• haram geçirgenliği sıfır olduğu için dinsel hijyen gerektiren durumlarda da gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

örn:

https://hizliresim.com/okz522
  • maalesef cikolata, tatli, sarap ve hatta yogurt yapiminda kullanilan maddedir*. ustelik gida firmalarinin, urunlerin uzerine aciklayici etiketler koymamalari nedeniyle vejetaryenligi secmis olsaniz dahi jelatinli gidalari icer ya da yersiniz bu ulkede..
  • scrabble'da uygun yere konulduğu zaman nefis puan getirecek bir anlamlı harfler bütünü
  • derecede hidroksiprolin içerikli bir proteindir. kıkırdak, katılgan dokular, deri, saç ve tırnaklar için esas yardımcı ve destekleyici bir nevi amino asittir. spor sakatlanmalarına karşı özellikle magnezyum sakızı ile jelatin içeren tüketilmelidir.antreman sırasında eklem problemlerinin çözümüne ve kıkırdak yenilenmesine oldukça destek sağlar
  • jolenin icinde bolca bulunan madde.
  • mikrobiyolojide bir zamanlar (agar agar bulunmadan önce) besi ortamı yaratmak için kullanılırdı. şimdilerde ise protolitik aktiviteyi test etmek için kullanılabilmektedir. protoliz yapan mikroorganizmalarca rahatlıkla çözülür.
  • almancı olarak tabir ettiğimiz türk kökenli, yurt dışında yaşayan vatandaşların çocuklarıyla aralarında sıkça tartışması geçen gıda maddesidir.

çocuk : anneee! "celatinıe" va mı bunda? yiyebilirmiim?
    anne : hayırrr! yeme bunları, yasak. pis bunlar. zaten haribo en berbat yiyecek!!!
    çocuk : peki celatinıe ne anne?
    anne : ben sana yemiceksin demedim mi!!

tamam, saygı duyuyorum herkesin inançlarına; istediğin yiyeceği seçip istediğin şekilde yiyip yememek senin tercihin. ancak çocuklar, kendilerine koyulan bu yasakların sebeplerini bilmiyor. kaldıki beraber yetiştikleri çocuklar (almanlar, fransızlar...) bu besin maddelerini afiyetle tüketiyorlar. bizim çocuklarda ne olduğunu bilmedikleri bir sebeple bundan mahrum bırakılıyor. kabul ediyorum, yurt dışında çocuk yetiştirmek zor, heleki türk kültürü, müslüman kültürü diye tutturdunuz mu iyice zor. türk kültürü diye bişeyden söz etmek artık ne kadar mümkün onuda bilmiyorum. arap kökenli gelenekler ve kuralların hepsi hayatımızda. yurt dışındaki vatandaşlar, olmayan bi kültürle (türk kültürü), arap kültürünü birbirine karıştırıp, birazda alman sosu ekleyip yepyeni değişik bi nesil çıkarıyorlar ortaya. bu neslin sorgulama şansı sıfır. aileden göreceği dini ve ırkçı baskıların sebeplerini sorgulayamayan çocuk, yapamadığı herşeyi başkalarında görüyor.

sözüm ona aileler, önce oturup kendileri araştırsın, öğrensin. çocuklarınıda istediği gibi yetiştirsin. dikkatinizi çekerim, müslüman türk alman olayına asla girmiyorum. benim derdim rahatça soru sorabilen ve herşeyi sorgulayabilen insanlar yetiştirmeliridir.

zaten sorgulayan insan kendi doğrularına karar verebilecek yetiye sahip olacaktır.
  • hayvansal veya bitkisel katkıdan elde edilen ama hangisinden alındığına dair hiçbir açıklama yapılmayan madde.

edit: kişisel fikir silindi
  • işkenbenin tavada penbe çevrilmiş hali.
  • a¢k sari (bkz: ona) kivaminda , suda ¢özünebilen ve hayvanlardan elde edilen pelte kivaminda, suda kaynatıldigi zaman ¢ozunen, oda sicakliginda kati hale ge¢en hayvansal bir protein...
hesabın var mı? giriş yap