şükela:  tümü | bugün
 • başlığı altında sade ve işe yarar bir tatil planı eksikliği olan, sayısız medeniyete ev sahipliği yapmış dünyanın en özel ve güzel coğrafyası.

  şimdi hazırladığım süpersonik planla, tur organizasyonundan bağımsız olarak kapadokya'ya ilk kez gidecekler için mutlaka görülmesi gereken yerler, yapılası aktiviteler, kalınası yerler, minimum harcamaya nasıl maksimum keyif alınır gibi faydalı bilgiler vereceğim.

  öncelikle sıcaktan bezmemek - soğuktan donmamak için ilkbaharda ya da sonbaharda gidin. kendi arabanızla, yoksa dizel bir araba kiralayarak gitmenizi öneririm. araçsız giderseniz sudan çıkmış balık gibi kalırsınız, keyfiniz daha baştan kaçar söyliyim. maximum kart ya da müze kartınız varsa müzelere bedava giriyorsunuz, yoksa paralı bazı girişler 10 tl civarı. sırt çantasıyla dolaşın ve içinde mutlaka litrelik su bulundurun. bir diğer öncelik de, her yere eşit mesafede olmanız en iyisi olacağından, kapadokya’nın kalbi diyebileceğim göreme’de kalmanızdır.

  merkeze vardığınızda coco cave hotel’i bulun. göreme’yi tepeden gören, manzarası nefis bir hoteldir. işletmecisi ekrem, peribacası formunda dişleriyle sizi gülümseyerek karşılar. fiyatta sıkıntı yapmaz, her konuda yardımcı olur. verandasında tavla oynayıp çay-kahve, şarap içip manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.
  ...

  bir diğer kalmanızı önereceğim yer ise göreme’ye 2 km uzaklıkta olan çavuşin köyündeki muşkara otel. burası eski bir handan devşirme harika bir otantik otel. kapadokya ruhunu çok iyi yansıtıyor. sabahları odaların penceresinden çok güzel bir manzara ve gökyüzündeki balonları görebiliyorsunuz. işletmecileri oranın yerlileri olan bir aile ve hepsi de birer dizi karakteri gibi komik. asmalı konak’taki mutfak kadrosu gibiler. bunlarla da fiyatta pazarlık yapılabiliyor.
  muşkara1
  muşkara2
  ...

  fazla detaya boğmadan görmeniz gereken yerlere gelirsek; gezinize göreme açık hava müzesiyle başlayabilirsiniz. buraya giden yolun yukarısında görmeye değer aynalı kilise var. burayı gezmeyi bitirdikten sonra hemen ayrılmayın. kilisenin sağından arkaya doğru küçük, dar bir patika var, sizi kilisenin arkasına muhteşem bir kapadokya manzarasına götürür.

  aynalı kilise ve göreme açık hava müzesi arasındaki yokuştan inerken yolun sağında beleş, toprak bir otopark alanı var. aracınızı buraya park edebilirsiniz. diğer yerler hep ücretli. bu açık otopark alanından aşağıya, vadiye pek bilinmeyen inişler var. ineceğiniz yer kızıl vadi ya da kılıçlar vadisi adlarıyla bilinir. duvarlarda rose red yazıları vardır onları takip edebilirsiniz. bu iniş parkuru çok zevklidir. orta derece zorlukta sayılabilir. bazı yerlerde yolun bittiğini düşünebilirsiniz. büyük kayalardan, duvara tutunarak inmeniz gereken yerler vardır. bazı inişlerde de tahta merdivenler koymuşlar. parkurun sonunda sizi ahşap bir kulübede bir amca karşılar, sedirlere oturup sıktığı taze meyve sularından içip dinlenebilirsiniz.

  bundan sonraki düzlük alan ve çevredeki yer şekilleri bildiğin sürrealizm. anadolu’nun bağrının binlerce yıllık dinginliği sizi huzurla sarıp sarmalıyor ve kendi ülkenizdeki bu yeryüzü cennetine şimdiye kadar gelmediğiniz için pişman oluyorsunuz.

  buradan arabaya geri dönüş yolu zor olduğu kadar keyifli. geniş bir u yaparak, patika yollardan, at haraları arasından yayan gidebilirsiniz ya da atvli gezginlerden sizi belli bir yere kadar bırakmasını isteyebilirsiniz.

  civardaki mutlaka görülmesi gereken diğer yerler birbirine çok yakın olan paşabağ vadisi ve zelve açık hava müzesi. buralar bariz tatooine. gerçek olamayacak kadar güzel ve masalsı bir dünya buralarda sizi bekliyor olacak.

  yemek: göreme merkezde yemek yiyebileceğiniz bir çok restoran var. hemen hepsinin default yemeği testi kebabı. masaya oturmadan garsonla konuşun ve kebabı testiye piştikten sonra tıkmayacaklarına emin olun çünkü çoğu yer böyle yapar ve siz de kebabın testinin içinde piştiğini zannedersiniz.
  marketten alacağınız yiyecek ve içeceklerle akşam yemeğini otel odasında ucuza getirmek de mümkün.

  ...

  otantik tatlar yakalamak istiyorum diyorsanız yaklaşık 10 km ötedeki ürgüp’e geçin. temenni tepesi’nde odun ateşinde pişen türk kahvesi içip manzaranın tadını çıkarın. binbir çeşit ürün yelpazeli kuruyemişçilere dalın, bedava ikramlardan karnınız doyuyor. ilginiz varsa asmalı konak’da burada yer almakta.

  ürgüp’e birkaç km uzaklıktaki mustafapaşa kasabasına gidin. burası, yerel çizgisini ve doğallığını korumuş çok sevimli bir göçmen kasabası. merkezdeki eleni restoran’da kiremitte kaşarlı köfte ve mantar yiyin. dönüş yolunda ürgüp'ten geçerken turasan şarap mahzeni’ne uğrayın. çoğu şarabı tadın, akşam otelde manzaraya karşı içmek ya da sevdiklerinize hediye etmek için şarap alın.

  otantiğe doymadım diyorsanız avanos’a gidin. çarşısında çok güzel çömlek atölyeleri vardır ve çamurdan kendi çömleğinizi yapmanıza izin veriyorlar. asma köprüsünden geçin, kızılırmak’taki ördeklere yem atın.

  panoramik manzara istiyorum diyorsanız uçhisar’a gidin ve kaleye çıkın. bir diğer efsane manzara da göreme panorama alanı. burası hem muhteşem göreme manzarasına karşı bir şeyler içebileceğiniz hem de hediyelik eşya alabileceğiniz güzel bir yer.

  peki nereden en ucuz hediyelik eşya alırım diyorsanız, göreme merkezdeki sultan gift shop mutlaka uğramanız gereken yerdir. uçhisar’daki hediyelikçiler de pazarlığa oldukça açıklar.

  ...

  vaktiniz, enerjiniz, maddi imkanınız varsa görebileceğiniz diğer yerler; göreme’ye 200 küsur km uzaklıktaki ıhlara vadisi ve derinkuyu yer altı mezarları.
  aktivite olarak; balon turu ve at turu. çok zenginseniz atla balon turu (şaka lan).
 • allah burada kumla oynamış.
 • bu bölgeye ilk gittiğinizde kafanız karışabilir. ürgüp-göreme-zelve-uçhisar-avanos-ortahisar-çavuşin derken yau nerdeyiz zelveye nerden gidiyorduk durumuna düşerseniz -ki düşersiniz çünkü her yoldan heryere gidilir bu bölgede- paniğe kapılmayın, bisikletle ya da motorsikletle dolaşan japon turistlere gitmek istediğiniz yeri sorun. bu bölgeyi tokyo'dan iyi biliyorlar.
 • kapadokya'da gezilecek yerlerin önceliği süreye, ilgi duyulan yerlere, gezi şekline***, hangi mevsimde gidildiğine vs. göre değişir. eğer aksaray tarafından çıktıysanız, aksaray'daki birkaç noktayı da kapsayan, yaklaşık 160km'lik şu rota, 3-4 günde gezilebilir.*

  selime katedrali
  belisırma, melendiz çayı
  ıhlara vadisi
  narlıgöl krater gölü ve jeotermal alan
  derinkuyu yeraltı şehri
  nevşehir şehir merkezi
  güvercinlik vadisi
  uçhisar kalesi
  göreme panorama
  göreme şehir merkezi
  göreme açıkhava müzesi
  sunset point, gül vadisi
  turasan şarapçılık, ürgüp
  devrent vadisi
  zelve örenyeri
  paşabağ vadisi
  avanos şehir merkezi

  sıraladığım rotanın konumları**:

  google maps linki
 • kesinlikle ön araştırma yapılarak gidilmesi gidilmesi gereken yer. öncelikle kapadokya denen bölgenin uçhisar, göreme, avanos, ürgüp, derinkuyu, kaymaklı ve ıhlara bölgelerini içine alan çok geniş bir bölge olduğunu bilmek gerekir. 1 günde tamamını gezmek mümkün değildir. burası için ideal olan 2 gece 3 gündür. kayseri tarafından karayolu ile buraya gidecekler için kısa bir rota ve bilgilendirme yapayım;

  güray müze : avanos şehir merkezinde. giriş 10 tl. seramik, resim ve hediyelik eşyalar var. gerçekten güzel eserler var. paraya kıyar evime alırım diyorsanız mutlaka bakın. ben bekar evime 1000 tl ye vazo alıyordum da arkadaş zor engelledi :) ayıca burada kendiniz çamurdan çömlek yapıp yanınızda götürebiliyorsunuz. bunun için de 5 tl ücret vermeniz gerekiyor. burası dışında avanos merkezde benim ilgimi çeken bir yer olmadı. yola devam !

  paşabağları : zelve açık hava müzesine giderken yol üstü zaten. hediyelik eşya satan yerler ve mağaralar var. kapadokya dokusunu ilk olarak burada görüyorsunuz. ama heyecanlanmayın daha çok göreceksiniz bu sanat eselerinden. o yüzden burada çok zaman kaybetmeden zelve' ye devam ediyoruz.

  zelve : burası bir açık hava müzesi. bu nedenle giriş için ücret ödemeniz gerekiyor. müze kartınız yoksa bile burada çıkartın çünkü daha sonra da ihtiyacınız olacak. müze kart ücreti öğrenci 20 tl, sivil 50 tl. ayrıca 16.15 den sonra buraya giriş kapanıyor. burada peribacalarını yoğun olarak görebilirsiniz. kiliseler ve yaşam alanları var. fotoğraf çekmek için güzel açılar yakalayabilirsiniz. burada 1 saat kadar zaman harcanabilir. oldukça geniş bir alan zira. burayı da bitirdikten sonra göreme' ye doğru yola çıkıyoruz. bu arada şunu söyleyeyim adı geçen yerlerin hepsi birbirine 8-10 km mesafede. yollarda çok zaman kaybetmiyorsunuz yani.

  çavuşin kilisesi : göremeye giderken hemen yol üstünde bir kilise. müze kartınız da olduğu için buraya da 15 dakika ayırıp ücretsiz bir şekilde gezebilirsiniz. diğer kiliselere nazaran günümüze korunarak geldiği söylenebilir.

  göreme : göremeye geldik. daha doğrusu göreme açık hava müzesine. buraya da giriş müze kartla. ayrıca otopark parası da ödüyorsunuz. (sanırım 6 tl). burası da zelve gibi ortalama 1 saat zamanınızı alabilecek bir yer. bir çok kilise göreceksiniz burada da. neden bu kadar kilise var diyenler için: kapadokya o dönemde ortodoks hristiyanlığın inanç merkezi. islamda ki mekke medine gibi düşünülebilir.

  ürgüp : göremeden sonra buraya geldik. burada neler var ? şarap içebileceğiniz ve alabileceğiniz güzel yerler var. desti kebabı yiyebileceğiniz yerler var. şarap tadımını turasan da yapabilirsiniz. burası asmalı konak'a da oldukça yakın. ayrıca bir de bu başlıkta adı sıkça geçen ziggy cafe ye de oldukça yakın. ziggy cafenin manzarası oldukça güzel. burada şarap içilebilir.

  uçhisar : en güzeli en sona sakladık. güzel olmasının yanı sıra sona bırakılmasının nedeni gün batımını buradan izleyecek olmak. uçhisar' a tam girerken sağ tarafınızda güvercinlik vadisi kalacak. burada da unutamayacağınız bir manzara sizi karşılayacak. buradan uçhisar kalesine devam ediyoruz. zaten aralarında 1 km falan vardır. kaleye giriş ücretli. burada müze kart geçmiyor. ücret 7-8 tl gibi bir şeydi yanlış hatırlamıyorsam. kalenin en tepesinden kapadokya' yı en geniş açıdan görebileceğiniz bir manzara karşılayacak sizi. çıkarken yanınıza şarap almayı unutmayın.

  güneşi batırdıktan sonra benim için gün bitti. ıhlara ve derinkuyu' yu göremedim. onlar da bir sonraki sefere artık. buraya gitmek için en uygun mevsim kanaatimce ilkbahar ve sonbahardır. gidecek olan herkese iyi gezmeler efendim.
 • uzun zamandır hakkında yazmak istediğim, iki yıl üst üste yılbaşını geçirdiğim, her seferinde mutlu eden başka bir diyar.
  -öncelikle buranın mevsiminin ilkbahar-sonbahar olduğuna hemfikiriz ancak bir şekilde hep en soğuk zamanına denk geldim, eksi on derecelerde, karda, buzda gezdim genelde. kara bürünmüş peri bacaları, çok da güzel bunu söyleyebilirim ancak bu yıl soğuktan ağlama noktasına geldiğim oldu, mutlu oldum yine de.
  -acayip güzel oteller var bölge artık, bir kısmı uçuk fiyatlı bir kısmı kısmen uygun denilebilecek fiyatta, önceden rezervasyonla bayağı iyi bir yere gidilebiliyor. kalınan iki gün zaten genelde. özellikle şehir merkezinde kalmak isteyen ürgüp'te kalmalı tabii ama göreme gibi bir masal diyarı varken aklımın ucundan geçmedi benim. geçen yıl avanos'ta kaldım, o da gereksiz. uçhisar'da acayip iyi ve lüks oteller var, infinity havuzlar mı dersin, kapadokya'nın tepesine konumlanmış teraslar mı.. gerçekten acayip yerler var, fiyatlarına bakmaya cesaret edemedim şimdilik. uçhisar manzarası bir acayip zaten, burası da seçenekler arasında olmalı, biraz para harcamaya hazırsanız eğer. yine de göreme'nin yeri ayrı bence. sebeplerine geçeyim.
  -kapadokya'nın olayı bence masal diyarındaymış hissini veren peri bacalarının yanında o masal diyarından bir başkasına geçebilecekmişsiniz hissini veren balonlar tabii ki. sadece balona binmek değil, sabah gün doğumunda tepemizden geçen onlarca balonu izlemek hayatımdaki en güzel şeylerdendi benim için sanırım, tarif edilemeyecek güzellikte idi. göreme otellerinin çoğunun terası oluyor, sabah kafanızı kaldırdığınızda balonlar o kadar yakınınızda oluyor ki içine atlayabilirsiniz hissini veriyorlar, balonun içindeki insanları bile görebiliyorsunuz. camınız açıksa balonlardan gelen sesi bile duyuyorsunuz, o da ayrı bir güzellik. tabii bunun için sabah 6-7 gibi kalkmanız gerekiyor. kısacası siz de benim gibi balon görmeye gidiyorsanız göreme'de kalın, özellikle balona binmeyecekseniz.
  -kapadokya'da gün doğumunu izlemek kadar efsane olmasa da gün batımı izlemek de acayip tatlı,özellikle benim gibi gün batımı manyakları için. izlenecek yer bence belli, kızıl vadi denilen, yazın insanların şarabını alıp taşlar üzerinde oturduğu yer tabii ki. biz gün batana kadar arabada içebildik şarabımızı bu sene, eksi on derece sebebiyle, olsun. onun dışında uçhisar kalesi tepesi de gün batımı için güzel oluyor bayağı, soğukta yapılabilecek bir aktivite değil tabii.
  -şarap olayına girelim hemen. kapadokya'nın her yerinde şarap satış noktaları mevcut. en büyükleri tabii ki turasan ve kocabağ. ürgüp'e gidilince mutlaka turasan şarap fabrikası'na uğranıyor,acayip kalabalık oluyor. kocabağ'ın ürgüp şubesine gitmedim, uçhisar'da iki satış noktası var, güvercinlik vadisi dibindeki daha büyük ve sıcak geldi bana. turasan seneler öküzgözü boğazkere herkesin favorisi sanırım ama ben kocabağ'ın öküzgözü boğarkere'sini de sevdim ama hepsini bir kenara koydum, neden mi? ürgüp merkezde sarıkaya ailesinin mahzen şarap evi'nde içtiğim meyve şaraplarını içtikten sonra başka şarapa el süremedim resmen. yaz mevsiminde evlerinin bahçesinde gülten teyze'nin elleriyle doldurduğu şarapları oturup içebiliyormuşsunuz keyiften ölerek, biz kar altında denemek ile yetindik. favorilerim çok net kavun ve böğürtlen şarabı. karadut ve aşk şarabı denedim, tabii ki güzel hepsi. meyve şarabı dışında sek şaraplar da mevcut ve hepsi ailenin kendi üretimi. uğramamazlık etmeyiniz.
  -yemek konusuna gelelim. birkaç yıl öncesine kadar bölgede fine dining kategorisine giren tek restoran bulunurken bu sayı artmış son zamanda. bu tek restoran o zaman lil'a restoran imiş. güleryüzlü servis, uçhisar manzaralı teras ile cidden başarılı mekan ama yemeklerini denemedim şahsen. kenara yazdım. bu arada mekanın altında museum otel var, bayağı luxury kategorisinde. yine uçhisar'da elai restoran'ın namını duydum, denemedim, aklınızda bulunsun. kapadokya'ya gidince nerede yemek yenir sorusuna herkesten mutlaka muti ve ziggy's cevabı geliyor. muti, vedat milor reyizin kapadokya'da en beğendiği restoran olmuş, geçen yıl sorsanız kendi halinde gurme ben de size bu cevabı verirdim ama bu yıl aynı tadı alamadım yalan söylemeyeyim. geçen yıl tattığım her şeye aşık olmuşken bu yıl denediğim herşey geçen yıla göre bir tık altta idi. güleryüzlü servis vs. konusunda eksik oldukları malum, fazla snob ama yediklerinizdeki kalitedeki düşüş ve mekanın aşırı aşırı soğuk olması üzdü bizi bu yıl açıkçası. ziggy's'de son dakikada yılbaşını geçirebildik boşalan bir rezervasyon ile, acayip mutlu etti. sahipleri acayip tatlı insanlar, acayip ilgililer, mekan en fazla 20 kişilik, ortam çok sıcak dolayısıyla. saat 12'de herkes birbirine sarılıyordu terasta yakılan odun ateşi başında patlatılan şampanya eşliğinde filan, bir yandan efsanevi şekilde kar yağıyor, cidden mutlu olduk. iyi ki muti'ye gitmemişiz dedim açıkçası. bunun dışında testi kebabı mevzusu var, bence acayip bir olayı yok hani, en iyisi han restoran'da yenir diyorlar, söyleyeyim. onun dışında benim için önemli diğer mevzu kahvaltı. yaptığım çok ciddi araştırmalar sonucu cappadocia home cooking ve saklı konak'ın bu konuda iyi olduklarını öğrendim, şansızlıktan deneyemedim. bu mekanlar yemek konusunda da iyi, uğranmalı. onun dışında yemek konusunda old greek house adını duyduk herkesten, deneyemedik. siz deneyin, paylaşın plis.
  -gezme konusuna gelince.. soğukta gezmek zor, gezdiğinden keyif alamıyor, tadını çıkaramıyorsun açıkçası. zaman da ayıramıyorsun her yere dolayısıyla. ilk gidilecek yer göreme açıkhava müzesi. zelve de güzel, aynı zevki vermedi. kaymaklı, klostrofobisinin yakınından geçmeyen beni bile bayağı bir rahatsız etti, meraklısı gezmeli. güvercinlik vadisi, kızıl vadi, paşabağı ve love vadileri görülmeli. üç güzeller es geçilmemeli, bir de devrent vadisi'ndeki deve silüeti de görülmeye değer. bunlardan sonra soğuktan uzuvlarım donduğu için diğer görülmesi gereken yerlere gidemeyip, bir dahaki geziye bıraktım açıkçası.
  -fotoğraf olayı önemli. balonları çekmeden dönmek büyük ayıp, yapmadığınızı varsayıyorum. onun dışında masal diyarı göreme'yi panoramik olarak görebileceğiniz göreme panorama point gerçekten güzel, oturup seyretmelik. özellikle gece ışıklandırması acayip başarılı olan uçhisar'a bir dönüp bakın isterim. fairytale, başka şey değil. bunlar dışında yol kenarında dura dura mağaralar, çeşitli noktalar bulduk resim çekecek, gerçekten güzel şeyler çıktı. instagram'a da ayrı yakışıyor bu kapadokya, her resim ayrı güzellik, hangisini koyacağını şaşırıp takipçilerini darlıyorsun filan.
  -avanos-kızılırmak-seramik olayı'na gelirsek.. avanos fazlasıyla büyük ama... sevemediğim bir yer oldu. seramik atölyelerinin bazılarında ücretli bazılarında hatır gönül çömlek yapımını deneyebiliyorsunuz, eğlenceli olduğunu söyleyebilirim. meraklısına, bu atölyeleri gezmek cidden güzel, el yapımı bayağı güzel hediyelikler var, fiyatlarının da aynı güzellikte olduğunu belirteyim. kızılırmak güzel ama sadece güzel işte. tamam, gün batımında da ayrı güzel, evet, yine üşüdüm, tadını çıkaramadım sanırım. yeşil ışıklandırmalarını hiç sevmedim.
  -bunlar dışında atv turu, vadilerde trekking ve özellikle ıhlara vadisi aktivitelerini bir sonraki gezime bıraktım, havanın sıfır dereceler üstünde olduğu, umuyorum ki ılık havalarda planlayacağım gezime.

  mutlaka bir haftasonunu ayırın, keyfini çıkarın, bol bol şarap için, bolca da fotoğraf çekin, anılar biriktirip mutlulukla dolun dönün bu masal diyarından. bir dahaki gezideki edit'te görüşmek üzere.
 • bu yıl üçüncü kez gittiğim, ilk gittiğimde ise bu dünyada değil de başka bir gezegende olduğumu hissettiğim bir yer burası.

  ilk gittiğimde turla gittiğim için çoğu yerini aşağı yukarı öğrenmiştim, o yüzden sonraki gidişlerimde arabayla gittiğimde her yeri elimle koymuş gibi bulabildim. turdan bağımsız kendi arabanla gittiğin zaman kesinlikle daha keyifli oluyor. istediğin yerde istediğin kadar kalıyorsun sonuçta. turla gittiğinde zorunlu olarak götürdükleri onyx atölyesi, çanak çömlek atölyesi gibi yerlerde saatlerce kalmak zorunda olmuyorsun.

  kendi başına araçla gidecekler için rota önerim şöyle:

  1. gün

  tuz gölü: turla gidildiğinde ilk durak burasıdır genellikle. istanbul'dan önce ankara sonra konya sonra aksaray yönü takip edildiğinde tuz gölüne ulaşıyorsunuz. sabah 5-6 gibi yola çıkarsanız öğlenleyin tuz gölü'ne varmış olursunuz. türkiye'deki tuz ihtiyacının %65'inin buradan karşılandığını düşünürsek hazır o taraflara gitmişken görülmeye değer bir yerdir burası. gölün hemen başlangıcından biraz sonra otobüslerin durduğu bir yer var, orada durup, ayakkabılarınızı çıkarıp gölde yürüyüş yapabilirsiniz.

  ıhlara vadisi: tuz gölü'nden çıkıp aksaray yönüne gittiğinizde 2 saat kadar sonra buraya varmış olursunuz. gerçi biraz enerji gerektiren bir yer burası, eğer tek şoförseniz yol yorgunluğuyla aynı gün buraya gelmeniz biraz zor olabilir. orası size kalmış, yorgunluk durumunuza göre rotayı değiştirebilirsiniz. burası aksaray'a bağlı muazzam bir doğa harikası. müze kartla veya kişibaşı 10 tl ödeyerek giriş yaptığınızda dimdik bir tepeden aşağıya yüzlerce basamaktan inerek ulaşıyorsunuz. inmesi bir şey değil, asıl marifet o basamakları tekrar çıkmakta. merdivenlerden indiğinizde akan nehir boyunca isterseniz kilometrelerce yürüyebilirsiniz. yok ben o kadar yürüyemem derseniz sağlı sollu bulunan kiliseleri gezip sonra biraz suyla oynayıp merdivenleri geri çıkmaya koyulabilirsiniz. mutlaka yanınızda içmek için suyunuz olsun, özellikle merdivenleri çıkarken çok ihtiyacınız olacak. basamakları çıkarken kendinize güvenip hızlı hızlı çıkmaya kalkışmayın, yarı yolda kalırsınız sonra. yavaş yavaş dinlene dinlene suyunuzu içerek çıkarsanız hiç bir sıkıntı yaşamazsınız.

  göreme: burası peri bacalarıyla, balon turlarıyla, açık hava müzesiyle ünlü nevşehir'e 13 kilometre uzaklıktaki bölge. benim kaldığım otel burada olduğu için ilk gün son durak olarak burayı yazdım. yol yorgunluğu üzerine tuz gölünü ve ıhlara vadisini de gezdikten sonra tek ihtiyacımız olan şey hızlıca akşam yemeğini yemek ve otele gidip duş alıp yatmaktı. yemek yemek için sedef restaurant diye bir yeri seçtik. hizmetinden memnun kalmasak da yemekler fena değildi. yörenin geleneksel yemeği zaten malum testi kebabı, biz de geleneği bozmayıp yedik kendisini. bence pek bir esprisi yok, gayet tencerede yapılan tas kebabı gibi bir yemek. testi içinde sununca turistik bir cazibesi oluyor o kadar. yemekten sonra doğru otele. otel içinse adresimiz osmanlı manor hotel di. otel göreme-avanos yolu üzerinde tam balon turlarının yapıldığı bölgede. çok temiz, bakımlı, sessiz sakin ve terasında muazzam manzarası olan bir otel. sabah 5 civarı uyanabilirseniz terastan ya da odanız ön taraftaysa pencerenizden balonları izleyebilirsiniz.

  2. gün:

  göreme açık hava müzesi: burası türkiye'de en çok ziyaret edilen müze-ören yerlerinden birisi ve fazlasıyla ziyaret edilmeye değer. müzekart, maximum kart veya 20 tl ödeyerek aldığınız biletle giriş yapıyorsunuz. her ne kadar biletiniz ya da müzekartınız olsa da karanlık kilise'ye girmek için tekrar bilet almanız gerekiyor. velhasıl bugün müze olarak gezdiğimiz bu bölge asırlar öncesinde manastır hayatı yaşanmış bir yer. peri bacaları oyularak manastır, kiliseler, şapeller, mutfak ve yemekhane yapılmış. ilginize göre burada 2-5 saat arasında vakit geçirebilirsiniz. mümkünse çok sıcakta gitmeyin. ilkbahar ve sonbahar aylarında gezmesi çok rahat oluyor. kiliselerin içindeki duvarlarda bulunan her sembolün ayrı ayrı bir hikayesi var. eğer bu hikayelere meraklıysanız bir rehberle gezmenizi öneririm. ya da içerideki tur gruplarından birinin peşine takılabilirsiniz.

  ürgüp: göreme'ye 10 kilometre mesafede, zamanında asmalı konak dizisinin çekildiği yer. burası da taş yapılarla dolu. temenni tepesine çıkıp kuşbakışı bu yapıları ve güzel manzarayı seyredebilirsiniz. olmazsa olmaz asmalı konak dizisinin çekildiği konağı da gitmişken gezin mutlaka. konaktan sonra da turasan şarap fabrikasına gidebilirsiniz isterseniz. ben turla gittiğimde görmüştüm o yüzden sonraki gidişlerimde tekrar gitmeye gerek görmedim. bu arada ürgüp'e gelmeden yol üstünde üç güzeller adı verilen üç tane yan yana peri bacası var. turlar mutlaka buraya da uğruyor. siz de beş dakikalığına fotoğraf çekmek için uğrayabilirsiniz.

  uçhisar kalesi: göreme yolu üzerinde uçhisar kasabasında yer alan ve tüm kapadokya bölgesini seyredebileceğiniz, bölgenin en yüksek noktası. kalenin içindeki merdivenler sayesinde çok rahat çıkabiliyorsunuz tepeye. ayrıca günbatımını seyretmek için de en uygun yerdir burası. girişte müzekart geçmiyor, kişi başı 6.5 tl ücret ödüyorsunuz.

  güvercinlik vadisi: uçhisar'ın hemen yanı başında bulunan bu vadi adı üstünde güvercinlerle dolu. nazar boncuklu ağaçlarıyla da meşhur olmasının yanı sıra bence kapadokya'nın en fotojenik yerlerinden biri burası. arka fonda görünen uçhisar kalesi, vadi manzarası, güvercinler ve nazar boncuklu ağaç fotoğraf çekmek için çok güzel bir ortam sunuyor bana göre.

  3. gün:

  hacıbektaş, çilehane, delikli taş ziyaretleri ve kırşehir yolu üzerinden eve geri dönüş.

  not: kaymaklı ve derinkuyu yer altı şehirleri de bölgede görülmesi gereken önemli yerler arasında. ben daha önce turla gittiğimde kaymaklı yer altı şehrini gördüğüm ve kapalı yerlerden pek haz etmediğim için tekrar girmek istemedim. oraya da gidildiği zaman yolu da göz önünde bulundurup ek olarak yarım gün daha ayırmak lazım. ayrıca vaktiniz ve biraz daha bir şeyler göreyim gibi bir merakınız varsa aşk vadisi, zelve vadisi ve avanos'taki seramik atölyelerini gezebilirsiniz.
 • doğası ve müzeleri ne kadar güzelse, esnafı bir o kadar rezildir. balon, atv, safari vs. turları için birçok otelin önerdiği öz kapadokya tur'u tercih etmeyin lütfen.

  çıktığımız atv turunda bana ve eşime verdikleri atv'nin frenlerinin bozuk olduğunu yola çıkınca anladık. dik bir yokuştan inerken eşim dereye doğru yuvarlanmaktan son anda atlayarak kurtuldu. atv dere yatağına uçtu. biz olayın şokunu atlatmaya çalışırken şirket yetkilisi görünümlü eşkıya, arabanın motorunun iflas ettiğini, elektrik aksamının gittiğini, bunların tamirinin normalde 1000 lira olduğunu ama bizden sadece 150 lira alacağını söyledi. geçirdiğimiz kazaya mı, bizi aptal yerine koymalarına mı üzülelim bilemedik. aracın bozuk olduğunu anlatmaya çalışınca, "150 lira için mi bu kadar konuşuyosunuz, vereyim paranızı gidin" diye terbiyesizlikle karşılaştık. biz düştük, siz düşmeyin bu eşkiyaların eline.

  (bkz: öz kapadokya tur)
 • balon kazaları sıklaşmaya başladı.
  sayelerinde turist falan gelmeyecek yakında. kendi ayağına sıkmak denir buna..

  çin malı balonla, sadece 25 saatlik bir uygulamalı uçuş eğitimi ile olmaz bu iş.
  sivil havacılık genel müdürlüğü derhal harekete geçmeli. yeni standartlar getirilmeli ve denetimler artırılmalı.
  turizm gelirleri zaten düştü, bir tekme de kapadokya'dan yemeyelim.
 • alman gezgin ve fotoğrafçı hans peter grumpe'nin 1988'de ziyaret edip 176 fotoğraf çektiği turistik bölge ve çevresi.

  s u l t a n h a n ı (17)
  -------------------------
  123456
  789101112
  1314151617
  -------------------------

  a ğ z ı k a r a h a n (11)
  -------------------------
  123456
  7891011
  -------------------------

  ü r g ü p (8)
  -------------------------
  12345678
  -------------------------

  g ö r e m e (44)
  -------------------------
  123456789
  101112131415161718
  192021222324252627
  282930313233343536
  3738394041424344
  -------------------------

  u ç h i s a r (19)
  -------------------------
  12345
  678910
  1112131415
  16171819
  -------------------------

  k a y m a k l ı (9)
  -------------------------
  123456789
  -------------------------

  z e l v e (32)
  -------------------------
  12345678
  910111213141516
  1718192021222324
  2526272829303132
  -------------------------

  a v a n o s (18)
  -------------------------
  123456789
  101112131415161718
  -------------------------

  ç a v u ş i n (9)
  -------------------------
  123456789
  -------------------------

  o r t a h i s a r (9)
  -------------------------
  123456789
  -------------------------