• netflix'in uyarlayacağı, mark millar'ın yazdığı amerikan süper kahraman çizgi roman serisi.

https://kafeinsiz.com/…empress-film-olarak-geliyor/
  • frank quitely’nin çizip mark millar’ın yazdığı çizgi roman.

kahramanlarımız gizemli bir keşif sonucunda amerika'yı süper buhrandan kurtaracak süper güçlere sahip olurlar. bu güçler kısa vadede çözüm olur ancak küresel ekonomi yanlış politikaların etkisi altında kalır ve uzun vadede işler istenildiği gibi gitmez.

ideolojilere bölünmüş süper kahramanlardan çok daha iyi bir hikaye çıkabilirdi. bir çırpıda okunan eğlenceli bir çizgi roman ancak ele alınan konu oldukça sığ bir şekilde işlenmiş.
  • dizinin ilk bölümün yönetmeni tanıdık bir isim: steven s. deknight.
  • 7 mayıs'ta netflix'te yayınlanacak mark millar’ın aynı adlı çizgi romanına dayanan uyarlama dizi. steven s. deknight dizinin yapımcısı. josh duhamel, ben daniels, leslie bibb, elena kampouris, andrew horton, mike wade, matt lanter başrol oyuncuları.

https://www.youtube.com/watch?v=gl0pkvk802q
  • the godfather part 2'nin watchmen'le harmanıdır.

ancak watchmen kısmı çok çok az, çizgi romandaki tüm hikaye eski yaşlı kurt superhero olan utopian ve çocukları arasında gidip gelmekte, bir taraftan utopian'ın supesluğu yüceltilirken oğlu darbeyle amerika'nın yönetimini ele alan brandon'ın gavatlığı ve diğer çocuklarının-torunlarının utopian'ın legacy'sini devam ettirme ideallerininin yüceltilmesine sahit oluruz.

açıkçası yapım aşırı sığ kalmış, keşke watchmenvari politik temayı kurcalasaydı ama malum hemen en baş kısımdaki utopian'ın oğlu tarafından öldürüldüğü sahneden sonrası resmen fatal error. yani okunuyor da dandik bir supes içi çatışmayı anlatıyor işte. captain america civil war rip-off. ama captain america filmi işte siker, siker, siker ve çoğaltır bunu.

yeni gelecek bundan uyarlanacak netflix dizisinin ise bazı sitelerde the boysa rakip gösterilmesi çok saçma. çünkü the boys'ta supes konsepti watchmen'deki gibi politikayla, kara mizahla harmanlanarak eleştiriliyor. jupiter's legacy'de böyle bir supes eleştirisi ve herhangi bir mizah kırıntısı bile yok, dümdüz supes kavgası amk, politik kısmı ise crappy. özetle captain america'nın vekili olan the falcon and the soldier'la karşılaştırmak daha doğru olacak bu yapımı. çıkmamış henüz ama çizgiromandan hareketle konuşursam the falcon seviyesini tutturması dahi im-kan-sız gözüküyor. hele bir de netflix original olduğu için ve netflix bildiğiniz gibi her yapımını ergen türüne çevirdiği için bu da çok vasat bir yapım olacaktır. zaten tek filmlik konusu var, dizi yerine film yapsaydı çok daha iyi olurdu. tahminim ilk bölümde işlenecek olan utopian'ın ölüm sahnesi güzel olabilir, ama sonrası işte fiyasko. izleyecekseniz ilk bölümü izleyin geçin yani.
  • dc evreninde geçen ve son yıllarda beyazperdeye sunulmuş birçok filmin fragman yönetmenine ders sayılması gereken resmi fragmanıyla göz doldurmuş yapım.

bir kere bu fragmanda ucuz geyik denemesi, espriler yok; hikayenin genel hatları dışında sürpriz bozan diyalog/görsel detay yok ve sergilenen görsel efektler göz yoracak denli hızlı geçmiyor(hatta yavaşlatılmışlar). ne fazla karanlık sahneler, ne de aşırı detay içeren görüntüler mevcut.

müzik, bir kahramanlık dramasından beklenileceği gibi önce tempo yavaş başlayıp, fragmanın sonuna doğru yükselelerek, kısaca yer almış aksiyon sahneleriyle zirveye ulaşıyor. lakin hala kimse haykırarak müziği boğmuyor ve final gerçekten final gibi bitiyor. ne rap tınıları, ne de bir süper kahraman öyküsüne uyumsuz başka bir melodi fragmanda yer almıyor.
  • fragmandan gözüktüğü kadarıyla cw kanalı dizileri gibi düşük bütçeli dandik bir süper kahraman dizisi olacak gibi. cgi ve dövüş kısımları cidden ucuz ve kötü gözüküyor.
  • fragmanı beğendim. çizgi romanı pek de sevememiştim zaten yazdım başlığa(adam kendi civil war serisinin rip-off'unu yapmış) ama netflix süper kahraman dizilerinin ne derece önemli olduğunu disney+/hbo max/amazon' dan görüp öğrendi. bu sefer gerçekten onların yapımları ayarında büyük bütçeli bir projeye girişmiş. bu sefer tutturacaklar gibi (not: popülerlik değil kastedilen, zaten bok koysalar çoook fazla izleyicisi olduğu için herşey popüler oluyor.. kalite olarak tutturma ihtimali). normalde netflix'i 2021'den itibaren bir daha almam demiştim ama bunu merak ettiğimden alabilirim.
  • netflix'in, amazon'un the boys çıkışına karşılık yaptığı hamle gibi duran çizgi roman uyarlaması.
    herkesin aklına geldiği üzere ağır bir watchmen esinlenmesi var, zaten çizgi romanın da 7-8 yıllık bir geçmişi var. muhtemelen watchmen'i bol bol hatim etmişlerdir. biraz biraz kingdom come havası da var gibi fragmanda. kostümlerin old school tarzda olması çizgi roman sevenlerin hoşuna gidecektir.

çizgi romanda hikaye nasıl bilmiyorum ama işi netflix yaptığı için ve konuyla alakasız ucuz eşcinsel dramaları ve sevişme sahneleri göreceğiz gibime geliyor. the boys bu tarzda dizilerde yapılması, olması ve olmaması gereken her şeyi doğru bir şekilde göstermişken netflix yine bildiğini okuyacaktır muhtemelen. mark millar'ın kick-ass'i oldukça iyiydi ama işin içinde netflix olunca doğru düzgün bir uyarlama çıkması pek mümkün görünmüyor. keşke netflix değil de amazon yapsaydı bu uyarlamayı.
  • bir takım yaşlı süper kahraman içeren yeni dizi. fragmandan aldığım his ebeveyn sorunları olan yeni nesil ve gençliklerini anımsayan, geçmişlerini arzulayan yaşlı süper kahramanlar üzerine çekildiği. izleyip görelim bakalım.
hesabın var mı? giriş yap