• senelerdir ekranlarda söyleyemediğinin acısını çıkarıyor belli ki. darbe belasının tek kazancı denilebilir çok sık çıkıyor televizyona. her an her dakika twitter'a düşebiliyor konuşmaları. sürekli, akıcı, güzel güzel konuşuyor saygılı biçimde.

ali ismail'den sonra takip etmeye başladım kendisini. sen bu zamana kadar nerdeydin be abicim.
  • bırakın adam gazeteciliğe devam etsin. "parti kursa oy veririm" cilere inanma. onlar senin bitmeni isteyenlerdir. sen yanına alabildiğin kadar genç çocuk al yetiştir. dürüst, korkusuz, ilkeli gazeteciler kazandır bize. her yere de artık beleş çıkma yav. biraz önce anlattığım amaç için para kazanmak lazım. hey gidii... vaktinde anlatırdım bir ismail saymaz var derdim. o kim derlerdi. şu şu haberleri o yaptı ya derdim. habere araştırmaya devam. ve beleş çıkma artık yeter.

tanırız sıkı solcudur.
  • kral adam.

kendine gazeteci veya aydın sıfatını yakıştıram cahil ve seviyesiz yandaşların içinde gezdiriyor.

yüreğine sağlık.
  • anti militarist, iyi insan!
  • radikal'den beri büyük bi' dikkatle takip ediyorum ve kendisi hakkındaki izlenimim: adam gibi adamdır, adam gibi gazetecidir. havuzcuları zaten adam yerine koymuyorum ama muhalif soslu olan yılmazlardan, sonerlerden, bekirlerden, eminlerden çok daha iyi gazetecidir.

bir de levent gültekin var tabi, tanışıyorlar mı bilmem ama ikisini aynı programda izlemeyi çok isterdim. ismail abi sen okursun buraları, okuyan adamsın neticede. sen bi' el at bu temennime de ikinizi aynı program içinde izleyelim bu vesileyle.
  • yandaş bükücü, bilgiyle tokatlayıcı, bilgiyle verdiği ayar sonrası karşısındakinin kıvırtıcı olmasını düz, basit cümlelerle anlatan, bir canımın içi havasındaki gazeteci...
  • daha bilgilendirici olabilir
    teş şansızlığı haber programların formatları kötü
    karşıt görüşler birbirine bol bol soru sorarsa o tartışma kaliteli anlaşılır olur.
    bol soruya olanak sağlayan bir program yok
    soru az olunca
    polemik, mantıksız yanlış anlaşılmayan açıklama sayısı artıyo.
  • muhabirmiş. çeşitli kitapları olduğunu biliyorum. ama bence bu adam kesinlikle köşe yazarlığı yapmalı.
  • konuşma kabiliyetiyle, bilgisiyle, zekasıyla, ahlakıyla ve cesaretiyle göğsümü kabartan erzurumlu hemşerim. bu adamı farklı kılan şey içindeki hakkaniyet duygusu ve ahlakı. ismail saymazın bir ideolojiyi, bir dini yahut bir kişi veya grubu körü körüne savunduğunu göremezsiniz. her olayı kendi entelektüel vicdanının süzgecinden geçirir ve öyle yorumlar. dolayısıyla belli konuda savunduğu bir siyasal geleneği başka bir konudaki yaklaşımı yahut tutumu dolayısıyla eleştirebilir. örneğin siyasal islamcılara karşı kemalizmi savunur fakat kürt meselesinde kemalizmi eleştirir. ya da 28 şubat sürecinde muhafazakarlara karşı yapılan hataları kabul eder ancak son 15 yılda yaşanan siyasal islam rüzgarına karşı laikliği ve demokratik değerleri savunur. yani kısacası vicdanının sesini dinler. dünyaya sol pencereden bakar fakat bu bakış onun diğer kesimlere karşı yapılan haksızlıklara sessiz kalmasına neden olmaz; çünkü vicdanı siyasal duruşunun önündedir. ideolojik taassubu yoktur. bunun yanında türkiye'nin sayılı araştırmacı gazetecilerinden biridir ve gerek siyasi meselelerde, gerek dış politika konusunda ve gerekse spesifik insan hakları yahut terör davalarında son derece bilgilidir. şunu açıkça söylemeliyim ki bence şu an türkiye'de ikinci bir ismail saymaz yok. kendisinin kıymetini bilelim ve gözümüz gibi sakınalım.
  • son zamanlarda yıldızı parlayan birisi.

genel olarak fikirlerine katılmakla beraber kendisininde anlattığı gibi şöyle bir durum var;

yapılan tartışma programlarında çağrılan kişiler genellikle akp, chp, mhp milletvekili, akademisyen, hukukçu, stk vs. oluyor. gazeteci kontenjanından ise, artık ülkece kabullenilmiş tuhaf bir durum olarak direk akp sözcülüğü için gelen oluyor, buna karşılık muhalif olarak çağırılan gazeteciler oluyor. ( tabi ilkinin ne kadar gazeteci / tarafsız olduğu tartışılır)

ismail saymaz muhalif olarak çağrılanlardan. karşısına gelen yandaş gazeteci ise bunu bazen çok sahiplendiği gibi tarafsız olduğunu iddia edebiliyor orası ayrı. ismail saymaz'ın birçok mevzuda karşısındakini mat etmesi için sadece olanı söylemesi yeterli. yada yapılan açıklamaları, icraatleri tekrar etmesi yetiyor tabi karşısında bunu gargaraya getirmek için binbir türlü takla atmaya başlıyor, en kötü son ihtimal olarak cehape zihniyetine vurmaya çalışıyor ama saymaz'ın siyasi bir tarafı olmadığı için o da bir işe yaramıyor.

tek handikapı bence kürtçü hareket ile alakalı mevzularda aynı duyarlı tavrı devam ettirmesi. bu bir sorun mu? normalde değil. daha öncede defalarca belirtildi, benim de katıldığım bir kaç mevzu var. 2000 den itibaren pkk terör eylemleri bitirilse ve siyaseti yalandan değil sahiden sivil hale, seçilenlere devredebilse/ getirebilrselerdi şimdi "talep edilen" bir çok mevzu tartışılabilirdi. kabul edilir edilmez ama tartışılır, orta yol bulunurdu. (buna eğitim ve özerklike alakalı mevcut talepleri katmıyorum, bu taleplerin kürt türkten ziyade jeopolitik sakıncaları var, ab bile onlarca madde ve kısıtlama olan bir olaya ortadoğuda hayata geçirmeye çalışmak, başarılı olamayacağı ortada bir proje için bölgeyi yangın yerine çevirmekten başka işe yaramaz)

gelinen durumda hdp'nin imkanları isteyerek değerlendirmediği, böyle bir şeyi zaten istemediği, oylarla verilen yetkiyi dağa veya adaya zaten gönüllü olarak devrettiği, zaten olamayan "barış" amacında sıradan basın sözcüsünden ötesi olmadığı onlarca kez görüldü. üstüne ab yasaları veya zaman ile gelişen durumların, hakların pkk tarafından "terör ile sağlanan kazanımlar" şeklindeki propogandası rahatça yapıldı. gelinen durumda onlarca kişiyi öldüren teröriste taziyeye giden ve saldırı sonrası sivillerin hedef alınmaması, yerleşim yerlerine yakın eylem yapılmamasını isteyen bir parti var.

bu yüzden kendisi ile yapılan tartışmalarda mevzu bu yöne kaydırılmaya çalışılıyor. şu gelinen ortamda bunları kimseye anlatamaz, kaldı ki kendisine rağmen hdp'yi savunmak zaten mantıklı bir hareket değil. buyur; onlarca kent yandı yıkıldı, insanlar öldü, sürüldü, suriyedeki bölgeler için bir dünya eylem yapıldı, ülke karıştırıldı ama 50 tane eleman çıktmış öcalan için açlık grevi yapıyor?

sonuç olarak diyeceğim, haksızlık karşısında kendini tutamıyor olabilir ama desteğinide onu hakedenlere versin... hasta, egoist, narsist, cahil bir manyak için 2 dakkada harcayacaklara değil...
hesabın var mı? giriş yap