şükela:  tümü | bugün soru sor
 • rosa luxembourg'la alman sosyalist hareketinin onculerinden. sonradan alman komunist partisi adini alan spartakis grubunun lideridir. 12 ocak 1919'da rosa ile bilrlikte oldurulmustur.
 • alaman türkülerinde aşağıdaki şekilde özlenen yiğit:

  auf, auf zum kampf, zum kampf
  zum kampf sind wir geboren
  auf, auf zum kampf, zum kampf
  zum kampf sind wir bereit
  dem karl liebknecht, dem haben wirs geschworen
  der rosa luxemburg reichen wir die hand
  dem karl liebknecht, dem haben wirs geschworen
  der rosa luxemburg reichen wir die hand
 • karl liebknecht de rosa luxemburg gibi gökyüzüne rüzgar ekiyordu. yaklasan kasırgadan korkanların bir gün canını alabileceklerinin farkındaydı. alman spartakistlerinin hareketi sosyal demokrat parti tarafından silahlandırılan ve yönetilen asırı sagcı eski asker artıgı lagım farelerinden kurulmus birliklerce bastırıldı. o günkü rüzgar, katilleri süpürecek kadar güçlenemeden dindi. sokaklarda bir isçi avı ve katliamı yasandı. teğmen vogel henüz eski asker degildi ama tam bir lagım faresiydi, zihnen kokusmus ve vebalıydı. kendisine asık bir yazarımızın* iddia ettigi gibi gibi karl'ı o öldürmedi. onun bilinen cinayeti rosa luxemburgdur. bu cok egitimli ve cesur asker önündeki silahsız kadının yüzünü tüfeğinin dipçigiyle ezdi, böylesi tehlikeli görevler için yetistirilmis cesur bir askerdi o. ama rosa ölmemisti ve tekrar ayaga kalkmaya hazırlanıyordu, o zaman vogel tabancasını çekti ve onu kafasından vurdu. iste basarıyla sonuçlandırılmıs zorlu bir görev. karl'ı öldüren silah ise yine tegmen rütbeli bir baska lagım faresi schultz tarafından ateslendi. schultz once bir bıçakla kendi kolunu hafifçe yaraladı. sonra da karl liebknecht'i vurdu. böylece resmi bir açıklama hazırlıyordu, "kaçmaya çalısırken vuruldu". tamamlanmıs bir baska zorlu görev, bir baska kahraman. vogel ve schultz, cinayetleri ortaya çıktıktan sonraki hayatlarının her gününü ölüm korkusuyla geçirdiler, o dönemin almanya'sında yataklarında ecelleriyle ölme sansına erisebildiler mi bunu bilmiyoruz, ilgilenmiyoruz da. gökyüzüne rüzgar ekenler icin yas tutulmuyor, kisisel intikamlar pesinde de kosulmuyor. bir kez hızını aldıktan sonra durdurmaya kimsenin gücünün yetmeyecegi, beyni vebalı katillerin ve onları yönetenlerin etlerini kemiklerinden ayıracak, alkısçılarının, hayranlarının köklerini topraktan söküp atacak, sürdürdükleri iktidarı tarihin lagımına gömecek kasırga için hazırlanılıyor.
 • rosa luxemburg gibi kahramandır. rosa ile beraber yaktıkları ışık "engereklerin, çıyanların, aşımıza ekmeğimize göz koyanların" ve faşist alman teğmenlerine hayran "leş kargalarının" küfürlerine inat kavgayı öğretmeye, yol göstermeye devam etmektedir.

  edit: bu entry'ye vesile olan "rosa luxemburg gibi ibranidir" diye başlayan entry karlın ölüsüne "leş" diyebilmiş bir canlı olan yazarı * tarafından silinmiştir. ibreti alem için cevabını saklıyoruz. ayrıca: (bkz: #7720070)
 • rosa luxemburg gibi bolşevik ajitasyonu yaparken kafasından tek kurşunla infaz edilmiş ve landwehrkanal balıklarına mama olmuştur.
 • spartakusbund'un lideri.
 • hayatı; sahte solculara, solcu kisvesi altında yaşayan etnik milliyetçilere, emperyalist uşaklarına bir ders niteliğindedir.

  selam olsun o ve onun gibi gerçek sosyalistlere.

  karl liebknecht (13 ağustos 1871 – 15 ocak 1919) alman sosyalist, alman komünist partisinin kurucularından.

  leipzig’de doğdu. alman sosyal demokrat partisinin kurucularından wilhelm liebknecht in oğludur. fakat karl liebknecht babasından daha radikal oldu. hukuk ve politik ekonomisi eğitimi boyunca marksist ideolojinin temsilciliğini yaptı. doktorasını 1897 de aldı ve berlin e 1899 da taşındı. burada kardeşi theodor liebknecht ile beraber bir avukatlık bürosu açtı.

  liebknecht julia paradies ile 8 mayıs 1900 da evlendi. çiftin, julia paradies in 1911 deki ölümüne kadar 2 oğlu ve bir kızı oldu.

  bir avukat olarak, karl liebknecht sık sık sosyalistleri savunma görevini üstleniyordu. 1900 de spd nin üyesi oldu. ve 1907 den 1910 a kadar sosyalist gençlik enternasyonalinin başkanlığını yürüttü. liebknecht yoğun bir şekilde militarizm karşıtı yazılar yazıyordu. makalelerinden biri olan, militarismus und antimilitarismus yüzünden 1907 de tutuklandı. glatz silesia da 18 ay hapis yattı. hapiste iken, prusya parlementosuna seçildi.
  karl liebknecht ikinci enternasyonalin aktif bir üyesi ve sosyalist gençlik enternasyonalinin kurucusuydu. 1912 de reichstag a spd nin sol kanadının bir üyesi olarak seçildi. almanyanın birinci dünya savaşına katılmasına kesinlikle karşıydı. 2 aralık 1914 de, partisinin 110 milletvekilinin içinde savaşa karşı oy veren tek milletvekili oldu. savaşa muvafakat veren, karl kautsky liderliğindeki sosyal demokratlara karşı ağır eleştiriler yapan cephenin başına geçti.

  aynı yılın ekiminde ikinci eşi sanat tarihçisi sophie ryss ile evlendi.

  1914 ün sonunda, liebknecht, rosa luxemburg, leo jogiches, paul levi, ernest meyer, franz mehring ve clara zetkin ile beraber spartakist birliğini (spartakusbund) oluşturdu. birlik görüşlerini spartakusbriefe (spartacus mektupları) adı altında yayınlamaya başladı. ancak bir süre sonra bu yayın yasa dışı sayıldı. liebknecht tutuklandı ve doğu cephesine yollandı. savaşmayı red ederek, sadece ölüleri gömmeyi kabul etti. bozulan sağlığı yüzünden 1915 ekiminde evine gönderildi.

  liebknecht, spartakist birliği tarafından düzenlenen savaş karşıtı bir gösteri sonrasında 1 mayıs 1916 da berlinde tutuklandı. 2.5 yıl hapse mahkum oldu ancak cezası daha sonra 4 yıla çıkarıldı. ancak ekim 1918 de, max von baden bütün siyasi mahkumlara af çıkarınca serbest bırakıldı. liebknecht faaliyetlerini spartakist birlikte sürdürdü; grubun liderliğini rosa luxemburg ile beraber devam ettirdi ve fikirlerini rote fahne (kızıl bayrak) isimli yayında halka duyurdu.

  9 kasım 1918 de, liebknecht freie sozialistische republik (özgür sosyalist cumhuriyet) oluşumunu berlin belediye sarayının balkonlarında ilan etti. oysa sadece 2 saat önce philipp scheidemann weimar cumhuriyetini reichstag ın balkonundan ilan etmişti.

  31 aralık 1918 / 1 ocak 1919 da alman komunist partisinin kurulması çalışmalarında rosa luxemburg, leo jogiches ve clara zetkin ile beraber yer aldı.

  karl liebknecht ocak 1919 berlin spartakist ayaklanmasını başlattı. ayaklanma friedrich ebert hükümeti tarafından freikorps denen sağcı, faşist milislerin yardımıyla kanlı bir şekilde bastırıldı. liebknecht ve rosa luxemburg freikorps askerleri tarafından kaçırıldı ve berlindeki eden otele götürüldü. burada saatlerce işkence edildikten sonra rosa luxemburg dipçiklenerek öldürüldü ve yakınlardaki bir nehire atıldı.

  karl liebknecht ise ensesinden vurularak katledildi.

  kaynak : http://www.wikipedia.org/
 • 91 yıl önce bugün katledilmiş antimilitarist devrimci.
 • berlin'de adıyla anılan ve şehrin göbeğinden geçen büyük caddenin* rosa luxemburg meydanı'na* çıkıp alexanderplatz'da karl marx bulvarı* ile birbiri içinde eriyip gidişini* çok manidar ve şairane bulmuşumdur.

  ve evet hepsi eski doğu berlin sınırları içinde kalır.
 • ilk emperyalist savaşın alevinin avrupa'yı sardığı günlerde, 1915'in mayısında spartakistlerin çıkardığı "the main enemy is at home" (asıl düşman kendi yurdunda) başlıklı bildiriyi kaleme alan komünisttir.

  "her halkın asıl düşmanı kendi yurdundadır. alman halkının kendi düşmanı almanya'dadır: alman emperyalizmi, alman savaş partisi, alman gizli diplomasisi."