• (bkz: the italian)
  • (bkz: l'italiano)
  • tembellikte dunya siralamasinda ilk 3 e girebilecek topluluk.
  • sırf italya vatandaşı diye bi insana kafadan verilemeyecek sıfat. daha doğrusu biz istersek veririz de her italya vatandaşı kendisine italyan demez. sicilyalısı var, toscana'lısı var, bologna'lısı var, her biri de kendini italyandan ziyade bu sıfatlarla tanımlayıp, diğer bölgelerden olan insanlardan ayrıldığı yönlerin altını çizer; özellikle kuzey-güney ayrımı çok önemli bir meseledir. italya'da 35 farklı dilin (bkz: çeçenistan) konuşulduğunu düşünürsek haklıdırlar da. bizim ülkemizin tersine italya'da 'benim diğer bir vatandaşla tek ortak noktam italya devleti ve kurumlarıdır' gibi şeyleri uluorta söylemek sorun olmuyormuş, ben öyle duydum.
  • http://www.infonegocio.com/xeron/bruno/italy.html
    adresinde genel ozellikleri gayet güzel tanımlanmis bir ulus.
  • yurtdışında başka milletlerle anlaşmaları gerekirse italenglish şeklinde inglizcenin italyanca okunuşunu bağıra çağıra konuşan, her daim neşeli, mochalarına korkunç derecede bağlı, giyimlerine ve özellikle de güneş gözlüklerine çok önem veren türklerin rahatça anlaşabileceği çatlak bir toplumdur.
  • italya'da turistlik bir yere gittiginizde dik durmalari ile ayirt edebileceginiz insanlardir. hangi milletten olursa olsun gezmekten, tarihin ihtisamindan yorgun turistler abuk subuk pozisyonlarda otururken, kadini erkegi ile neredeyse tum italyanlar muazzam bir zerafetle dimdik otururlar.
  • hemen hemen bes dakikalik bir süre içinde önce avaz avaz kavga edebilen, sonra kahkahalarla gülebilen ve kolkola sarki söyleyerek finali yapabilen insanlar toplulugu. takdir etmemek mümkün degil.
  • (bkz: italyan.com)
  • hatunları genelde çok güzel, güzel olmasa bile sevimli olan italyan vatandaşları. konuşmaları da pek bi güzeldir.
hesabın var mı? giriş yap