şükela:  tümü | bugün
  • kokusunu almak icin burnunuza daymaniz gerken,sertligiyle bir kayaya meydan okuyabilen ancak yediginiz zaman"daha yokmu olm", "yeter ulan bitirdin peyniri iste" diyaloguna girdiginiz kars ilimize ait bir peynir.
  • izmir'in guzelbahce semtinde sadece kars gravyeri satan bir dukkan vardir, peynir kars'tan gelmektedir, ve dahi super shahanedir.
  • carrefourdan uygun bir fiyatla elde edilip sarap peynir olayina girilebilecek peynir. alirken yaninda ithal versiyonlari da gorulebilir. karsilastirilirsa hicbir eksiginin olmadigi farkedilir.
  • 2 sene oncesine kadar fiyati 5 kagit civari olan ama fiyatı su anda 19 kagida cikmis olan peynir.
  • iyi yapılmış bir kars gravyerinin, ithallerini gölgede bırakabileceği,ayrıca fiyat olarak da daha uygun olduğu için şarap yanında tercih edilesi peynir.satın alırken deliklerinin büyüklüğüne dikkat etmek lazım.bu memlekete ait bir de çeçil peyniri vardır ki, denendiği takdir de sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi olabilitesi yüksektir.
  • emmenthaler'i aratmayan güzelliktir.
  • tadını beğenmesem de yarım kilo yedim sanırım bir hafta içinde.
  • kars'ta kilosu 25 ytl'den satılan ve bir tekerinin 70-80 kilo gelebildiği lezzet.
  • cars gravyerry: danimarka dolaylarından bir bozlak.
  • beni burnum ve dilimle çelişkilere düşüren peynirdir. herhangi bir şarabı yada peyniri yada kahveyi yada parfumü elime alıp, serçe parmağımı havaya kaldırıp "bunda siyah orman meyveleri baskın, şundan vanilya ve karamelize edilmiş şeker kokuları yükseliyor, ah işte bu! işte buuu.. bunda deveci armudu rayihası ve ceviz notları var" diyebilirken, şu peyniri burnuma dayayıp ağzıma attıktan sonra yapabildigim tek şey bardağa su koyup içmek. bu işte bir yanlışlık olmalı zira bu kadar insan yanılıyor olamaz. hoş.. benim başımı genelde bu (ara: yanılıyor olamaz) kısmı yakmıştır zaten hep..

arkadaş, denemedigimiz marka, girip çıkmadığımız market kalmadı. inanmazsın uzman tv'ye bile baktım, gurme dukkan sahibi berrin bal onur ablamız anlatmış ama o da ne dedigini bilmiyor, başlangıçta ruslardan gelme dedi sonra fransızlar getirmiş dedi, sabah kahvaltıda yiyin dedi falan filan. zaten arka plandaki peynirlere de gözüm kaydı, ne gurme dukkanı ayol, metro gros marketten toplayıp rafa dizmişsin işte. bildigin uzman tv rezilliği. neyse ne diyordum? ha evet.. kokuyor.. evet kokması lazim biliyorum, hatta ayak koksa en guzeli, peynir diil mi ya.. ama ayak kokmuyor, yok çorap da kokmuyor.. 2 hafta yıkanmamış yağlı saç gibi kokuyor, tadı da michelin lastikleri gibi bu peynirin*.. yok eğer yanılmıyorsun, bunun boyle olması lazim diyorsanız o zaman bu ne ayol!? nesi ve neresi ile övünüyoruz biz bu peynirin? uzatmiyayım, benim derdim bunu yerken de serçe parmağım havada kalsın istiyorum, bilen ve yutanlardan yardım bekliyorum.

zamanın ötesinden gelen cıngar: her kimsen seni yolarım!! madem bu entry'yi kötüleyecek kadar kars gravyer uzmanısın çık da anlat millete, istanbulda yediklerimizin tamamı plastik. ben zaten bilmiyorum demişim, madem sen biliyorsun, o kadar yardım istemişiz bunun olayı nedir diye sormuşuz, ben mi anlamıyorum demişiz, budur budur güzel kardeşim, şurdan alırsan yada şöyle dener şoyle yaparsan geçmişte yaşadığın kötü deneyimleri unutursun desene ya burdan yada özel mesajla. demek ki mihaliç peyniri boşa kars gravyerin gözüne gözüne koymuyor lezzet fiyat performansı açısından. ulan bir yazı yazsan da altına ondan sonra kötülesen içim yanmayacak, ama yok sen sadece butona bas. okuyorsun, "neee kars gravyeri begenmemiş puuu" diyorsun kuduruyorsun. boş adamlarsınız vesselam. hah şimdi kötüle hadi. tırt herif! oh rahatladım.

zamanın otesinden gelen banu alkan kahkahası: kars'tan getirtmedik, kars'ı bilmiyoruz, kars'a en sevdiğimizi vermedik sanıyorsanız yanılıyorsunuz. bilakis kars'tan gelenler daha beter çıktı. haa ama hakkını yemeyelim, sade makarna üstüne rendelenebiliyor. bir de nota değil şekerim, not. müzik değil ironi, serçe parmak değil orta parmak, hay değil huy.