• anneye usulca sokulurken,
    gövdesinden çocukluğun ıssız yalnızlığını atarken
    ve anne
    yanağıma tek bir dokunuşunla anlamlandırırken bedenimi

"dinlediğim şarkı"

anne, ne açım ne sigarasız
    özlüyorum ama

"özlediğim şarkı"
  • dinlenemeyen şarkı, okunamayan şiir. hele bu gün hiç çekilmiyor.

(bkz: yusuf hayaloglu)
  • dinlendiğinde insanda biri birine benzeyen benzemeyen onlarca his uyandıran şarkı. kimi zaman ayakta tutar seni, kimi zaman hüzünden kahreder. ama dinlemeden de edemezsin yine. 18-19 yaşında bir çocuk dayanamayağı her şeyi aktarır bu şarkıya. şarkıdan da annesine gider. artık çocuk bulmuştur sığınacak bir liman. ne zaman ağırlaştığını hissetse bu yükün, gider dinler şarkısını. verir fazlasını şarkıya. annesine görütmek üzere emanet. şarkı da her defasında bıkmadan usanmadan yapar görevini. bir tek "uyusam doymaksızın" eksik kalır. uyunmuyordur zira. açlık, sigarasızlık neyse de, illa da uykudur beynini kemiren sıçan. sonra yıllar geçer. ne zaman bu şarkıdan bir melodi çalsa, bırak melodiyi üç nota ardı ardına duysan bu şarkıdan, her daim içinde olan kutu açılır, dönersin zamandan geriye ve yaşanır o ince yürek sızısı. bir zamanlara dönersin ansızın. özlermisin bilinmez.
  • gurbetteyken dinlenmesi pek tavsiye edilmeyen ahmet kaya parçası.o kadar güzel bir parçadır ki bir çok duyguyu çağrıştırır. sen duygusal bir anında yakalan yeter ki...özlem, ayrılık, çırpınışlar, ümitsiz bekleyişler...

''uçtum ateş üstüne, dağlansın diye sızım
    sorma halim ne olur, yoruldum anlamsızım.''
  • ne olursa olsun göğsünde yer bırakacaktır anne. ne denli kötü de olsa, ne denli uzak da olsa aran, o annedir bilir.
    uyuyor olsa da böler uykusunu. açsan sıkıntıdaysan, vefasızı da olsan...
    suç da olsan, sazını kanla da beslesen, annenin yanında çocuğu, masumudursun hep.

kimse bilmese de o bilir, hissetmese de bilir. masumiyetini, inancını.

hangi rüzgarın önünde savrulduysan, hangi doğrunun-yalanın peşinden gidip yalnız kaldıysan, yalnızlığınla acıya savrulduysan.
    sesini duyar, duyacağını bilirsin. bu dünyada da olsa, öte dünya da

dizine dağılıp, dermanını bulmak isteyeceksin. kaybettiiğin inancını, masumiyetini, sevgileri.
    uzacanağın bir diz bulamıyorsan bile, ömrün boyunca hiç duymadınsa bile sesini. koşulsuz sevmelere ölümüne inanıp, ölürcesine kahroldunsa. inandığın fikir, seni zora sokan düşünce, kabul, yargı her ne ise, ve annenin sıcaklığına ne kadar hasret olursan ol,

bir gün, ya bu dünyada ya varsa ötekinde, ya da bir diğer hayatta bu koşulsuzluğa kavuşma hayali duyuyorsan, kendini suçlamaktan vazgeçip kıyısında yeni doğan masumiyetine kavuşmayı hayal ettiğin birileri olabileceğine inanıyor ya da inanmak istiyorsan. yaşamadıysan bunu ya da yaşadıysan. sabah olmasını istemediğin gecelerde ellerinde hayatını nadasa bırakmak isteyeceğin birileri olsun istiyorsan.
    dinleme bu şarkıyı.

sızını bırakmaya kıyamazsın ona. gül yüzünde solacak çiçeklerden korkarsın. korkunla yoğrursun dertlerini, büyüttükçe korkarsın.
    ne kadar inkar etsen, ne kadar dert etsen edinsen de sen annenden olmasın.
  • daha girişinde yumruğu düğümler insanın boğazına. ilk dinlediğimde başlayan bu his, her dinleyişte hala çıkar gelir derinden. güneşten ışık yontan, nice sert adamları bile ağlattı bu şarkı.

annesini yıllar önce kaybetmiş bir arkadaşım, bir yerlerde rakısını içerken arar beni, açar dinletirim telefondan. o ağlar mı bilmem ama ben onun yerine de ağlarım ara sıra.

http://www.youtube.com/watch?v=-nvnbrfwn0y
  • şiir yusuf hayaloğlu'na, beste ahmet kaya'ya aittir. sözleri şu şekildedir:

uçtum ateş üstüne, dağlansın diye sızım
    sorma halim ne olur, yoruldum anlamsızım.
    yağmur doldu içime, açım sigarasızım
    uyuyor musun anne ben geldim, vefasızın.

suç oldu suç üstüne, her şarkım her yazım
    vuruştum türkülerle, kanla beslendi sazım.

bir rüzgarın önünde, kaçağım kuralsızım
    duyuyor musun anne, yalnızım çok yalnızım.
    ah dalsam dizine, uyusam doymaksızın
    sabah olmasa gece, kaçmasam dermansızım.

sür beni gül yüzüne, gitsem de kalsın sızım
    ağlıyor musun anne, gidiyor hayırsızın.
  • baska sehire tasindiktan sonra ailemin yanina adana'ya gittigim bi gun 'uyuyor musun anne ben geldim vefasizin' dizesiyle annemi aglattigim siir, sarki. vefasizlik degil direk hayvanlik esasen.
  • iyimser bir gül albümündedir.
  • ahmet kaya yaşasaydı da canlı dinlemek nasip olsaydı bu parçayı. hele o "vefasızın" deyişi yok mu? neyse bi fena oldum.
hesabın var mı? giriş yap