• olayi cok farkli goruyoruz.

hissiyatla yaklasmamak lazim. bize uzak tamam da thy bizi ne kadar salliyor?

adamlarin olayi transit. aktarmanin pesindeler. kisaca istanbula biri gelmis girmis thy bununla ilgilenmiyor ki. onun icin adam gelsin, 4-5 saat havaalaninda mi kalacak, cikmasin disari, icerde para harcasin, cunku uzak, git gel anca gidip gelir. cok umrunda sanki thy nin istanbulun gezilmesi.

elin pakisi, israillisi gelecek istanbula, buradan direk avrupaya, amerikaya ucacak. burada analizler kasiliyor. adamalrin ihtiyaci var. 200 ucak siparis ettiler, park edecek yerler yok. alan lazimdi.

bundan sonra istanbullunun havalimani sabibadir. ıstanbul havalimani transit adamindir.

zamanla sabihaya her ulkeye ucus konacaktir. burasi da ole paravan. kisaca istanbulun 2 havalimani varken, artik 1 dir.
  • ah parti çalişüyür yau
  • yakın zamanda gelecek olan annem için kullanmam gerekecek. sadece buraya gidip gelmesi kafadan 70 tl.
  • benim bu havalimanında yani "yeni atatürk havalimanı"'nda merak ettiğim tek şey var; 1 adet küçük su kaç paraya satılıyor ?
  • cabbarnuke: (#88625332) 2018'e göre atatürk havalimanı dünyanın ikinci değil on yedinci en yoğun havalimanı (bkz: https://www.internationalairportreview.com/…number/). gelişmiş ülkelerde havalimanları şehirden 10 - 30 km uzakta. misal jfk manhattan'dan 20 km, frankfurt havalimanı şehir merkezinden 12 km, charles de gaulle paris merkezinden 30 km uzakta. istanbul yeni havaalanı ise en yakın yerleşim yerine 30 km, ortalama 50 km uzakta. ben ataşehir'de oturuyorum. atatürk havalimanı bana 32 km uzakta iken istanbul havalimanı 60 km uzakta.
  • beddua etmem istemem ama içimden oyle geliyor. bu lanet olası allahın sevip attığı yere kurulan havalimanını kullanmayı asla düşünmüyordum , iki saat oraya gitmektense 1,5 saat havabus ile sabiha’ya giderim diyordum ancak sabiha gökçen’den sadece yurt içi ve pegasus uçuşlarının yapılacağı söylentisi geziniyor. evden çıktığımda metroyla yarım saatte ulaştığım canım atatürk havalimanını kapatan zihniyetin allah cezasını versin..

tanım: havalimanı
  • mevcut iktidar karşıtspor olarak;

bence kesinlikle bu büyüklükte bir havaalanına ihtiyaç vardı.
    o neydi amk öyle ahl'de yürüyecek yer bulunmuyordu resmen, insanlar sıkış pıkıştı.

lakin cogs düşürülebilir miydi? daha uygun yerler mevcut muydu? projenin yapımında gerçekleşen yavşaklıklar sıfırlanabilir miydi? bunlar ayrı tartışma konuları.

bazı arkadaşların dediği gibi, şu an benim gözümde tek sıkıntısı ulaşım. keşke metro yapıldıktan sonra hizmete açılsaydı.

kaldı ki buranın amacı farklı olduğundan mütevellit, keşke yurt içi uçuşlar da ahl üzerinden devam etseydi.
  • yaklaşık 3 hafta önce yani sadece günde 9-10 uçuşun yapıldığı zamanda, varıştaki süreleri hesapladım. teker yere değdikten sonra körüğe ulaşması tam 22 dakika sürdü ve dikkat bu esnada apron bomboştu. 1-2 uçak ya var ya yoktu. uçağın kapısından çıktıktan sonra çıkış kapısına yürümek de 14 dakika sürüyor. yoğun bir döneminde, hele ki valiz varsa, havalanından ayrılmanın ortalama 1.5 saat civarında sürebileceğini tahmin ediyorum.

diğer taraftan, transit uçuşlar için ne kadar etki eder bilmiyorum ama uçak biletlerinin de iyice pahalanmasıyla birlikte iç hat uçuşlarına baya olumsuz etki yapacağını tahmin ediyorum.
  • büyüklüğünden dolayı taksi süreleri uzun olabilir. henüz burayı kullanmadığım için birşey diyemiyorum da birisi 18km mesafe gidiliyor demiş pistten körüğe kadar. olm kafayı mı yediniz? torbacınız kim?

ayrıca düzenli olarak ahl kullanmış birisi olarak yanlışsam düzeltin ama uçaklar körükten direkt yukarı mı fırlatılıyordu? sabah çıkan ilk dalgada bir uçuşunuz varsa pilot kalkışta 19. sıradayız falan diyordu. inerken keza güney pistine inerseniz, iç hatlara ulaşmanız belli bir süre alıyordu.

hani uzun sürüyor diyenleri anlıyorum ama ahl'de bunlar 2dk sürüyormuş gibi anlatıyor herkes. sözlüğü araştırsanız bir sürü pistte yarım saat bekletildim rezaleti çıkar.

havalimanının yapısına, kullanılacak apron ve körük pozisyonuna göre değişkenlik gösteren birşey bu. 15 dakika uzun bir süre gibi gelebilir ama doğu tarafındaki körüklerden ayrılan uçak (geniş gövdeli için kullanılan park pozisyonu), batıdaki pistten kuzey yönüne kalkış yapacağı zaman yine bu kadar yol gidiyordu? millet öyle bir yazıyor ki sanki körükten direkt pistin başına ışınlanıyor uçak.

fr24 üzerinden akşam inişlerine baktım biraz, 2 tane uçak pararel iniyor aynı anda. dedim ulan rahatlığa bak.

eksikleri olmasına rağmen açıldı. metro inşaatını geciktiren neydi bilmiyorum ama ikisini aynı ana denk getirmeleri lazımdı. bi de burayı minimum 50-60 yıllık bir yapı olarak düşünün. 1970 yılındaki istanbul'a bakın, bi de 2070 yılındaki şehri düşünün. burası yapılmasaydı, hayali genişletme yapılmış ahl'yi 2070 yılında hayal edin. ülke nüfusu 120 milyon, istanbul minimum 35 milyon nüfusa sahip olacak diye hayal edin. sonra buraya yazarken tekrar düşünün.

apron boşken alınan süreler dolduğu vakit pek değişmez çünkü sıralar bellidir. atc güzel ayarladığı sürece şimdiki mevcut boşluklara gelecek yeni uçaklar.

terminalin sağ tarafında henüz pist olmaması da iç hat uçuşlarındaki süreyi biraz uzatıyor çünkü bildiğim kadarıyla iç hatlar için resimde işaretlediğim concourse kullanılıyor sadece. bu da mesafeyi arttırıyor. sağ tarafa pist gelince, körüklere göre ayar çekerler diye düşünüyorum.

https://eksiup.com/58e569116107
  • ulasimini cidden garipsedigim havalimani.

ucakla dort avrupa sehrine gittim.

> paris: merkeze en pahali ulasim bundaydi, shuttle’a esek yukuyle para dokmustum ilk gittigimde bilmedigim icin. simdi napardim bilemiyorum. 40-45 dk gibi bir surede gare de montparnasse’a ulastik.

> edinburgh: kapi onunde 4.5 gbp verip airlink’e bindim, 30-35 dk gibi bir surede waverley istasyonuna varmistim. asiri memnun kaldigim bir hizmetti; hele otobus kartim varken daha rahatti zira karti okutup geciyordum.

> bruksel: asil hedefim baska bir sehir oldugundan havalimanindan cikmadan trene bindim, hedefledigim sehre 1 saatte ulastim.

> prag: bunda gidecegim yer gorece uzak oldugundan kasmadim; uber kullandim.

e abi burada toplu tasima yok denecek kadar az, havaist de turk lirasi baziyla bakarsan pahali (edinburgh’daki 4.5 gbp’yi, 1.60 gbp’lik normal otobus ucretiyle karsilastirin). metro vs hak getire. e ne anladim bu isten?

pegasus’tan oturu sabiha’dan cok ucmak istemiyorum, genelde thy kullanirim ama eylulde edinburgh gezisi planliyorum ve butun alternatiflerim istanbul havalimani’ndan ucacak. kara kara dusunuyorum artik napayim.

edit: dangalagin biri altta mesafeyi kiyasladigimi zannetmis. hayir, ulasim imkanlarini kiyasladim ben.

edinburgh icin: havaist diye ayri bir otobuse binmeniz vs akbil okutup gecebileceginiz otobuse binmeniz
    bruksel icin: metro olmamasi vs havalimani icinden tren istasyonuna gecebilmeniz

sondan bir onceki paragrafi okuyaydiniz ben de boyle yazmak zorunda kalmazdim tabii o da ayri.
hesabın var mı? giriş yap