• az önce ekşi'nin değerli yazarı orgof sayesinde öğrendiğim müthiş bilgi.
  • üşenmeden saydınız mı la? dedirten başlıktır.

hece ve harf sayan bir program yazıp bir ara net sayıyı buradan paylaşacağım.
    not: onu yapmaya da üşenirim lan ben işim gücüm var
  • öncelikle doğru olup olmadığını bilmiyorum, işsiz değilim, oturup hece ve harf sayamadım. doğru olduğunu kabul ederek yazıyorum entry'i.

miladi takvim, türkiye'ye istiklal marşı'nın kabulünden 4 yıl sonra gelmiştir. (bkz: 12 mart 1921) (bkz: 26 aralık 1925)

o yüzden insan istedikten sonra heceydi, harfti, kelimeydi, virgüldü mutlaka bir mucize çıkarıyor yazılı metinlerden. tıpkı kuran'ın mucizeleri gibi. yok efendim su kelimesi şu kadar geçiyormuş da toprak kelimesi bu kadar geçiyormuş, bu ikisini çarpıp türevini alınca hz. muhammed'in sahabelerinin yaşları toplamı oluyormuş.

(bkz: çelakıl was here)
  • üşenmedim saydım.
    istiklal marşında 605 hece var.
    bir de şuradan bakalım, istiklal marşı 15'lik hece ölçüsü ile yazılmış. 10 kıta var. 10. kıta 4 lük değil 5'lik.
    ilk iki dizesi 14lük geri dizelerin çoğu 15'lik. 14 lük olan dizelerin sebebi de, uzatma ya da inceltme harflerin tek harf sayılmasından kaynaklanıyor.

toplam hece sayısı 605 yapıyor.
    bence hemen acilen toplanın, miladi takvim zamanında ayzılmayan bir şiir için 605 rakamının önemini anlatın.

inanılmaması gereken yanlış bir bilgidir.

edit: edit.
  • asparagastır.

heceleri bilmem de harfleri saymak için programa falan gerek yok.

alıyorsunuz istiklal marşını copy-paste ile editplus'a yapıştırıyorsunuz. sonra hepsini seçip character count saydırıyorsunuz. bakıyorsunuz 1600 küsür karakter.

hadi diyorsunuz boşlukları saymayalım. ctrl-h ile boşlukları atıyorsunuz. kalıyor 1548.

hadi diyorsunuz noktalama işaretleri de sayılmıyordur. noktalama işaretlerini de tek tek ctrl-h ile atıyorsunuz. kalıyor 1460 küsür...

hadi diyorsunuz bazı kelimelerde geçen "-" (tire)'leri de saymayalım... onları da atıyorsunuz kalıyor 1457...

4 fazlası kaldı. ama yine de iyi denemeydi. 4 harfi de artık nerden atarsanız atın...

heceleri saymak için ise sesli harfleri sayacak program yazmak veya regular expression kasmak lazım, hiç uğraşamayacağım gece gece...

aha bu da noktalamalar ve boşluklar atılınca kalan metin:
    (crlf'ler de sayılmadı, onları saysak zaten hiç alakasız çıkacak)
    --------------------------------------------------------------------------
    korkmasönmezbuşafaklardayüzenalsancaksönmedenyurdumunüstündetütenensonocakobenimmilletiminyıldızıdırparlayacakobenimdirobenimmilletimindirancakçatmakurbanolayımçehrenieynazlıhilalkahramanırkımabirgülnebuşiddetbucelâlsanaolmazdökülenkanlarımızsonrahelalhakkıdırhakkatapanmilletiministiklalbenezeldenberidirhüryaşadımhüryaşarımhangiçılgınbanazincirvuracakmışşaşarımkükremişselgibiyimbendimiçiğneraşarımyırtarımdağlarıenginleresığmamtaşarımgarbınâfâkınısarmışsaçelikzırhlıduvarbenimimandolugöğsümgibiserhaddimvarulusunkorkmanasılböylebirimânıboğarmedeniyetdediğintekdişikalmışcanavararkadaşyurdumaalçaklarıuğratmasakınsiperetgövdenidursunbuhayâsızcaakındoğacaktırsanavadettiğigünlerhakkınkimbilirbelkiyarınbelkiyarındandayakınbastığınyerleritoprakdiyerekgeçmetanıdüşünaltındakibinlercekefensizyatanısenşehidoğlusunincitmeyazıktıratanıvermedünyâlarıalsandabucennetvatanıkimbucennetvatanınuğrunaolmazkifedaşühedâfışkıracaktoprağısıksanşühedâcânıcânânıbütünvarımıalsındahudâetmesintekvatanımdanbenidünyâdacüdârûhumunsendenilahîşudurancakemelideğmesinmabedimingöğsünenâmahremelibuezanlarkişehâdetleridinintemeliebedîyurdumunüstündebeniminlemeliozamanvecdilebinsecdeedervarsataşımhercerîhamdanilâhîboşanıpkanlıyaşımfışkırırrûhımücerredgibiyerdennaşımozamanyükselerekarşadeğerbelkibaşımdalgalansendeşafaklargibieyşanlıhilâlolsunartıkdökülenkanlarımınhepsihelâlebediyyensanayokırkımayokizmihlâlhakkıdırhüryaşamışbayrağımınhürriyethakkıdırhakkatapanmilletiministiklâl
    --------------------------------------------------------------------------
  • 1455 harften oluştuğu görülmüş ve şaşırılmıştır.
    (boşluklar, özel karakterler hariç, sadece harf olarak) benim atladığım bir şeyler olabilir tabi.

heceleme ve harf sayımıyla ilgili daha bol vakitli suserların açıklamaları beklenmektedir.
  • osmanlıca kullanmamanın faydalarına bir örnek olmuştur.

hadi yukarıda #48915165 2 dakikada yaptığım hesaplamayı osmanlıcasıyla yapın da bi görelim.
  • "dilimizde her kelimenin en az 3 hece" olduğunu öğrenmemizi sağlamıştır. hangi dilmiş o?

hece kelimesi bile 2 hece lan *
hesabın var mı? giriş yap