• alternatif yontem ise $udur:
    migros vb. bir yerden alinacaksa, manav bolumune girilir, tek ba$ina 15dk dir karpuz begenen ya$li amca (bkz: tecrube) goze kestirilir, en son kararsiz kaldigi 2 karpuzdan reyona biraktigi seri bir hareketle alinir. veya amcaya sizin icin de bi karpuz secmesini rica edebilirsiniz..
  • insana kendisini gerçek bir erkek gibi hissettiren olay. bugün yine en iyisini seçerek seriyi bozmadım. şöyle hafif iki pat pat yeter. 20 dakika bi o karpuza, bi öteki karpuza vura vura şov yapmaya lüzum yok. sıradaki hanımefendiye ve eşine de yardımcı oldum. vatandaşı mağdur etmedim. çünkü iyi karpuz seçmek, iyi karpuz seçemeyenlere yardımcı olmaktan geçer. önce bu öğrenilecek. şu an karpuzumdan şerbet damlıyor ve çok mutluyum.
  • iyi bir aile babası salata yapabilmeli, fıstık kavurabilmeli ve iyi karpuz seçebilmelidir. içi görünmeyen bir şeyin iyisini seçmek şüphesiz ki zordur.

karpuz seçerken dikkat edilecek hususlar:
    -bir kişi bile olsanız ufak karpuz seçmeyin, en az 5-6 kilo olsun. daha ufaklarının tadı pek olmaz.
    -rengi pastel yeşili olmalıdır, soluk renkte bir karpuzu kesinlikle almayın.
    -yukarıdaki hususlara uyan bir karpuz gözünüze kestirdikten sona karpuzları ellemeye pardon okşamaya başlayın. bebek poposu kadar temiz ve pürüzsüz bir kabuğu olan karpuzlara öncelik tanıyın ve baş parmağınız haricindeki parmaklarınızla tokat atarcasına karpuzlara vurmaya başlayın. gelen sesler dikkat edin.

****olması gereken ses özellikleri
    +karpuza vurunca karpuzun biraz olsun titrediğini hissetmelisiniz. bıçağı karpuza vurduğunuz zaman kendiliğinden yarılacak gibi olmalı
    +titreşimle beraber gelen ses içten ama tiz bir ses olmalı. tannn tannn diye bir ses gelirse bu iyi bir karpuz değildir. en tiz sesli karpuzu seçmelisiniz. tınnn tınnn diye ses gelmeli.

-ses özelliği ile beraber karpuzun sapına dikkat edilmeli. karpuzun olgunluk derecesi buradan anlaşılır. sapı çok kurumuş ve incecik kalmış bir karpuz içini çekmiş bir karpuzdur. sap biraz yeşil ve az kurumuş olmalıdır, sapı koparmaya çalıştığınızda ise çıtır çıtır ses gelmesi ve kopacakmış gibi olması lazımdır.
    -o kadar karpuz varken bir yanı çok sarı veya ezik olan bir karpuzu satın almanıza gerek yok. daha elinizden çook karpuz gelip geçer.
  • artık eskisi gibi seçemiyorum. aslında eskisi gibi seçiyorum ama seçtiklerim eskisi gibi çıkmıyor. bende seçemiyorsam yani seçtiğm güzel çıkmıyorsa kesin artık eski karpuzlar yoktur.

ayrıca her seçim bir vazgeçiştir. vazgeçmeyin, kavun alın..
  • karpuzlara önce uzaktan bir müddet bakılır. karpuzlar "karpuzlar" olmaktan çıkıp, "karpuz, bir karpuz daha, daha küçük bir karpuz, yamuk karpuz vb." sıfatlar alana kadar bu bakışma sürdürülmelidir. sonra içlerinde yeşili en parlak, çizgileri en düzgün, çizgi sınırları en belirgin olanlar ayrıştırılır. ön elemeyi geçen karpuzlardan üst ve alt noktaları en içe çökmüş olanlarına yaklaşılır. pıt pıt pıt vurulur. içerden "kimo" sesi gelmiyorsa yanındaki yöresindeki diğer karpuzlara da vurularak sesler karşılaştırılır. sesin farklılığı kavrandıktan sonra diğer sap ve alt kısmı içe çökmüş karpuzlara da vurulur. en beğenileni alınır.

(bkz: babamdan öğrendim)
  • türk aile yapısı gereği nedense ailenin babasına düşen ulvi görev! karpuz iyi çıkmayınca evde krize de neden oluyor o ayrı.

- anne kola var mı?
    - karpuz almış baban! karpuz ye!
    - ne alaka ya karpuzla kola şimdi?
    baba girer o sıra mutfaga;
    - ne ne alaka lan? gittim sizin için taaa aşaa mahalleden bal karpuz aldım geldim. nerden baksan 10 kilo var bi de kola mı taşısaydım?
    - tamam baba ya bişi demedim. geçen sefer gibi olmasın da!
    - geçen aldığımın nesi vardı?
    - hıyar gibiydi baba. üstüne tuz ekip yedik!
    - siktir lan ordan!

valla babam bu konuda çok alıngan!

ayrıca;
    (bkz: kola var mı sorusuna karpuz var diyen anne)
  • "iyi karpuz seçilmek ister." nihat hanım
  • yok arkadaş eline alıp tokatlayıp, şappaklamadan hangi parametrelere bakılırsa bakılsın yarım kalacak olaydır.
  • sorumluluk sahibi olup olmadığınızı gösterir. mesela ben durduk yere kendime sövmek istemem, onun için bu seçme işini satıcıya bırakırım. böylece artık karpuzun iyi çıkıp çıkmaması onun sorunu olur. eğer sülalesindekilere önem veriyorsa güzelini seçmek zorunda yoksakendisi bilir. azdan az çoktan çok gider.
    (bkz: sol kulağın çınlaması)
  • babamın uzmanlık alanıdır. adam sanki içine şeker enjekte ederek eve getiriyor. bu zamana kadar bi kelek göremedik.
hesabın var mı? giriş yap