• şöyle bir şey mevcut: http://ifoughtthelaw.cementhorizon.com/…terlotr.gif

kim yaratıcı siz düşünün
  • bu karşılaştırma ancak tolkien'e hakaret olabilir.
  • aradaki farkı bilenler için söylüyorum;

(bkz: arap atı)

(bkz: ingiliz atı)
  • george r. r. martin'in de katılması gereken karşılaştırma.

fantastik yazanların isimlerinin de fantastik olması kuralı var herhalde.
  • herşeyi geçtim, ismi bile daha havalıdır tolkien'in.. hagi ile alex arasındaki fark bile daha azdır, bir de böyle söyleyeyim. ayrıca silmarillion tek başına bütün harry potter serisini döver. lanet olsun rowling'i daha iyi sananlara ve tüm buçukluklara..
  • tolkien'e hakarettir. harry potter'ı da severiz ama bu ikisi karşılaştırılamaz bile. adam yıllarını vermiş, koskoca bir tarih, bir dünya, bir dil yaratmış. ve bunu kar elde etmek amacıyla da yapmamış. zaten o dönemde fantastik edebiyat diye bir şey yok, fantastik edebiyata şimdiki popüleritesini kazandıran bizzat kendisi. rowling'in yaptığı ise tolkien'in hazırladığı bu uygun ortamda dönemin trendi olan fantastik edebiyatın ekmeğini yemek. gerçi rowling'in kendisi de böyle bir karşılaştırmayı abes buluyordur ama biz gene karşılaştıralım. lise yıllarımızdan kalma münazara kültürünün bir parçası olarak bu geleneğimizi de sözlükte yaşatmayı boynumuza borç biliyoruz.
  • j. r. r. tolkien, oxford üniversitesinde çalışmış bir edebiyat profesörüdür ve yüzüklerin efendisi üçlemesi 2. dünya savaşına göndermeler içeren alegorik bir eserdir. j. k. rowling ise, yalnız başına büyüttüğü çocuğuna masal niyetine okumak üzere harry potter'ı kurgulamıştır. yıllar evvel böyle bir şey okumuştum rowling hakkında ama tam emin değilim yine de.

edit: stabiliz uyardı, 1. dünya savaşı olacak.
  • ikisi de çok iyi yazarlardır lakin j. r. r. tolkien yoda'dır, j. k. rowling ise gencecik bir jedi'dır.
  • karşılaştırılmaması gereken iki yazar. bana kalırsa fantastik edebiyatın iki farklı kolundalar. tolkien elbette ki her şeyin babası. onun yarattığı ırklarla hayat buldu fantastik edebiyat. rowling'in tolkien'den ne kadar etkilendiği ise ortada. ırk çeşitliliği her ne kadar az olsa da hp serisinde, kurgu dengelemektedir.

lan olm ben tolkien hastası bi adamım. karşılaştıramıyorum cümle bile kuramıyorum lan. rowling bebek kalıyor gözümde.
hesabın var mı? giriş yap