• "bazı insanların, bazı şeylere hiç hakları yoktu: ne var ki, insanlar da en çok, bu hiç hakları olmayan şeyleri yapıyorlardı."

oğuz atay / tehlikeli oyunlar
  • bütün cinnetlerin, katliamların, yutturmacaların, aldatmacaların ortasından bana gel. kurtulmuş, lekesiz, namuslu, insanlığını yitirmemiş olarak gel ve ben, seni merak ederek geçirdim zamanı, sen gelir gelmez unutayım. unuttur bana yalnızlığımı.

hür yumer- ahdım var s.10
  • orospu çocuğu kan kardeşim kinyas gitti
  • "bekçilere kim bekçilik edecek?"
    jean-christophe grangè - kızıl nehirler
  • “ey kör! aç gözünü de düşüncelerden uyan. simurg'u göremesen de bari küçük bir serçeyi gör. kaf dağına varamasan bile hiç olmazsa evinden çıkıp kırlara açıl; böcekleri kuşları,çiçekleri ve tepeleri seyret. bırak dünyanın haritasını yapmayı! daha hayattayken bir taşı bir taşın üstüne koy.
    gülleri ve bülbülleri göremeyip gün boyu evinde oturan adam dünyanın kendisini hiç görebilir mi?”
    (bkz: puslu kıtalar atlası)
  • doğru demişler, insan yetinmek nedir bilmez diye. verirsin, daha çok ister; yine verirsin, daha da çok ister. yetinmek, insana özgü yüce bir tutku. insanın en önemli özelliklerinden biri, onu elindekiyle yetinen hayvanlardan üstün kılan bir nitelik.

inci & john steinbeck
  • karl marx 1844 iktisadi ve felsefe el yazmaları adlı kitabında şöyle der:

"insanı insan olarak, dünya ilişkilerini de insani ilişkiler olarak kabul ederseniz; sevgiyi yalnız sevgi ile, güveni yalnız güvenle değiş tokuş edebilirsiniz. sanatın tadına varmak istiyorsanız, sanat kültürünü almış bir olmalısınız. insanla ve doğayla ilişkilerinizin her biri gerçek bireysel hayatınızın belirli bir şekilde dışa vurumu olmalı, iradenizin nesnesine uymalıdır. karşılığında sevgi uyandırmadan seviyorsanız, yani sevginiz karşılıklı sevgi yaratmıyorsa, seven bir kişi yapamıyorsanız, sevginiz güçsüzdür. bu bir talihsizliktir."
  • "allahım, ben ne yaptım! bu güne kadar söylediğim her sözü geri alıyorum. konuşmayı da bir unutabilsem. yeni bir dünya var, anlıyor musun olric? her şeyi geride bırakmak gerekiyor. bir sabah kalkacaksın, arkana bakmadan..." *
  • hayatımın en kötü kararıymış . . . bilmiyordum . . .
  • '' sonra saçlarını taradılar. sanırım kadınlar , birbirlerini saçlarından iyileştiriyorlar filipina. tel tel , uç uca bir şifa çemberi kuruyorlar.

(bkz: muz sesleri) (bkz: ece temelkuran)
hesabın var mı? giriş yap