• maalesef hep aynı senaryoda farklı rollerde görülen kadın kurbanlar olması bir türlü engellenemiyor. devlet, aileler, bireyler hiçbiri bu olaylar birbirinin kopyası olmasına rağmen engelleyemiyor.

http://www.hurriyet.com.tr/…campaign=gundem_xmlfeed

bu son olayda da yine karı-koca tartışmış boşanmış veya boşanma arefesine gelmiş. koca kadına gel son bir kez buluşalım deyip o buluşmada kadını öldürüyor. neredeyse kadın cinayetlerinin %50'si böyle. emniyet, aile büyükleri vs. gibi kurumlar buna bir çare bulamıyor. çok yazık.
  • sokucam kadın cinayetlerinize diye isyan ettiren olay.

yeter ulan ne kadın cinayeti. bu işin adı sadece "cinayet". öldüren de erkek değil katil.

ayrımcılığınızı ayrı duyarınızı ayrı seveyim sizin.

devlet suçluya caydırıcı ceza vermezse cinayetler de suçlar da aynı oranda artacaktır.
  • böyle bir konuda "sokucam" çıkışı yapan birinin sözlükte barınması apayrı bir tartışma konusu lakin söyleyecek tek şeyim var. kadın cinayetleri politiktir. işin adı sadece cinayet değil.

ayrımcı diyen dillerini ayrı duyar diyen beynini ayrı.
  • sorun maalesef engellenememesi değil, engelleme çabasının olmaması...
  • kadın cinayeti ayrı bir konudur, adı kadın cinayetidir çünkü burada katilin temel motivasyonu karşındaki insanın kadın olmasından ve cinsiyetinin getirdiği toplumsal rolden kaynaklanır.

bu rol de o toplumun kültürü ile belirlenir.

buna alınacak önlem cezai uygulamalar da değildir. cezai uygulamalar zaten var. alınacak önlem en başta devlet ağzının bu konuda değişmesi ve daha sonra büyük bir eğitim projesidir.

yani kültürel bir reform gerekli.

kadın cinayetleri bu gibi nedenlerle apayrı bir mevzudur.

yoksa adamın biri banka soygununda kadın veznedarı öldürünce onun adı kadın cinayeti olmuyor.
  • sansürcü telekomun bütün uğraşlarına rağmen insanlarındns ayarı,tunneller ve youtube jacker gibi yollarla youtubea girmesidir.
  • gerizekalıya anlatır gibi mi anlatalım illa.

ulan salak türkiye'de kaç tane cinayet oluyor kaçı kadın kaçı erkek bunun. ben söyleyeyim ölenlerin %65 ten fazlası erkek. niye bu konuşulmuyor. niye cinayet konuşulmuyor neden bireysel silahlanma konuşulmuyor.

kadın cinayeti varken bunlar konuşulur mu konuşulmaz. karısını öldüren bir erkek suçlanır, erkeğe isyan eden bir eylem yapılır sonuç, sonuç yok.

yono kodon conoyoto. orkoklor olson.

siktirin gidin. insan gibi cinayete tepki verin de silahlanmaya karşı çıkın da kararlı adım atalım.
  • sorunu kadın parantezinde çözme çabası beyhudedir. farkındalık oluşturarak ulaşılabilinen nokta da maalesef bu.

fiziksel ve (veya) psikolojik şiddet her yerde herkese veya her şeye karşı. lastiği patladı diye arabasını teklemeyen birini gördüm bu sabah. bu adamın şiddete eğilimi olduğu aşikar ve sokakta dolaşıyor.
  • bu konuda bir araştırma var mıdır bilmiyorum ancak, ben bu cinayetlerin sürekli dillendirilmesinin de, potansiyel katiller üzerinde motivasyon kaynağı olduğunu düşünüyorum.

kendinden güçsüze(kadın, çocuk, yaşlı) şiddet uygulama içgüdüsüne sahip bir insanın temel mantığının pek iyi çalıştığını söyleyemeyiz. tv'de, gazetede olan "yine kadın öldürüldü" haberi, aklı başında bir insan için kınanacak bir haber iken, mantığı çalışmayan için "ben de öldürürüm lan" dır.

bu demek değildir ki, konuşulmasın dillendirilmesin. ancak, bu konuşmalar istatistiki veri yerine somut adımlar üzerine olmalıdır artık.
    "cinayet işleyen adam bilmemkaç yıl ceza alacak, hafifletici sebep uygulanmayacak" şeklinde. bunun için de devletin bu konuya göstermelik değil, gerçekten eğilmesi gerekir.
    yoksa, akşam haberlerde yine izleyeceğiz "x yerde kadın öldürüldü", "son bilmemkaç ayda şu kadar kadın öldü".
    sonra kadıköy'de 3-5 kadın toplanıp "kaaaa dınnnn ölll meee siiiinnn" diye slogan atacak.
    sonuç?
    yarın yeni haberi bekleriz. biz beklerken en büyük hobisi de kadın, çocuk dövmek olan abi de bekler haberi, istatistiğe karısını eklemek için bi delirme anı bekler.
hesabın var mı? giriş yap