• :(

bakınız başka bir görüntü. üzücü olsa da medeniyettir. kimse sıkışan uzvun sıra dışı olmasına takılmıyor ve insanlığın gereğini yerine getiriyorlar. bu tuhaflık değil medeniyettir işte.
  • japonya'da iki yıla yakın yaşayıp da hiç denk gelmediğim insan manzaralarıdır.

yok! yalandır, demiyorum.

yaşadığım ve çalıştığım yer arası, yürüyerek on dakikaydı. nishi-azabu'daydım. mesai dokuz gibi başlardı. sabah spora gidip, ofise geçerdim... çalıştığım şirketin bir de ginza'da ofisi vardı. oraya da haftada bir veya iki kez, o da öğleden sonra gidip gelirdim.

o yüzden, böyle kalabalıklara hiç denk gelmedim.

hafta içi en son sefer ile eve dönerken trenlerin en dolu olduğu anlara denk geldim. onda da hibiya line, jr'a göre daha rahat olduğu için pek bir sıkıntı çekmeden evime gittim hep.

ama, benzer bir manzara ile tokyo'da değil, moskova'da karşılaştım. akşam altı gibiydi. mayakovskaya metro istasyonu'nda öyle bir kalabalık vardı, ki; merdivenlerden inerken kendimi kalabalığa, yani akışa, bıraktım. bir şekilde kendimi vagonun içinde buldum. öyle böyle bir kalabalık değildi.
  • ne kadar gelişmiş olursan ol, insan kaynağın malsa sen de malsın afedersin.
  • yıllar evvel bir yaz 4 gün boyunca tokyo'da trene bir çok kez, metroya da birkaç kez bindim. hiç hıncahınç dolu haline denk gelmedim. çok mu boş bir zamanıydı acaba tokyo'nun?
  • uzun süre japonya da kalmış biri olarak japonya sandığınız kadar medeni değil bilginiz olsun. mükemmel ama fazla mükemmel bu da insanların dönem dönem beyninin sulanmasına yol açıyor.
  • niye komikmiş ya da inanılmaz bir durummuş gibi yorumlar yapılmış, tuhaf. hafta içi her gün işe gidiş saati bütün istanbul metrolarında da durum aynı. tek fark biz görevliye ihtiyaç duymuyoruz, kendi kendimizi konserveleyebiliyoruz.
  • bos yer gercekten yok
  • adamlardaki medeniyete bak, bizde olsa kim götümü elledi benim diyerek kavga çıkarırız her sabah.
  • milyonlarca yürek tek soru, görevliler durağa gelirken onları kim itiyor? 7/24 orada yaşamıyorlardır heralde.
  • yolcular birbirinin gotune ellese yumrugu sallamak icin manevrayi yapacak alanin olmadigi video.
hesabın var mı? giriş yap