şükela:  tümü | bugün soru sor
  • örneğin evde yalnızken kocası taraıfından şiddet gördüğünü beyan ediyorsa tabiki bu beyanı esas alabilirsiniz lakin onlarca güvenlik kamerasının ve binlerce görgü tanığının olduğu bir ortamda kadının beyanı esas olamaz.
  • hayır efendim değildir. taciz ve tecavüzde kadın beyanı ancak ispat edilirse esastır. kötüye kullanıldığına 2 3 defa şahit olmuşluğum vardır.
  • kadın beyanı iddia ölçüsünde kesinlikle esas olmalıdır; ki taciz gibi bir suçta bu biraz da zorunludur. ancak her suçlu gibi, taciz "zanlısı" da, infaz edilmeden önce adil yargılanmayı hak eder, ki suçlu hakları diye bir konsept de var dünyada.

bu anlamda, üniversitelerde, entelektüel ortamlarda filan, infaz timleri yerine "feminizm kadın mahkemeleri" kurup zanlıları orada yargılanmaya davet etmek, yargısız infazdan daha iyi çalışan bir yol olabilir belki de. mahkemeye katılmayı kabul etmeyeni yine infaz edersiniz vb.

şeytanın avukatı el fikir bildirdi.
  • bir hukuk politikası örneğidir. böyle şeyler ülke şartlarının gereğine göre kanunkoyucu (yani yasama organı, yani parlamento) tarafından düzenlenir. adil yargılanma hakkının ihlali olduğu kanaatin de değilim, zira ispat yükünün tersine çevrilmesinden başka bir şey değil. yani normal bir yargılama sürecinde ispatla mükellef olacağınız halleri "bir adım evvel" ispat etmek zorundasınız. örnek olarak, beni de çok şaşırtan, almanya'daki yolsuzluk konulu suçların yargılamasında ispat yükünün tersine çevrilmesini verebiliriz. çok ilginç. tabi aynısı türkiye'de olsa boku nasıl çıkar siz düşünün. iktidara ters herkese savcılar yolsuzluk iddianamesi düzenler, muhalif memurlarımız da kıvranır durur ve avukatları zengin ederler. durun lan bir avukat olarak işime geldi. kesinlikle bizde de olmalı... *
  • erkek adalet ispat yükümlülüğünü tacize-tecavüze uğrayan kadından beklediği için feministler tarafından yükseltilmiş olan bir taleptir.
    kadının beyanının esas alınması demek erkeğin kendini savunmayacağı anlamına gelmez. ispat sorumluluğunun kadında değil erkekte olduğu anlamına gelir.
    sıradakini biliyorum; ispat yükümlülüğü neden eşit değil diyeceksiniz şimdi de. cevabı çok basit, çünkü eşit değiliz. e-şit de-ği-liz. bu yüzden ben tacize uğradığımı değil sen taciz ya da tecavüz etmediğini kanıtlamak durumundasın.
    önce bunu o kalın kafanıza iyice sokun ondan sonra feministlerin adaletinin cins ayrımcı olup olmadığını gene tartışın, hobi olarak.
  • (bkz: #56309326)
  • kadın yalan makinesinden geçirilirse olabilir.