• alti yildir tek bir gece bile sirtüstü uyuyamamamin sebebi.
  • çok stresli ve yorgun olunan dönemlerde ortaya çikan uyku bozuklugu.beyin uykunun hazirlik devresini atlayarak rem uykusuna direkt geçis yaptiginda buna hazir olmayan vücut aniden kasilir, tüm fonksiyonlari aniden yavaslar bu da insanin üzerine birinin oturdugu hissine kapilmasina neden olur.bilimsel açiklamasi bu tür bir sey digerlerine inanmak insani sadece korkutur.
  • (bkz: atonia)
  • herkes kötü gibi yazmis ancak bu da bir deneyim, bir tecrübe. degisik üstelik. e daha ne?
  • psikolojik olduğu bizzat tarafımdan kanıtlanmış hede. eğer hareketsiz kalıp bi de üstüne "nefes alamıyorum galiba" diye düşünürseniz harbiden nefes alamamaya başlarsınız mazallah**. korkacak bişi yok. kötü düşünceleri kovun. yaşasın bilim diyin, geçiyo.
  • uyku anında birden uyanıyorsunuz gozleriniz acık herşey normal ama konuşamıyorsunuz hareket edemiyorsunuz biri gelip sizi düdüklese hiçbişi yapamayacak kadar kötü bir durum ortalama 1 ile 3 dk arasında sürüyor 2 defa başıma geldi dün gecekinde -laaagn?!?!?!laaaaaaaaaggnnn abi bu ne!??!? die bagırmayıo denedim ama sesim çıkmadı sag kolum üzerine yatıyordum eşşek gibi debelendim ama işe yaramadı 1 cm bile kıpırdayamadım.bunun nedeni uyku sonrası beynin de uyumaya geçmesi ve bir süre sonra uyandığınızda beynin hala uyku anında olması buffer aradaki bu anlaşmazlığın 1-3 dk icince çözülmesi ile kendinize geliyorsunuz (bkz: system failed)
    *
    (bkz: şimdi sonlandır)
    (bkz: bekle)
    (bkz: iptal)
  • iki gun ustuste icilir, akabinde uykusuz kalınırsa basa cok kolay gelebilecek bir hadisedir. uyku arası mıdır nedir anlayamadiginiz anda gözünüzü acarsiniz. tam burnunuzun dibinde bir adet kedi size pis pis bakmaktadir. kedileri cok seven biri dahi olsanız deli gibi tırsarsınız. "kşş pşşt " demeye calisirsiniz ama sesiniz cikmaz. elinizi kaldirmak istersiniz ama onlar da iptaldir. kalbiniz kut kut atmaktadır. kara basanlarin bastigini anlayacak kadar zihniniz acıksa gozunuzu kapamak suretiyle yirtabilirsiniz. gercek oldugunu dusunerek kediyle ugrasmak beyhude bir cabadir. direnmek sadece sizin abuk subuk sesler cıkarmanıza ve arkadaşınızın sizi " noluyo lan ölüyo musun nesin" gibi sacma sapan bir cumleyle uyandırmasına neden olur.
  • dün gece boyunca uyumamamı sağlayan olay... insan gözlerini açmaya çalışıyor lakin bunu başaramıyor ısrarla eller ve kollar harcanan eforla alakası olmayacak kadar yavaşlıkla hareket ediyor.

sözlükte okuduğum açıklamaları hatırlayarak "bu bir bilimsel olaydır olası bir geçici felç durumudur" şeklinde telkin etmemle kolayca atlattığım durum.

(bkz: sozluk hayat kurtarır)
  • sırtüstü ve sol yanınızın üzerine yatmanız sebebiyle başınıza gelir. midenizin kalbe ve akciğerlere basınç yaparak karabasının size basması olayıdır. tavsiye edilmez.
  • soyut inanışlarla somut gerçekleri çatıştıran en somut olay. cinler aleminden mi geliyorlar yoksa aslında bedenin uyumak ile uyumamak arasında kaldığı an mı? hala tartışılıyor. bence herşeyi zihnimizde yaratıyoruz. karabasan geldi siyahtı kocamandı diyenlerin de bunları zihinlerinde yaratıyor olmaları çok muhtemel...
hesabın var mı? giriş yap