• chocolat in yazari
  • son bombası da centilmenler ve oyuncular olan yazar.. tüm yazdıkları gayet güzel kitaplar olmasına rağmen kendisi hala çikolatanın yazarı diye tanıtılıyor.. ilginçtir, ayıptır..
  • 2020 yılında meme kanseri teşhisi konulan joanne harris, hastalığına "bay c" ismini vermiş ve kanser hücrelerini yok edebileceği kurgusal bir canavar olarak görmüş birisi. "onu yok edebilmek için bir karaktere dönüştürdüm," demişti. üç kemoterapi seansından sonra ayak parmaklarının uyuşmasını da, "bence bu, bay c'yi öldürmek için ödenecek küçük bir bedel," diye şakayla karşılayan bir nüktebaz.
  • "loki'nin müjdesi" ve "loki'nin sözü" adlı eserleriyle beni hayranlık duyduğum mütevazi tanrıma yaklaştıran yazar kişisidir.

ateşin oğlu, kaosun vârisi (bkz: loki). joanne bu iki eserinde kâhin denen asıl düzenbazın gizlediği hikayeyi loki'nin kendi ağzından anlatıyor.

joanne m. harris bahsi geçen hikayeleri neredeyse hiç bozmadan öyle güzel bir şekilde anlatmış ve kurgulayıp günümüzün konuşma diline yansıtmış ki, bu bütüne hayran olmamak veyahut okurken loki'nin ağzından espirili şekilde anlatılan olaylara gülmemek imkansız.

süreç boyunca hem seslendirip hem de hikayeyi özümsemem benim için resmen haz verici nitelikte oldu.

resmen loki'ye bir kez daha aşık oldum.

uzun süredir loki'yi seslendirebileceğim ve onu oynayabileceğim bir hikaye aramıştım. bu kitabı görüp özetini okumamla birlikte resmen tüm hayallerime kavuştum sayılır. iyi de seslendirdim.

sırada diğer hikayeleri var. ama öğrendiğim kadarıyla joanne harris kaderin bir cilvesi olarak çağımızın illet hastalığına (kansere) yakalanmış. umarım çabucak iyileşir ve o kıvrak zekâsıyla, harika anlatım yeteneği ve güzeller güzeli iç dünyasıyla bize yeni eserlerleriyle tanıştırır.

şahsen (bkz: odin) yaşlı adamın hikayesini de harris'den okuyabilme şansına nail olmayı isterdim.

kim bilir?
    belki bir gün..

tanım: bahsi geçen iskandinav mitolojilerinde anlatılan tanrı loki'nin en iyi tasvir edildiği fantastik & komedi türü kitabın yazarı.
  • bögürtlen sarabi ve portakalli iki kitabi daha var portakal harikaydi okunmasi tavsiye olunur
  • sabancı üniversitesinde eng101 dersini aldığım hocam.
  • 1964 yorkshire dogumlu yazar
  • beş dilim portakal adlı şahane kitabın yazarı.
  • "genellikle seyahat ederken not defterleri kullanırım. gördüklerime dair çizimlerle, öykücüklerle, notlarla, fikirlerle, gözlemlerle dolu düzinelerce not defterim var. kâgıt yüzeyinde çalışırken başka türlü düşünüyorum. farklı şeyler için farklı araç gereçler kullanmayı seviyorum. bu durum, zihinsel esnekliğe, kıvraklığa yardımcı olur."

"yazarken keşif ve şaşkınlık duygusunu sürdürmeyi seviyorum. şayet kendimi şaşırtabilirsem ya da karakterlerimin beni şaşırtmasına izin verebilirsem, okuyucularımın da bu şekilde hissetme olasılıklarının artacağını düşünüyorum."
hesabın var mı? giriş yap