• süper insandır. bende hiç öyle olmuyor, hemen zaten halihazırda dört gram kalan aklımı kaçırıyorum bonkörce. uyku felci falan olaylarını da bildiğim halde bende çalışmıyor, keriz gibi kanıyorum valla.

bakınız, şu örnekte nasıl da keriz gibi kanmışım;

http://sketchtoy.com/68539805
  • ulan korkutmayın milleti cin, karabasan diye. bildiğin uyku felci işte amk. millet anlatırdı yok şöyle yok böyle geliyor üstüne biniyor diye. ufakken çok korkardım, bi kere oldu resmen hatim indirmiştim. şimdi uykumu bölecek adamı tutar, yatırır sikerim.
  • fark edince hiç hareket etmeye bile çabalamadan uyumaya devam ediyorum.
  • olaya "karabasan" şeklinde değil de "uyku felci" olarak bakıyordur. sonuç olarak "geldikleri gibi giderler," diyebiliyordur.*
  • benimdir. 3-4 aydır haftada 3-4 defa uğruyor. arada 1 hafta ara veriyor sonra yine uğruyor. artık alıştım sanırım. bazen yattigim yerde beni hızlı şekilde kendi etrafımda döndürüyor, bazen göğsümde veya kafamda baskı oluyor, bazen başka bir sıkıntı. hepsinde ne olduğunu anlamak için etrafa bakıp gerceklikte miyim yoksa rüyada mi diye kontrol ettikten sonra "yine mi ya öf" deyip uyandırmaya çalışıyorum kendimi. dün gece olan esnasında baktım panik yapıyorum kendime "korkma salak" diyerek telkinde bulundum. bazen uyanmaya zahmet bile etmiyorum "amaan" deyip bitmesini bekliyorum dolayısıyla kendi kendime uyanıyorum. sebebinin stres veya anksiyete olduğunu bilmeme rağmen bazen görünmeyen varlık olma ihtimaline karşı "gidin burdan ya" gibi tepkilerim oluyor. 17 yaşından beri aşina olunca artık orospusu oluyor insan herhalde beni çok panikletmiyor. yalnız uykunun içine etmese tam süper olacak.
  • aralarında olduğum insan grubu.

bir zamanlar sadece uzandığımda bile başıma gelebiliyordu. artık o kadar sık gelmese de arada sırada geldiği oluyor.

genellikle biraz bekleyince geçiyor. beklemek yerine kendim geçirmek istediğimde, önce ayaklarımı oynatmaya çalışırım. ayağım hareket edince bütün vücudumun kontrolü bana geçer. pozisyon değiştirince de karabasan genellikle gider. bazı nadir durumlarda kaldığı yerden devam eder. o zaman yapacak bir şey yok, illa ki bekleyeceksiniz.

kendi tecrübelerime göre en çok dikkat edilmesi gereken şey başınıza gelenin cinlerle perilerle alakalı olmadığının ayırdına varıp sakince beklemektir. bir keresinde, derin uykudan uyandıracak şekilde başıma geldiğinde, tavandan sarkan lambayı üzerime doğru gelen büyük bir yılan olarak görmüştüm. kendi kendime bunun doğru olmadığını, orada yılan falan olamayacağını söyleyerek bekledim. bir süre sonra yılan kayboldu ve gerçekte olduğu şekilde lambayı görmeye başladım.
  • öncelikle kimsenin geldiği yok rahat olun. yaşanan şey uyku felcidir.

alıştım artık. panik yapınca bir şey olmuyor zaten. birkaç saniye sonra vucut uyanınca kendinize geliyorsunuz. he kendinize gelene kadar biraz zor oluyor ama alisiyorsunuz :)))
  • ben.

ilk defa başıma geldiğinde çok korkmuştum. 11-12 yaşlarındaydım, ramazandı, iyi hatırlıyorum. sahurdan sonra uyumuştum. muhtemelen yemeğin ağırlığıyla uyku felcini yaşadım. kulaklarım uğulduyordu. doğaüstü bir şey yaşadığımı düşünmüştüm. inandığım bütün o sıradışı şeyler gerçek oluyordu işte. al karısı, karabasan, al basması vs. babam güç bela sakinleştirmişti. bildiğim bütün sureleri okumuştum tekrar uyumadan önce.

sonra bunun ne idüğünü öğrendim. bundan sonra korkmamaya başladım. daha doğrusu korkuyorsun, nasıl desem, tuhaf bir şey, sıradışı, alışık olmadığın ve bedenini kontrol edemediğin bir deneyim. rahat değil, stres yaşıyorsun ve buna korkmak da denebilir. ama üstteki paragraftaki korku değil tabii.

düşünüyorum şimdi, onlarca örnek var üniversite okumuş, eğitimli hatta iş güç sahibi genç kızların "içinde cin var" falan denerek düşürüldüğü tuzaklar. normalde gözü açık, atıyorum şeker vercem diye kandıramazsın. on lira parasını dolandıramazsın. ama içinde cin var deyince inanıp etki altında kalabiliyor:

https://www.haberler.com/…inci-hoca-6918403-haberi/
    http://www.hurriyet.com.tr/…i-tecavuz-etti-40120447

karabasan sıkça yaşanabilen gayet biyolojik bir olay. onun etrafında örülen inançlar, bu olayın sebebini doğaüstüne bağladığı için, bütün doğaüstü inanışların meşrulaştırılmasında kullanılabiliyor.

gözün gibi baktığın, en ufak rahatsızlıktan sakındığın kızın, saçmasapan şeylere inanma meyli yüzünden korkunç bir istismara maruz kalabiliyor. kendi tecrübemden hareketle, baba olduğumda çocuklarıma asla doğaüstü zımbırtıları öğretmeyeceğim bu yüzden. onlar da bu başlığa ben ben ben yazarlar belki günü gelince, kim bilir?
  • uyku felci yanı sıra çoğu zaman rüya içindeki rüya ile karışır. uyuyan uyanır; ama esasen hala rüyadadır. uyandığını zanneder. kendini süzer, gerçeklikte olduğunu zannederek vücudunu hareket ettirmek ister, beceremez doğal olarak, panik olur. oldu sana karabasan, oldu sana cin oturdu.
  • karabasan adıyla bilinen uyku felci durumunun zaten yaşanmasının sebebi anksiyete (kaygı durumu) olduğu için buna maruz kalan kişinin kaygısız veya panik olmaması gibi bir durum söz konusu değildir. çoğunlukla bunun nedeni kişinin depresif, kaygılı veya travmatik bir süreçte olmasıyla bağlantılı olarak uykuya daldığında (bilinçdışına geçiş) kontrolü kaybedeceğine ve güvensiz hissedeceğine dair bir kaygıdan kaynaklı olarak kendisini uyku sürecine rahat bir şekilde bırakmamasıdır. bu da zihin ve bedenin bir çatışmasına yol açmaktadır. aslında bunu beden uyumak isterken öte yandan zihnin, kaygı ve tehdit hissettiğinden ona karşı çıkması olarak da düşünebiliriz.

tabii ki bu durumun altında psikolojik bir neden olduğunu kabul etmek çoğu insan için zor olduğundan bu anlamlandıramadığı korkutucu sahneyi, dini veya doğaüstü bir dış güce bağlamak daha rahatlatıcıdır ancak bunu böyle görmek sorunun kaynağını da yoksaymak anlamına geldiğinden buna neden olan sürecin çözümü için ciddi bir direnç yaratır. unutulmamalıdır ki mesele karabasan geldiğinde nasıl kurtulacağınız değil, bunun yaşanmasına sebep olan nedenlerdir. çünkü merak etmeyin hiç bir şey yapmasanız dahi bir iki dakika içinde zaten normale dönmüş olacaksınız ancak bu durum tekrarlanıyorsa üzerine düşünülmelidir.
hesabın var mı? giriş yap