• doğu asya coğrafyasında -kısmen moğolistan ile birlikte- japonya'yı seven tek ülke olan tayvan'ın, sel felaketinde açılan yaraların sarılması için 20 milyon yen miktarında bağış yaptığı ülke.

https://www3.nhk.or.jp/…kworld/en/news/20180712_25/
  • aleni sapıkların ülkesi. utanmasalar yol ortası becerecekler.
  • gidip görmenin bir para karşılığı olmadığı ülke. gitmeyi çok isteyip de pahalı olur diye vazgeçenleri ikna edebilecek bu yazıya bir göz atmanızda fayda var.

japonya’ya ne kadar bütçe ayırmak gerekir ?
  • ticaret savaşlarında yeni pozisyonunu alan ülke
  • teknoloji ve geleneğin iç içe olduğu ülke.
  • turkleri, japonya'da ;

""" orta doğu'lu, milliyetçi, dindar, uyumsuz ve isyankar insanlar olarak bilinir. "" diyerek, ahkam kesen "bilgisizleri " yanilgiya dusuren ulke.

elan japonya'da egitim seviyesi cok yuksek gayet nezih, medeni turkler yasamakta. hatta oyle ki; o ulkede turk urunlerini getiren bir turk dahi yok. neden ? cunku orda yasayanlarin hemen hepsinin statuleri parmak isirtacak seviyelerde. bakkal acacak zihniyet ve egitim seviyesinde biri yok. yersen !

(hepsiyle gurur duyuyoruz. )

ayrica en guzeli tarihi bir kanitla bu gercegi gozunun ta icine sokmak gerekirse ;

"
    tokyo'da cikan " national review " mecmuasi temsilcisi yuho hashimoto'dan turk ordulari kumandani mustafa kemal pasa'ya.
    tokyo, japonya 12 tesrinevvel 1922

devletmeab,
    sarki akvami namina turkler tarafindan ibraz olunan mesai cidalkaraneden memnun olan 70 milyon japon halkinin selamlarini size isal etmek arzusundayim.
    ingiliz size daima dusman olacaktir. ingilizlere karsi acmis oldugunuz cidali muvaffakiyetli bir neticeye rabtedilecek musait bir zamanda bulundugumuzu derpis ediyoruz.

cihan sulhu icin harp edeceginizi dostane bir alaka ile umid ediyoruz. sulh ve sukun ugrunda ihtiyar olunan mucadeleleri daima sayani takdir goruruz.

ihtiramla
    yuho hasimoto
    " milli mecmua mumessili "

t.b.m.m baskani gazi mustafa kemal pasa'dan tokyo'da " national review " muduru yuho hashimoto'ya

efendim,

turkiye'nin mevcudiyeti icin cidali haziralari munasebetiyle hissiyati muhabbetkaranenizi bana teblig icin 12 tesrinevvel tarihiyle gonderdiginiz mektubu aldim.

turk milleti, milletinizin tekamulu tarihiyesinde tariki uzerinde rastgeldigi ayni muskilata tesaduf etmektedir. tabiatlarinda mevcut bircok mutabakatlar bu iki milleti birbirine rabtetmektedir. binaenaleyh cidali haziramizi japon milletinin kemaliyle takdir ettigini ogrenmekle cok memnun oldum.

musalahanin iki memleketimiz arasinda munasebati tabiiye ve dostane tesisi ve tesyid etmesini temenni eylerim.

ihtiramat ve hissiyatimi kabul ediniz efendim.

(mustafa kemal ) "

kaynak = ataturk ile yazismalar (1920 - 1923 ) - bilal n. simsir

ps - japonlar geleneklerine, aldigi kararlara coooook saygili bir millettir. alliyi gorunce alliya, morluyu gorunce morluya egilmezler ! mustafa kemal ataturk'e o gun verdikleri mesaj ne ise, bu gun de aynidir. degisen birsey yok.

ama bu taraflarda degisen cok sey var. bilgisizlik ve at gozlukle ahkam kesmek yeni ve pek revacta bir akim. ve tam da bu nedenle, her daim, ortada rezilane utanc verici durumlara dusuyor, " kabbak " gibi siritiyorsunuz.
  • cihan üzerinde bir devlet.

devlet-i yaponya cumhurunun fevkalbeşer bir umum olduğunu beyan etmemekle birlikte, izzetinefis sahibi olduklarını söylemekte müdânâyım. mamafih bazı malumatfuruş kimselerin bu babayani millet hakkında sarf ettiği merdümgiriz misali laflara itimat etmemeniz lüzumludur. nitekim bu gayri lâyetezelzel kimselerin tahayyül dahi edemeyeceği muvazeneyet sahibi yaponların muvazenesi, insanı vaveyla içinde bırakır.
  • aşırı sıcaklar nedeniyle ölen kişilerin sayısının 30'u geçtiği ülke.

https://www.independent.co.uk/…d-dead-a8458081.html
  • gün itibariyle saitama'nın kumagaya ilçesinde 41.1 derece ile tarihinin en yüksek hava sıcaklığı ölçülen ülke.

http://www.asahi.com/…/articles/aj201807230046.html
  • neredeyse kendi memleketim kadar severim.
hesabın var mı? giriş yap