• kahve dünyası'nda çay olmuyormuş.
    olur mu mirim, çay ve kahve kardeştirler aslında, ikisi de keyif veren, dostluk ailesinde büyüyen, ikisi de aynı amaca hitap eden dostluk içeceğidir. bizim kültürümüzde kahvehanelerde çay ve kahve içilir en başta, adı kahve yeridir ama çay anlaşılır ilk önce, biz böyle öğrendik böyle gördük, bildik. neden ikisi aynı mekan da olamasınlar ki?
  • tamam demleme çay olmasın da; bari sallama çay olsun.
  • tamda şu anda öğrendim, öğrenmemle hiiammmina demem bir oldu, (bkz: çay yok bok için) demek istiyorlar herhalde, sahibide rahmetli yaman okay mış diyorlar.
  • kahve dünyasını tercih etmeme sebebim. biraz pazarlama çalışmaları lazım.
  • kardeşim adı üstünde kahve dünyası, k a h v e. çay satmamaları gayet normal bence.
  • bir insan niye gidip kahve dünyasında çay içer ki?
    3 4 yıldır düzenli giderim en sevdiklerimdendir ama başlığı görene kadar orda çay olmadığını bile farketmemistim!
  • girdikleri kahve sektöründen bir kaç örnek;

starbucks çay satıyor,
    caribou coffee çay satıyor,
    roberts coffee çay satıyor..

zincirleri geçtim, münferit kahve dükkanı açanların geneli bile çay satıyor.

günümüzde zincir restoranlar bile girdikleri ülke şartlarına göre, insanların damak tadına göre menülerini, baharatlarını fln düzenleyebiliyorlar..

kahve dışında hiç bir içecek satılmasa ben tamamım, eleştirirsem namerdim.. ama çeşit çeşit sıcak/soğuk içecekler var..

sen türk kahvesi kültürümüzdür başlığı altında zincir kuracaksın, dandik çekirdekli kahvelerden de satmaya çalışacaksın, o kültürün barındırdığı çayı satmıyorum yeaa diyeceksin.

bir de adı üstünde kahve dünyası diyen güruh var. ama yukarıda örnek verdiğim kahveciler de temelde kahveci. mesela starbucks deyince kimsenin aklına çay gelmiyor..
    neden ? çünkü kahveci.. ama çay satabiliyor.. neden ?

evet kahve dünyası, bunu sadece türkiye'de yapabilirsin.
  • çay satarlarsa kahve ürünlerinin satışı azalır yıllardır oluşturdukları tutundurmabiter.
    (bkz: pazarlamanın dört p’si)
  • çay içmek isteyen başka yerde oturur. adamların konsepti bu
hesabın var mı? giriş yap