şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: orgeneral)
  memleketimden* cikma genel kurmay baskani.
 • 15 kasım 1997 tarihinde kktc'nin bağımsızlık resepsiyonunda aynı çatı altında olduğum asker zat.
 • 30 ağustos 1994 - 30 ağustos 1998
  orgeneral ismail h. karadayi; 1932 yılında çankırı'da doğdu. 1951 yılında kara harp okulu'ndan, 1953 yılında uçaksavar okulu'ndan mezun oldu. çeşitli topçu birliklerinde görev yaptıktan sonra 1963 yılında kara harp akademisi'ni, 1967 yılında silahlı kuvvetler akademisi'ni, 1975 yılında milli güvenlik akademisi'ni bitirdi. kurmay subay olarak değişik komutanlıklarda şube müdürlüğü, kara harp okulu'nda öğretmenlik, orta doğu ülkelerinde askeri ataşelik, alay komutanlığı ve genelkurmay hareket başkanlığı plan prensipler şube müdürlüğü görevlerinde bulundu ve 1977 yılında tuğgeneralliğe terfi etti. bu rütbede sırasıyla kara kuvvetleri tayin dairesi başkanlığı ve motorlu piyade tugay komutanlığı görevlerini yaptı ve 1981 yılında tümgeneral oldu. tümgeneral olarak kıbrıs'ta iki yıl tümen komutanlığı yaptı ve bilahare kara kuvvetleri personel başkanlığı'na atandı. 1985 yılında korgeneral oldu ve bu rütbede iki yıl kolordu komutanı olarak görev yaptı. 1989 yılına kadar korgeneral olarak iki yıl, 30 ağustos 1989 yılında terfiini müteakip, orgeneral olarak da 1 ocak 1991 tarihine kadar kara kuvvetleri kurmay başkanlığı görevini yürüten orgeneral ismail h.karadayi, bu tarihte 1 nci ordu komutanlığı'na tayin oldu. orgeneral ismail h.karadayi 30 ağustos 1993 tarihinden itibaren 1 yıl süreyle kara kuvvetleri komutanlığı yaptı.

  30 ağustos 1994 tarihinden geçerli olmak üzere genelkurmay başkanlığı görevine atanan orgeneral ismail h.karadayi evli ve iki çocuk babası olup fransızca bilmektedir.

  orgeneral ismail h.karadayi, tsk üstün hizmet ve tsk altın şeref madalyaları ile güney kore tong il jang, pakistan nişan-ı imtiyaz, abd legion of merit ve ürdün 1 nci derecede istihkak nişanı ve fransız liyakat nişanı commandeur dans l'ordre de la legion d'honneur madalyalarına sahiptir.

  orgeneral ismail h.karadayi'ya ayrıca, muhtelif tarihlerde; uluslar arası melvin jones dostluk ödülü, uluslararası paul harrıs madalyası ve ilter erkan dostluk ve barış ödülü ile batı trakya türkleri dayanışma derneği tarafından dr.sadık ahmet dostluk ve barış ödülü tevcih edilmiştir.
 • http://haber.gazetevatan.com/…tay.asp?newsid=220304

  erkan mumcu:

  "cumhurbaşkanlığı seçiminde dyp ile birlikte hareket etme ve dp çatısı altında birleşme kararı almıştık. o günlerde istanbul havalimanında eski genelkurmay başkanı ismail hakkı karadayı ile karşılaştık. bana, "tebrik ederim sayın genel başkan. muhalefette chp'yi yalnız bırakmamak lazım. sizin de merkez sağ olarak birleşmeniz iyi oldu. cumhurbaşkanlığı oylamasında da aynı tavrı göstermenizi bekliyoruz." dedi. ben de "efendim bizim tavrımız belli. oylamaya katılıp katılmamaktan ziyade anayasa değişikliği üzerinde duruyoruz. bırakalım halk seçsin." karşılığını verdim. o, "ama onun da mahzurları var. halk seçerse sürekli bunların istediği kişiler seçilir." cevabını verdi."
 • hakkında bu kadar az entry girilince genel kurmay başkanı olmadığını sandığım kişi.
 • komik ses kaydı ortaya çıkan eski asker taze darbeci.adam erkan mumcu'yu hem tehdit ediyor hem küfür ediyor ;oh ne ala.
 • davostaki gerilimli geceden en kârlı çıkmış kişidir. yatıp kalkıp erdoğana şükretmesi gerekir.
 • 1932 çankırı doğumlu, turk silahlı kuvvetlerinin 22. genelkurmay baskanidir.

  1951 yılında kara harp okulundan mezun oldu.
  1953 yılında ucaksavar okulundan mezun oldu.

  cesitli topcu birliklerinde gorev yaptiktan sonra
  1963 yılında kara harp akademisini bitirdi.
  1967 yılında silahlı kuvvetler akademisini bitirdi.
  1975 yılında milli guvenlik akademisini bitirdi.

  kurmay subay olarak cesitli
  komutanliklarda sube mudurlugu,
  kara harp okulunda ogretmenlik,
  orta dogu ulkelerinde askeri ateselik,
  alay komutanligi,
  genel kurmay hareket baskanligi plan prensipler sube mudurlugu gorevlerinde bulundu.

  1977 yilinda tuggenerallige terfi etti. bu rütbede sırasıyla kara kuvvetleri tayin dairesi başkanlığı ve motorlu piyade tugay komutanlığı görevlerini yaptı.

  1981 yılında tümgenerallige terfi etti. tümgeneral olarak kıbrıs'ta iki yıl tümen komutanlığı yaptı ve bilahare kara kuvvetleri personel başkanlığı'na atandı.

  1985 yılında korgenerallige terfi etti. bu rutbede iki yil kolordu komutanligi gorevini ustlendi.

  1989 yılında orgenerallige terfi etti. 1 ocak 1991 tarihine kadar kara kuvvetleri kurmay baskanligi gorevini yuruttu.
  1 ocak 1991 yılında birinci ordu komutanligina atandi.
  10 ağustos 1993 tarihinden itibaren 1 yıl sureyle kara kuvvetleri komutanligi gorevine atandi.
  30 agustos 1994 tarihinde genelkurmay baskanligi gorevine atandi.
  30 agustos 1998 tarihinde yas haddinden emekli oldu.

  ödül ve madalyaları:
  * tsk üstün hizmet madalyası
  * tsk altın şeref-ı imtiyaz
  * abd legion of merit nişanı
  * ürdün 1 nci derecede istihkak nişanı
  * fransa liyakat nişanı, commandeur dans l'ordre de la legion d'honneur
  * uluslararası melvin jones dostluk ödülü
  * uluslararası paul harrıs madalyası
  * ilter erkan dostluk ve barış ödülü
  * askeri koruması j.k.tayfun çam ordu 19091981 ankara

  evli ve iki cocuk babasidir. fransizca bilmektedir.

  karadayı, meshur 28 subat surecinde genelkurmay baskanligi gorevini yurutmekteydi.
  kendisinden once kara kuvvetleri komutanligi gorevini muhittin fisunoglu, kendisinden sonra bu gorevi mehmet hikmet bayar yuruttu.
  kendisinden once genelkurmay baskanligi gorevini dogan gures pasa yurutmekteydi. kendisinden sonra genelkurmay baskanligina huseyin kıvrıkoglu atanmistir.
 • bir değil iki abd liyakat madalyasina sahiptir.