• geçen sene bu fonda 130 milyar para vardı. türkiye'de on milyon asgari ücretli var, asgari ücret net 2300 lira. bu fondaki para yerinde duruyor olsa, bütün asgari ücretlilerin maaşını 6 ay ödemeye yeter. yarın sokağa çıkma yasağı uygulanacak olsa, üç ay ay bütün çalışanlara asgari ücret vermeye yeter. tabii para varsa. bu para nerede? kimsenin bu paranın akıbetinden haberi var mı?
  • adaletsizliğin resimini çizebilir misin abidin?
    1) maaştan keserken maaşının miktarına göre keser ama verirken tavan fiyat uygular. brüt asgari ücretin %80'inden fazlasını alamazsın. mesela maaşın 10 bin tl olsun. %1 sen %2 işyerin toplamda 300 tl aylık ödersin. brüt maaşı 4 bin tl olan biri ayda 120 tl öder. işsiz kalırsanız ikiniz de aynı miktarda (1421 tl) işsizlik parası alırsınız. madem verirken üst limit var, alırken de üst limit olsun. 150 tl'den fazla alınmayacak gibi.

2) maaştan kesilirken süre sınırı yoktur. ancak öderken süre sınırı vardır. sen 25 sene hiç işsiz kalma. sonra işsiz kalırsan sana 1 yıl işsizlik maaşı verilir. 3 yıl çalışan sonra işsiz kalan adama da 1 yıl işsizlik maaşı ödenir. madem 3 yıla karşılık 1 yıl ödeyeceksiniz, 3 yıldan sonra alma birader. aldıysan da bir şekilde geri ver. dil kursına gidersen kullanabilirsin. meslek kursuna gidersen kullanabilirsin gibi.

3) askere alınırsan bu fondan yararlanamazsın. ne alaka. ayda askerde 20 tl maaş verdikleri için mi? zaten cepten yiyoruz. bari askerde harçlık olarak kullanalım.

4) hiç işsiz kalmadan 35 sene çalışıp emekli oldum. boşu boşuna prim ödemiş oluyorum. bana hiç faydası yok. emeklilik ikramiyesi yok.
  • bu fon halk tarafından bir süre unutulursa ülkenin bakanı yedik onu biz, başbakanı da "fon mu hangi fon, yok öyle birşey" diyebilir. unutmayınız, unutturmayınız.
  • kararnameyle tek hesap adlı havuza devredilen fon. yasada işsizler haricinde hiç bir maksatla kullanılamaz maddesi var. kim takar! soran olursa duruyor dersin kim bilecek.
  • devletin amacı dışında kullandığı devasa oluşum. bir nevi çalışan daha özelinde konuşmak gerekirse beyaz yaka sağma aracı
  • işsizler hariç, herkesin yararlanabildiği fon.
  • 2016 temmuz ayı itibariyle fonda biriken para 98.283.790,00-tl.
    son 3 yılda işsiz kalıp ödenekten yararlananlara yapılan ödeme ise 7 milyar.
    fon kesinlikle gerekli fakat niye bu kadar çok topluyoruz? madem topladık işsizlere 6 ay değil iş bulana kadar verin, iki kuruş fazla verin. işsiz kalan yeniden iş aramaz diye düşünülüyorsa o zaman daha az kesinti yapılması gerekmez mi niye gerekenden fazla para biriktiriyoruz?
    peki bu biriken paralar nerde, kim kullanıyor?
    çoğu devlet tahviline yatırılıyor, devlet cari harcamalarını yapabilsin diye, yani devleti fonluyoruz.
    hani imf'ye borcumuzu kapattık ya, borçsuzuz ya, büyük devlet olarak aciz imf'ye borç veriyoruz ya. asgari ücretli gariban vatandaş devlete borç veriyor anlayacağınız. hem de 90 milyar. hiç asgari ücretli vatandaş görmedim ben sokağa çıkıp "devlete borç veriyorum ben" diye böbürlenen.

hadi birikti bu para, işsizlik için topladığımıza göre işsizliği azaltmak için kullanılamaz mı? var mı böyle bir politika?
  • belediyelerde çalışan sözleşmeli personelin faydalanamadığı fondur. eğer sözleşmeli bir belediye çalışanı iseniz hiç bir fazla mesai ücreti alamaz ve işsizlik sigortası fonundan faydalanamazsınız.
  • işsiz kalanların belli süre için yaşamlarını idame ettirmelerini sağlayacak kaynaktır esasen. işçinin, emekçinin parasıdır. ama paranın kokusunu beş kilometreden alan akp'liler bunu şimdi yol çalışmalarında kullanmak için yasa çıkarıyorlar. gül veto etmezse (kimbilir...) 2009 ve 2010 yıllarında fonun gelirinin 3/4'ünü hacılayacaklar. işçinin eski tabirle "katrilyonlarca" parası yandaş müteahhitlerin olacak. eminim sonra başka yasalar da gelecek, bugün için 42 katrilyon para uçacak. hadi bakalım hayırlısı...

(bkz: hükümetin işsizlik sigortası fonuna el koyması)
  • işsizlik sigortası fonu önümüzdeki yıllarda ciddi sorunlar yaratacak bir fondur. burada habire biriken ve işsizlere dağıtılmayan paralar siyasilerin avuçlarını ovuşturmasına neden olmaktadır. şunu da belirteyim, kamu borçlanma ihtiyacını azaltmak gibi de bir işlevi vardır bu tip fonların özel tertip tahvile yatırım yaptıkları için. bir de, biz yüksek maaşlarla onyıllarca çalışıp yüksek primler ödüyoruz bu fon'a. ama işsiz kalmazsak 1 kuruş faydası olmuyor bize. bize olmadığı gibi işsiz kalan insanlara da kısa bir sürede düşük ödemeler yaptıkları için gerçek bir katkısı olmuyor. hatta işçilerini girdi çıktı yaparak sigortasız çalıştıran yamyam işverenler yağmalıyor burayı. üstüne siyasilerin bu paraları yasalar çıkartarak alakasız işlerde kullanmasından kaynaklanacak bir moral risk de var. bireysel olarak hesaplandığında çok büyük paralar olmayabilir bunlar, ama bizim paralarımız sonuçta.

benim bu konuya hiç bir siyasinin katılacağını sanmadığım bir çözüm önerim var. çünkü, iktidarı, muhalefeti topyekün devlet kontrolünü sever bu tür paracıklarda.

ben bu fonun yüzde 80'inin, çalışanlar adına açılacak bireysel emeklilik hesaplarına aktarılması gerektiğini düşünüyorum. işsiz kalındığında öncelikle fonda kalan yüzde 20'lik paydan ödeme yapılır işçiye. şu an sistemi dondursak bile bu yüzde 20'lik kısım 7-8 yıl işsizlik maaşlarını ödeyebiliyor. buradan 6 ay maaş alıp hala iş bulamadığında bes kısmından azalarak ödeme yapılmaya başlanır. bes kısmında biriken tutarlar her durumda emekli olunduğunda emekli tazminatı olarak kişiye ödenir. ikinci bir emekli maaşı olarak da değerlendirilebilir. hatta evlilik, ağır hastalık ya da ikamet amaçlı ilk konut alımı gibi koşullar sağlandığında da birikimin kısmen çekilme imkanı getirilebilir.
hesabın var mı? giriş yap