• dün ankara-istanbul uçuşundan önce kendisini cip salonunda gördüm. neden vip olarak gitmiyor acaba diye düşündüm, herhalde ikramlar hoşuna gitmiştir dedim geçtim. uçakta da ekonomi uçunca iyice kıllandım. bari en azından istanbul'dan vip çıksın dedim, onu da yapmadı. bizimle beraber tıngır mıngır yürüyerek çıktı iç hatlardan. acaba dublör falan mı diye düşünürken, kapının önünde duran elçilik jipine bindi ve gitti. öyle yanında yüzlerce koruması falan da yoktu, toplam 3 kişi seyahat ettiler ve adamlar cip'de pastaları, börekleri gömerken herifle ilglenmediler bile. bizde büyükelçi olacaktı ki peeh..
  • 34 yıllık hayatımda gördüğüm en başarısız, en basiretsiz ve en beceriksiz abd büyükelçisi.
  • amerika'nın yeni ankara büyükelçisi.
  • ırak'ta yeniden yapılanma işleri ile uğraşmış, bir dönem de gürcistan'da görev almış, abd'nin yeni ankara büyükelçisi. belli ki karışık coğrafyalar konusunda tecrübeli bir kişi. bunu buraya boşuna yollamadılar.
  • (bkz: yallah afganistan a)

yerine yahudi kökenli bir büyükelçinin geleceğini sanıyorum.
  • elçi olarak gittiği afganistan'da son bir ayda taliban ve deaş saldırılarında çoğunluğu sivil 282 kişi hayatını kaybetti, 500'den fazla kişi yaralandı.

türkiye'den ayrılırken yumuşak dille tehdit etmesiyle tanınan kravatlı terminatördür nihayetinde. hala bu terminatörü savunan ibişler geziyor ortalıkta.
  • yalniz onceki,ricciardone, gibi yahudi lobisi sak sakcisi olmayacak gibi. turkiye'nin usa ile iliskileri ilimli olumlu olacak bu donemde. ama obama, usa'da yahudi lobisine karsi bu sefer tr ile iliskilere dair ufak bir sikinti yasar o kadar.
    gelmeden once saglam durmus.
    --- spoiler ---
    bla bla bla..(senato'da) soru sırası mccain’e geldiğinde ise oturum havası tamamen değişti. ve mccain’ ile bass’in arasında şu diyalog geçti:
    erdoğan’ın anayasa’yı değiştirme niyetinden ve otoriterliğe doğru giden diğer davranışlarından endişeli misiniz?

- erdoğan, parlamenter demokrasinin demokratik olarak seçilmiş bir lideridir. bunun farkındayım.
    - attığı adımlara elbette yakından bakıyoruz.
    buna inanıyorum. sosyal medyayı, youtube’u, twitter’ı baskı altına alan, medya özgürlüğü üzerindeki kısıtlamalara dönük attığı adımlar, davranışlar otoriterliğe doğru kayıyor mu?

- bizim konseptimizle uyumsuz ki, güçlü canlı bir… (mccain sözünü kesiyor)
    “evet” veya “hayır” cevabı istiyorum.
    - şunu söyleyebilirim ki, vurgulamaya devam edeceğimiz husus… (mccain sözünü kesiyor)

“evet” veya “hayır” cevabı istiyorum sayın bass. soruma cevap vermeyerek adaylığınızı tehlikeye atıyorsunuz. bu çok basit bir soru. sosyal medya üzerindeki baskıların, daha güçlü bir cumhurbaşkanlığı için anayasa’yı değiştirme niyetinin otoriterliğe doğru bir kayma olduğuna inanıyor musunuz?

- uygun kontrol mekanizmaları olmadan atılan adımların… (mccain sözünü kesiyor)
    bu adımları atıyor zaten. sayın bass bu biraz hayalkırıklığı yaratıcı bir durum. dürüst bir cevap istiyorum. otoriterliğe doğru bir tehdit olduğuna inanıyor musunuz?

- senatör, eğer bu ihtimaller gerçeğe dönüşürse… (mccain sözünü kesiyor)
    bunların şu anda gerçek olmadığını mı düşünüyorsunuz? youtube üzerindeki baskı... twitter üzerindeki baskı…

- gördük ki, anayasa mahkemesi’nin… (mccain sözünü kesiyor)

sayın başkan, bu adaylığı desteklemeyeceğim ve düz bir cevap alıncaya kadar veto koyacağım. bu bence son derece makul, basit bir soru sayın bass. bu otoriterliğe doğru bir kayma mıdır?

- bu doğrultuda bir kaymadır evet. teşekkürler. 3 dakika 25 saniye tuttu.
    --- spoiler ---

http://m.hurriyet.com.tr/
  • abd'nin francis ricciardone'den sonraki muhtemel büyükelçisi. ricciardone'nin eylül'de emekli olması bekleniyormuş.

http://www.state.gov/r/pa/ei/biog/132835.htm

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/26276551.asp
  • gittiğinden bu yana sonraki görev yeri afganistan da terör artmıştır.
    28 aralık 50 ölü
    20 ocak 40 ölü
    24 ocak 6 ölü
    27 ocak 40+ ölü
  • daha önce 2009-2012 yılları arasında gürcistan'da büyükelçilik yapmış olan ve italyanca ve fransızca bildiği söylenen amerikalı diplomat. francis ricciardone'nin yerine ankara'ya atanması bekleniyormuş.

http://en.wikipedia.org/wiki/john_r._bass
hesabın var mı? giriş yap