diğerini devre dışı bırakabilirsiniz. sözgelimi bisikletlerin bağlı bulunduğu panellerin tuşlarında bir arıza mı var, kiralama ünitesini de devre dışı bırakın ki, vatandaş, kiralama işlemini yapıp eli boş dönmesin. ayrıca, bloke edilen tutarın ne zaman ve nasıl iade edeceğine dair de bilgi verilsin ki, biz de vatandaş/tüketici olarak ona göre karar verelim. bloke edilen tutarın 48 saat sonra iade edileceğine dair herhangi bir ibare okumadım, okumuş olsam belki de bisiklet kiralamaktan vazgeçerdim. bu da işin bir başka boyutu.

vatandaş olarak, yapabileceğimi yapıp kendi çapımda bir direniş hareketi oluşturarak, kiralama istasyonunda bulunduğum süre boyunca, kimsenin o istasyondan bisiklet kiralamamasını sağladım. ama ben gittikten sonra ne oldu tabi onu bilemiyorum.

netice itibariyle şu oldu, ispark, karşılığını ve hakkını vermediği, daha doğrusu hiç vermediği bir hizmet için 100 tl tutarındaki bir bedeli iki gün süre ile uhdesinde tutma hakkı elde etti. ha bu yolları karış karış parselleyen, iki dakika kaldırıma yanaşık vaziyette bir araba görmesin, başına cümbüş sineği gibi üşüşerek hemen park ücreti kesmeye yönelen ispark görevlilerini düşündüğüm vakit bana çok da şaşırtıcı gelmiyor.

bloke edilen o para 48 saat sonra iade edilmesin de görelim bakalım, buralarda ne şenlikler olacak.
  • dün yıllık abone oldum 59 liraya, iki gündür öğle araları karaköy-beşiktaş, beşiktaş-karaköy yapıyorum. gayet uygun ve verimli bir sistem. bugün kullandığım bisikletin fren teli çıktı. eğer tamir işlerini de hallederlerse bana göre süper bir uygulama olmuş. ödeme yaparken tek düşündüğüm şey paranın ibb'ye gitmesi. ona da imamoğlu gelirse ve oh mis!

tanım: başarılı hizmet
  • para yüklemesi kolay, kullanımı kolay, fiyatlar makul daha ne olsun. 20 km ile kartal-moda arasını 2 saatte tamamladım. bir yanın deniz diğer yanın yeşillik, kimsenin salça olmadığı bir güzergah ile gayet keyifli bir gün geçirdim. bu etkinlik sadece 4 lira, ekstra olarak yolda belturda denize karşı bir çay bir tost daha ne olsun. bisikletleri moda'da bıraktıktan sonra kadıköy'de kaliteli kahve , tercihen walters. günü güzel kapatmak için birebir.
    hem spor hem keyif yapmak isteyenler için tavsiye edilir. belediye bu işin hakkını vermiş dostlar.
  • hayatımda gördüğüm en ama en kötü sistem kaç senedir aynı problem hangi istasyona gitsek arızalı 153ü arıyoruz yok güncelleme var yok sistemsel hata var bir proje bu kadar kötü yönetilir ancak. 50 istasyon varsa 45 tanesi abartmıyorum böyle. sadece laf olsun diye kurulmuş bir sistem. bisiklet hiçbir şekilde kiralayamıyorsunuz sırf bu yüzden oy vermicem o kadar kuruldum bu düzene.
  • an itibarıyla bildiriyorum, art arda tam on iki bisikleti vermeyen sistem. mıknatısları arızalı. iki tane istasyonda denedim(tarabya ve çayırbaşı). işsizlik işte, birazdan da sarıyer'de deneyeceğim, olmazsa küfür ede ede eve dönmeyi planlıyorum.

bir şeyi de düzgün yapın amk, diye diye yürüyorum kireçburnu-sarıyer hattında.

edit: sarıyer'de de tam 3 bisikleti alamadım. ardından aldığım iki tanesi götü başı dağıtmıştı. birinin selesi kayıyordu, diğerinin de gidonu neredeyse yerinden çıkacaktı. son aldığım ise biraz titriyordu ama daha fazla incelemeden aldım.

buralarda hep bisiklete biniyorum, yaklaşık 2-3 haftadır ara vermiştim, bisikletler pert, sistem ölmüş. yazık diyebildim sadece. umarım yalnızca denk gelmiştir.
  • çılgınlar gibi her tarafa kurulan sistem.

konulan yerlerin %90 ında bisiklet yolu göremedim. konulan yerlerin aynı oranda bisiklet kullanımına na müsait alanlarda olduğunu da söylemek lazım. bir şehri bu kadar çok sıkıştırıp bir de bu kadar çok bisiklet kullanılmasını hayal etmek ya aşırı romantik olmayı gerektirir ya da.... neyse...
  • mobil uygulaması pratik ve kullanışlı olmasına karşın, güzel ülkemin o kadar da güzel olmayan insanları tarafından babalarının malıymış gibi hoyratça kullanmaları neticesinde arızasız bisiklet bulmanın zor olduğu sistem. bakın sağlam demedim. hoş babalarının malı olsa gözü gibi bakarlardı bu sayın göt laleleri. ufak tefek sıkıntıları geçtim zaten sahilde sürüp geçiyoruz da jant tellerini koparmayı nasıl başarmış olabilir bi insan evladı merak etmiyor da değilim. neyse.
  • güzel bir belediyecilik örneği.

kullanım alanlarının daha fazla olmasını isterdim ama bi yandan da iç sesim -la bu istanbulda düz yer mi var belediye napsın- şeklinde belediyeye göz kırpıyorum.

mobil uygulamayı hesabınızı aktif ediyorsunuz. ardından üyelik tipine göre depozito yatırıyorsunuz(biz 20tl'lik olanı seçtik). ardından bide bisikleti kiralamak için tekrar para yatırıyorsunuz. sonra 'tek kullanımlık' şifre isteyerek size bir 6 basamaktan oluşan rakam kombinasyonu veriyor. sonra sağlam olan bisikleti gözünüze kestirip almaya çalışıyorsunuz.

aaaa! o da ne? şifreyi girdiniz ama bisikleti tutan demir otomatik açılmadı mı? üstelik "çıt" diye seste geldi. işte o sıra hatayı kendinizde aramayın. bir diğer bisikleti almaya çalışın. bisikleti tutan makineler kafasına göre verip vermemezlik yapabiliyor.
hesabın var mı? giriş yap