• tek kisi insan degil mi? yemek yapmiyor mu?

ben yillardir tek basima yasiyorum haftada en az 3 kere makine doluyor.

hergun sabah kahvalti yapiyorum. her aksam olmasa da haftada en az 3 kez yemek yapiyorum. yemek yapsam da yapmasam da aksamlari mutlaka meyve, kuriyemis, atistirmalik hazirliyorum. evde oldugum sure boyunca birseyler iciyorum. spora giderken sahakerimsi seyler hazirliyorum.
    haftasonu zaten mutfak cehennem gibi. mezesiydi bira, sarap bardaklari, misafir hamur isleri, firinda yemekler, dokum tava da steakler. atistirmalik tavuk citirlari. kokteyler.

en son baktim olmuyor, gittim catal bicak takimi aldim bir set daha yetmediginden.

ezcumle, bana yetmez. ha dersin ki o yaptigin herseyi elin japonu dusarda yapiyor bilemem. ama tek kisi olarak bana bulasik makinesi sart.
  • bütün japonlar bu makinaları kullanıyor diye bir şey yok.. sana seçenek sunulmuş işte ne güzel.. mesela ben izmir'de tek yaşıyorum.. kocaman arçelik bulaşık makinası var da ne oluyor, tek başıma bulaşık biriktirsem bir haftada ancak doldururum.. bu durumda bir hafta önce ilk koyduğum tabakları kaşıkları da muhtemelen bakteriler sarmış olur.. bu nedenle bulaşık makinasını kullanmıyorum kenarda yatıyor.. türkiye'de de böyle ufak makinalar satılsaydı alırdım yani.. iki günde bir çalıştırırdım oh mis..
  • varaklı koltuk takımı alan yeni gelinleri mutsuz edecek boyuttaki makinedir.
  • onu bunu bilemem de mutfagimda soyle bir bulasik makinam daha olsun isterdim, ekspress yikasin, olayi bitirsin. bulasik birikmesin, tam canim dondurma cektiginde, dondurma kasigimin kirli oldugunu gormeyeyim...
  • dışarda yemek yeme kültürü çok yaygın. market reyonlarında mikro dalgada ısıtıp yiyeyebileceğiniz bir sürü yiyecek var. bizim gibi evde yemek pişirmelerine gerek yok. evleride o kadar küçük değil. ben 1 ay kaldım tokyo'da. gözlemlerim bunlar ama elbette evlerinde büyük bulaşık makinesi kullanan çok insan vardır. herhangi bir japon'un evine gitmediğim için bilmiyorum. çok ama çok başka yaşıyorlar. adamlarla aramızda büyük fark var. tercih sunsalar bana asla onların düzeni içinde yaşamam. duygusuzlar.
  • japonya degil, genel olarak uzakdoguda, bulasik makinesi tutmayan bir urun. cinde ve singapurda yasadim 6 sene, bu videodakilerden daha kucuk, tezgahustu makineler satilirdi, ki onlar bile yaygin olarak kullanilan aletler degildi.
    https://www.kindpng.com/…washer-hd-png-download.png

ancak su dogru, bizdeki boy bulasik makineleri, 2 kisilik aile icin bile buyuk aslinda. eh malum, bizde hane halki min 3-4 oldugu icin genelde, dogal olarak urun gami da ona gore.
  • 4 kişilik bir aile için ideal olan makinelerdir.

bizim her şeyin büyüğüne meraklı oluşumuz ve çeyizlerin gösterişli olması beklentimiz sebebiyle topluma yerleşmiş yersiz bir alışkanlığın getirdiği yanılgıdan başka bir şey değildir o küçük makinelerin gözümüze oyuncak gibi görünmesi.

bizim evlerimizdeki büyük makineler öyle hemen bir-iki öğünde dolmaz; dolduğu zaman da ne çekmecede kaşık kalır, ne rafta bardak kalır, ne de dolapda tabak kalır. tabi eğer orası ortalamanın epey üzerinde büyüklükte bir mutfak değilse. sonra makinenin boşalmasını beklersin bir fincan kahve içmek için. resmen salaklık.
  • siemens gibi firmaların da var küçük stüdyo tipi daireler için yada bungalow lar için ya da karavanla için olanları. normal boylardan 2 kat daha pahalıdır. az satıldığı için... bu ilginç birşey mi yani... kimse mi görmedi bu zamana değin...
  • ak partiden önce bulaşık makinesi mi vardı japonyada?!
  • alta linkini koyacagim kucuk makine super bence. 1-2 kisilik haneler icin mukemmel. calistirmak icin 2-3 gun bekletmeye gerek yok. gunluk yikanabilir.

https://www.kickstarter.com/…le-personal-dishwasher
hesabın var mı? giriş yap