561 entry daha
  • kafadan çatlak stephen king abimizin bir neslin palyaçodan korkmasına sebep eseridir. abicim, sen de nasıl bir kurgu zekası var ki (arkandaki film endüstrisi ve pop-art yazarlık sürecini es geçemeyiz) insanlara cidden kalıcı bir fobi bırakabiliyorsun? gördüğüm yerde palyaço dövmeme sebep olacak bir kitaptan ve ondan esinlenerek etkinin çarpı bin kuvvetiyle tesir ettiği süreçten bahsediyorum. 1990 yılındaki yapımda örümceğe form geçişleri o yılın teknolojisiyle birlikte biraz havada kalıyordu ama bill skarsgård'un muhteşem uyumuyla beraber 2017 yılı it' in ilk bölümü insanda acayip bir kafa yapabiliyor.

pennywise karakterinin haz dolu bir var oluş şekli var. burada king'in kurgulama dehasına sesleniyorum: 'nasıl bir kafa yaşıyorsun abicim?' senin üstadın, etkilendiğin edgar allan poe gibi kalsaydın zaten film endüstrinde bu kadar adın duyulmazdı. gece gece secret window filmini hatırlayıp bir hoş oldum. the shawshank redemption filmine senaryo olan öykün bile kafi ya! neyse, övmek dursun şuracıkta.

bir devinim halinde (her yirmi yedi yılda bir) aslında ölmeyen, uykuya dalan pennywise'ın dansını, çocuklara yönelik gördüttüğü kabusları, şehrin en pis yerini kendine mekan edinirken (kitabına binaen yok oluşundaki depremi, yıkımı) aslında şehrin kılcallarına girmesi, bildiğimiz paralel şer yuvası olarak insanlığın canını yakan bir canavardır. şekilden şekile girebilmesi, yeri geldiğinde modigliani kadını bile olabilmesi ruhunun narinliğini betimliyor ancak ne kadar narin olursa olsun, yaradılış esasına binaen o bir clown ve magicinden.

apalak karakter ben'in henry bowers çetesinden kaçarken su içerisinde takılıp düştüğü şey kaplumbağa mıydı yoksa ben yanlış mı hatırlıyorum ama pennywise'in düşmanı maturin'e arada selam mı çakılmıştı, macroverse evreni canlıların dünyadaki kavgası mı devam ediyordu, bunlar hoş karışıklıklar.

1715'ten ilk kez uyanan bu sevimli arkadaş için chud'un ritüeli'ni yapmak ne kadar etkili olabilirdi ki? 2017 yapımı ilk bölümle, bu sene çekilen ikinci bölüm arasında bağların yüzde yüz olmasa bile kopmamış olması güzel bir detay.

korku filmi sayılabilir mi? çocuklar için bilakis ve gençler adına gerilim dolu sayılabilir. yalnızca korku olmayıp, filmin kitabından aldığı derinlikle kurgudaki güzelliğiyle izleyene ilham bile verebilir.
69 entry daha
hesabın var mı? giriş yap