şükela:  tümü | bugün
 • yeni bir ekşi sözlük yazarı.hoşgelmiş.
 • pek de istenmeyen evlat olmayan suser. binlerce çaylak arasından yazar olmuş, hoş geldin diyeni bile olmuş.
 • galatasaray sayesinde hayatına renk ve hüzün katılan yazar. taraftar olarak unutmaya başladığımız takım sevgisini, en temiz duygularla yaşayan kişi.
 • neden boyle bir nick aldigini anlamadigim yazar. halbuki eminim gayet sevilen evlattir, hatta bayramlarda el opmeye falan gidiyor olabilir.
 • nicki hoşuma giden şukela yazar.
 • sözlüğümüzün sağlam galatasaraylılar'ından. maddeler halinde girdiği entrylerle de kendine has bir stil yaratabilir.
 • bir facebook grubu. linki de şurdan:

  lakin anladığım kadarıyla oldukça toleranssız kişiler tarafından yönetilen bir grup. şu paylaşımlarına yaptığım yoruma cevap vermek yerine silmeyi tercih etmişler. ergenlik başa bela mîrim. yorum kısa, tam metni aşağıda.

  ---yorum---
  "herkes tabiat olarak biseksüeldir" ifadesi tıpkı "herkes tabiat olarak heteroseksüeldir" yahut "herkes tabiat olarak eşcinseldir" ifadesi gibi hem zarar verici nitelikte dezenformasyon içeriyor, hem de bilimsel gerçekçilikten uzak.

  öncelikle, halihazırda doğadan ve doğamızdan o kadar uzağız ki neyin doğal, neyin öğretilmiş olduğunun -özellikle bu gibi bulanık konularda- bilinmesi çok güç. örneğin "doğadaki insan"ın içinde iyilik mi vardır, kötülük mü? empati doğal mıdır öğrenilmiş midir tam emin olamıyoruz.

  "herkes" kelimesinin üzerine takıldıkça daha bile problematikleşiyor ifade, 7.000.000.000 insanın tamamını kastedebilecek bir meta söylemin ne kadar gerçekçi olduğu çok fazla, çok fazla tartışmalıdır.

  ayrıca, madem ki doğamızdan artık onu tanıyamayacak kadar uzağız, bize benzeyen hayvanlara bakmamız gerekiyor onu anlayabilmek için. bunun sebebi de endoktrinasyonun olmadığı bir dünyada canlıların nasıl davrandığını gözlemleyebilmek olsa gerek. bu ifadenin geçerli olduğu durumda tüm hayvanların biseksüel davranışta olduğunu görürdük değil mi? ya da en azından tüm sosyal hayvanların? ne de olsa hiçbir şekilde endoktrine edilmemiş canlılar. ama durum bu da değil, biseksüel yahut eşcinsel davranışlar bazı hayvanlarda var olsa da, hatta bazılarında yüksek oranda olsa da hepsinde değildir.

  davranış bilimiyle ilgili bir konuda tüm ifadesini kullanmamız bizi bilimsellikten fersah fersah uzaklaştırır.

  tamam bitti, şimdi homofobik olmakla itham edebilir isteyen beni.

  ---yorum---

  ek: silinirse filan diye ekleyeyim, paylaşımda lgbt bayrağı üzerinde "queer and proud" yazıyor, çok güzel eyvallah. ama tanımda şöyle bir ifade var:

  "herkes tabiat olarak biseksüeldir. toplum, erken yaşta şartlanma, şans ya da şanssızlık -sana olaya ne türlü bakman gerektiği söylenmişse- sonucu belirler. "doğru" diye bir şey yoktur. yanlış olan sadece dürtüleri bastırmaktır."
 • yokluğunda kendimi dizilere, kitaplara veriyorum. yeni yeni insanlarla tanışıp hepsiyle de sohbet edebiliyorum ama onun yerini tutmuyor, mütemadiyen özlüyorum.

  dostum sen istenmeyen demişsin ama seni buralarda bir özleyen var :(
 • muhabbeti ile beni yalnız bırakmayan badim. muhabbetinden eksik bırakma beni.*
  senle güzel bir film listesi yapıp güzel bir entry oluşturabiliriz :)