• iskender kebap yapan yerlerde iskender kebabın üstüne müşterinin isteğine bağlı olarak tereyağı dökmekle görevli kişiler.
    (bkz: sos ister misiniz)

tereyağcı adamlardan birini düşünün bir kez. elinde kızgın yağ bulunan kabıyla tehditkar bir biçimde dolaşmaktadır görev yerinde. kuşatma zamanlarında kale surlarından düşman askerleri üzerine kızgın yağ döken adamların günümüzdeki temsilcisidir o. yaptığı iş önemsizmiş gibi görünse de herkes ondan çekinir, ona gizliden veya açıktan saygı duyar. öyle ya, boyundaki sakalı usturayla tıraş eden berbere güvenmek zorunda oldukları gibi ona da öyle güvenmek zorundadırlar o, kızgın tereyağını oturdukları yerin iki karış uzağındaki tabağın üzerine boca ederken. ufak bir sakarlık belki de ömür boyu izini taşıyacakları bir kazaya sebep olabilir. hem burası türkiyedir, kimse; kızgın tereyağından zarar gördüğü için bir kebapçıdan milyon dolarlık tazminatlar koparamaz. o ise bütün bunlara aldırış etmez, elinde tuttuğu metal kabın içindeki kızgın yağ ile gizli bir anlaşması varmış gibi dikkatli , soğukkanlı ama bir o kadar da rahat bir şekilde yapar işini. o herkesin tabağına yağı sırayla dökerken masada sinirler gerilir. masayı bir ölüm sessizliği kaplar. o işini bitirip gittiğindeyse herkes birden neşeli bir sohbete başlamaya çalışır biraz önceki gergin bekleyişi unutmak ister gibi.
  • varligi bilinen iskendercilerde, donere gelir gelmez "röheh" diye girismeme sebebi insanlardir. genellikle doneri masaya getiren garsondan 1-2 dakika sonra servise gelirler ve ben bunun bilincli yapildigini, musterinin irade gucunu sinama amacli bir kumpas oldugunu dusunmekteyim. orda mis gibi dumani tuten bir bucuk iskender sana bakar, sen donere bakarsin lakin tereyagcinin gelecegini bildiginden, o cazir cuzur sosu beklerken agzinin akan sulariyla, donere self-servis sos yapmis olursun zaten.
    yalniz bu adamlarda muthis bir kibir, bir kendini begenmislik, bir "ben olmasaydim bu doner nah bi boka benzemezdi" edasi vardir. terayagi dokerkenki o gosteri, o show, bu ruh halinin disa vurumudur.
    bu adami bekleyis, tereyag servisi sunmayan donercilerde ise donerin sogumasina, ziyan olmasina neden olabilir.
  • bursa'da bol bulunurlar...
  • hep az koyarlar tereyagini.
    $erefsizler, gozum donmu$ iskender'i gorunce zaten.
hesabın var mı? giriş yap