• bozcaada'da da bulabileceğiniz, içinde kaşar peyniri de varsa tadından yenmeyecek olan yemek.
    (bkz: olsa da yesek)
  • iyi malzeme kullanılarak doğru pişirildiği takdirde, kalamarın en sevdiğim halidir.
  • harcı yani içi kalamarın kol ve bacakları ile karides, ahtapot, midye gibi deniz ürünlerinin sotelerinden ve deniz ürünü bitkilerden ve bazen mantardan ve kaşardan müteşekkil, haşlandıktan ve içi doldurulduktan sonra bol tereyağlı sos ile az biraz fırına verilen ve sonrasında sıcak olarak servis edilen meze ve/veya yemek.
  • yunanistan'da enfes hali de yapilan, kotu halide yapilan bir hede.

tr'de ise cok boktan yapiyorlar. ben iyisini yiyemedim egede; icine illa bi karides koyma meraki var zaten. bok gibi oluyor efendim, diger deniz mahsullerinin aciya kacan bir tadi; kalamarin asil tadini bok ediyor.

kalamar dolmasi sadece akdenize ait degildir; dunyanin baska yerine gidin, misal filipinler, kalamar dolmasi orda da vardir; sadece icini baska cesit doldururlar.

benim yine, en iyi yedigim, yunanistanda yedigimdi. yunanistan'da da farkli cesitte doldururlar icini. benim en sevdigim borek gibi beyaz peynir + otlarla doldurulan kalamar. gorsel icin:
    https://thumbs.dreamstime.com/…lamari-109257842.jpg
  • işin sırrı kalamarın tazeliği ve marinasyonundadır .genel olarak türkiyede trol ve hurup denilen dip kazıma yöntemiyle yavru kalamarlar katledilmekte doğal olarak da taze, iri kalamar zor bulunmaktadır, egenin karşı kıyısında yani yunan adalarında ise daha çok bireysel balıkçılık hakim olduğu için her daim taze dolmalık kalamar lokantalara nerdeyse günlük olarak gelir .

ayriyeten yunan adalarında marinasyonuda bizdekinden farklı yöntemlerle yapılır dolayısıyla kalamar daha yumuşak ve aromatik hale gelir .

kalamar dolma en lezzetli ve en uygun fiyata midilli'de octopus ve symi'deki odysseas ta yenebilir
    .özellikle sirke ile tadı daha hoş olmakta...
  • bir yunandan türkçe tarifi: https://youtu.be/yga6ngkj7so?t=538.
  • test edilip onaylanmış tarifi ise şöyledir.

gerekli malzemeler:
    1 su bardağı pirinç
    1 soğan
    2 yemek kaşığı sıvı yağ
    1 çay kaşığı yenibahar
    1 çay kaşığı kimyon
    tuz
    karabiber

yapılışı:
    soğan yemeklik şekilde doğranır ve sıvıyağda pembeleşene kadar çevirilir. balıkçıdan aldığımız kalamarların ayakları da doğranarak bu soğan ile beraber biraz pişirilir. sonra içerisine baharatlar ve pirinç ilave edilir. hazırladığımız bu harç zarf şeklindeki kalamarlara doldurulur. benim dedem pişerken harcın dökülmemesi için kalamarların ağzını iplikle dikerdi. bazı restoranlar ise ağzını kalamarın bir parçası veya eksantirik olsun diye kürdan ile kapatıyorlar. hangisini tercih ederseniz. içi doldurulan kalamarlar pişirilecek tepsiye dizilir ve üstünü örtecek şekilde sıcak su ilave edilir ve pişirilir.

afiyet olsun!
  • kasarli kalamar kizartmasiveya karidesli kalamar izgara orneklerinde oldugu gibi her ici doldurulmus kalamar, dolma değildir. kalamar dolmasinin icinde kalamarin bacaklari* ve sogan ile kavrulmus pirinc, biraz portakal veya turunç kabugu vardir ve zeytintagi ve beyaz sarapla pisirilmistir, oldukca agir bir yemektir.
  • okurken bile insanı yutkunduran allahsız yiysi.
  • lastik gibi, dolmanın içine ulaşana kadar alt çeneniz büyük uğraşlar verir.
hesabın var mı? giriş yap