• kars şehir merkezinde demek isterdim ama zaten şehir ufak her yer merkez.

şehirde kaz yemeği yapan en ünlü restoran. aslında restorandan ziyade bir ev mutfağı havası hissetmiştim burada. nuran adında bir hanım abla'nın işlettiği bu restoranda denemek gerek kaz etini.

kaz yemeklerinin dışında yöresel diğer tatlar da sunuluyor.

http://www.karskazevi.com/
  • kars kazı ve yöresel yemekleri ile meşhur bir kars restoranı. kaz yemeği için şehirde kime sorsanız sizi zaten buraya yönlendireceklerdir.
    kaz yemeği, tuzlu ama yumuşak bir ete sahip. ayrıca kaz haricinde hıngel'i de denemenizi tavsiye ederim.

yemek sonrası çayımızı içerken restoran sahibi nuran teyze ile muhabbet sırasında, yaptıkları ve hoş sohbetiyle anlattıkları karşısında hayrete düştüm ve kendisini takdir ettim.
    karz kaz evini 2008 de açmış nuran hanım ve 2 kızı ile birlikte işletiyor. eşi ise kendi işinde gücünde... nuran hanım bu restoranla ufkunu dar tutmayıp, kars kazının dünyaya tanıtılması ve turizm unsuru olması amacıyla girişimde bulunuyor ve birleşmiş milletler ortak programı dahilinde "sürdürülebilir kars kazı projesini" hayata geçiriyor. ayrıca 2010 yılında "kars kazı yetiştiriciliği ve ırkını devam ettirme derneği"nin kuruluşunda öncü rol alıyor. karsta kurulması olası yetiştirme çiftlikleri için budapeştede kaz çiftliklerini gezerek, şartlarını inceliyor ama kendisi yine doğal olan, çiftlik yerine köylerde yetişen kazları tercih ediyor.
    kısaca, azimli ve başarılı bir anadolu kadını kendisi...

http://www.karskazevi.com/
    http://www.karskazi.com/tr/
  • kapıdan girince sağda duran vitrin gibi yerin içindeki tabakta hülya avşar'ın hatıra yazısı var. duvarlarında da bir kaç ünlünün fotoğrafı bulunmakta. karsta gidilebilecek biryer bence. güzel.
  • teyzenin söylediğine göre 2-3 gün önce vedat milor'un da ziyaret ettiği mekan. bu ay içinde yayınlanacakmış program. yemekleri iyidir, kötüdür herkese göre değişir (bence güzel) ama teyze ne kadar güler yüzlü ise kızlarından biri, ismini bilmiyorum, o kadar suratsız. ünlülerle çekilen fotoğraflara göre de kars'ın kızılkayalar'ı gibi bir şey.
  • kaz yemek için geldiğinizde porsiyonunun 50tl olduğunu görünce tekrardan düşünmenize neden olacak mekan. menüde bir kaz butunu pilavın üzerine koyarak getirdiklerini söylüyorlar, devamında kazın 4te1ini getirdiklerini söylüyorlar. kazın 4 bacağı mı var soruma cevap alamadığım mekan. nasıl 4e bölüp but çıkardıklarını çözemedim. 50tl etmeyeceğini düşündüğüm için yemedim. piti denilen yemekten geldi masaya. bildiğiniz kuzu etli nohut yemeği. tek farkı safran eklenmiş olması. bildiğinden şaşma kuralını uygulayarak mantı istedik. çok ayrıcalığı olmasa da güzel. beklediğiniz mantı geliyor önünüze. dükkan sahibi her ne kadar güleryüzlü olsa da kızı olduğunu düşündüğümüz garson kızımız pek bi asabiydi
  • kaz etini tatmak isteyenler için standart bir yer. yalnız müşteriye de kaz gibi davranmasalar daha iyi olurdu. bulgur üstüne kaz göğüs 35 tl.
  • fiyatlarını bi gözden geçirmesi gereken mekan. kaz etini de sevmedim.

midem sağlamdır öyle kolay kolay bozulmaz ama burada kaz etini yerken daha hissettim gece bir şeyler olacağını. ağır geldi. gece de malumunuz. belki de o gece midemin bozulası vardır, bok atmayalım hemen.
  • bulgur pilavı üstü kaz butun 78 tl, bütün kazın 280 tl olduğu güzel, temiz ama pahalı mekan.

edit: adından da anlaşılabileceği gibi kars ilindedir. kars kalesinin karşısında...
  • internet sitelerine erişimin bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu tarafından engellendiği sanırım kaz yemekleri satan bir restoran.
  • safi abartılan sıradan lezzetleri olan bir yer... pahalı demek istemiyorum ama o yemekler o paraları hak etmiyor...

sahibi olan teyze, lokantada düğünde ev sahibi gibi geziyor... çalışanları bir garip... yemeğe gelenler umurlarında değil gibi...

zaten hülya avşar ve sadettin saran'ın yazdığı yazıları başköşeye konunca neyin ne olduğunu az çok tahmin edebiliyorsunuz...
hesabın var mı? giriş yap