• tam adı muhtemelen izmir şehirlerarası otobüs terminali veya buna benzer birşey olan, ışıkkent civarlarında bulunan, hizmete gireli bayağı bir süre olmasına rağmen hala tamamlanmamış bir görüntü veren, çok katlı, şekilsiz, biçimsiz bir otogar... en kötü yanı da uzun bir yolculuktan sonra sabahın köründe vardığınız otogarda şehiriçi servislere ulaşana kadar yürünen uzun ve karışık yol.
  • mimari projesi bir tasarım yarışması sonucunda elde edilmiştir; müellifi merih karaaslandır.
  • halk arasinda izota$ olarak bilinen otogar.
  • alt katındaki kahvehanede enteresan bir gazoz içebilirsiniz. çine belediyesi gazozu.
  • izmir havalimanından* çok daha modern bir görünüm sergileyen ulaşım yapısı. "şekilsizlik" tabiri haksızlık olur kanımca; her şeyden önce özgün bir tasarıma sahiptir. sehir içi servis sektörü ancak son yıllarda bugünkü kadar gelişmiş bir yapıya kavuşmuş olduğundan gerek planlamada göz ardı edildiği de gerçektir. düzenli, esenler'e göre temiz ve ciddi brütalist çizgiler taşımaktadır.
  • yeşil tonlarında boyanmasının ve biçimsiz, tepeye doğru genişleyen sütunlarının nedeni izmir'in simgesi olan palmiyeleri anlatmak olan * şehiriçi ve şehirlerarası otobüs terminali.
  • izmir'in benim bildiğim 3. otogarıdır.
    ilki basmane'deydi, sonraki yeni garaj adıyla halkapınar'daydı, atatürk stadı'nın yan tarafında, üçünüsü ve en yenisi ise halkın pek benimsemediği izotaş adıyla ışıkkent civarındadır.
    sık sık ziyaret ettiğim bu otogar istanbul'un esenler'i ya da ankara'nın aşti'si kadar yoğun olmadığı için nispeten düzenli gözükmektedir. geniş, ferah alanlar sağlamaktadır ama o işlevsiz kocaman sütunlar nedir öyle?
    gölgelik desem, izmir güneşini kesecek yapıda değil, yağmurla zaten işi olmaz...
    palmiye desem, palmiye değil.
    mantar desem, ne alaka? biri bana "dur" desin...
    sanırım karşısındaki çimentaş çimento fabrikasından ucuza çimento alındı ve bol bol beton dökecek yer olduğu için öyle ucube bir form kazandırıldı...
    istanbul'da bir izmirli olarak sık sık gitmek zorunda kaldığım yerdir ama hem izmir'e gidişlerde hem de oradan ayrılışlarda içimi sıkan yerdir...
  • (bkz: hadigari)
  • eksi sozluk malazgirte kitap yagdiralim kampanyasinda el arabasi ile otoparklarindan bugun unutulmu$ karanlik yer alti dehlizlerine kadar her yerini ke$fetme firsati bulabildigim; tatil oncesi temiz kiyafetlerinizle mutlu gececek gunler, donu$lerde yoku$ a$agi servislere inerken geride kalan tatil ve ayrilik anlamina gelen illa ki duygusal mekan. kirik dokuk alcak koltuklari final fight oyunundaki ozgurluk aniti manzarali uzun parkuru hatirlatir bana.

surekli sirkulasyon oldugundan donercilerindeki etler tazedir guzeldir. (en alt kat en sagdaki doner bufesinden ali$ veri$ yaparsaniz adamlarin 77 yardim kolisini gunlerce depolama kiyagina bir nebze yanit vermi$ oluruz)
hesabın var mı? giriş yap