• ne yasanacak anasini satayim.
    araba icat oldu da bana mi yaradi.
    ben gene en yakin isinlama istasyonuna yürüyüp kuyruga giricem.
    o olacak.
  • skati isminin patlama yapması.. her doğan 3 erkek çocuktan birine geleceği aydınlık olsun, iş bulsun diye skati ismi konulması
  • evin en küçüğünün dramı artacak; evdeki kahve bitince, sırf fantazi olsun diye, kahve almaya brezilya'ya gönderildiği günler başlayacaktır.
  • ısyerinde tuvaleti gelen herkes evindeki tuvalete gitsin, gibi talepler...

evet az once burnumun diregi kirildi.
  • çin malı ışınlama cihazları yüzünden kolu bacağı ayrı şehirlere giden talihsiz yolcuların haberleri hologram gazetelerin üçüncü sayfalarını kaplayabilir.
  • kesin

(bkz: ışınlanma vergisi)
  • -hadi ben kaçtım. zbavnnnnnn...
  • filozof derek parfit in konuyla ilgili dusunce deneyi vardir. uydurdugu senaryolardan biri soyledir;
    isinlama kabinine giriyorsun, bedenin en ince ayrintisina kadar en hassas olcumlerle taraniyor; vucudundaki trilyonlarca hucre tip ve konumuna gore haritalanip kaydediliyor. ayrica makina her bir parcacigin kuantum durumunu da biliyor. tabii, bunlarin nasil yapilacagi, mumkun olup olmayacagi tartistigi konu degil.

insan gibi buyuk neslerin tasinmasi icin taramanin ve tasimanin orjinali bozmadan mumkun olmayacagi dusunulmekte. yani vucut butunlugu bozulacak. sonra tarayici tarafindan toplanan bilgiler dolaniklik sayesinde hedefe gonderilicek. dolaniklik bir parcanin ozelliklerinin istenen mesafeye aninda tasinmasini saglayabilcek. bu islem 2004 de atom seviyesinde yapilmistir.

parfit in bu isinlanma sonucunda buldugu senaryolar;
    isinlama cihazi geregince calisirsa orjinal kisi yokedilmis, alici kabininda kopya yaratilmis olcak.
    parfit burada bir hata oldugunu farzediyor. mesela makina iki kopya yapmis olsun. hangisi gercek kisi olur? ya da orjinali kisi yok edilmemis olsun. hangisi kisinin ozu uzerinde hak iddia edebilir?

parfit burada isinlamanin cinayet olacagini savunuyor. hulasa, kisinin butunlugunun bozulmasi sakat bir durum.

bir de kisinin sadece sahip oldugu atomlar konfigurasyonunu koruyarak orjinal olabilecegi fikri de dogru degildir. ornegin su an yasayan kisi kirk yil oncesinde sahip oldugun kutlenin ancak yuzde onuna sahiptir. bu ayri bir tartisma konusu, yani iki dakika onceki kisiyle sonraki kisinin ayni olup olmadigi. bu da bilimin cevap veremedigi sorulardan biridir.
  • pegasus ışınlama'nın yolculara oksijeni bile parayla satması sosyal medyada kıyasıya eleştirilecektir.
hesabın var mı? giriş yap