1. 65 kartlı bir deste ile bakılan aşk falıdır. eski izmir büyücüleri bu deste ile yalnızca aşk falı bakmaz, aynı zamanda büyü de yaparlarmış.

deste'de kişi kartlarından daha önemli olarak magların, yani büyücülerin ruhları ve elementlerin ruhları vardır öncelikle:

maglar;

attart: toprak ana, iyi güçlerin büyücüsü
    valide: kötü ana, karanlık güçlerin kullanıcısı

element ruhları ise:

selena: abanozun ruhu
    ariman: yakutun ruhu
    bedes: zümrüdün ruhu
    isfahan: elmasın ruhu

bunları dört temel element kartı izler.

abanozun çarkı
    ateşin yakutu
    suların zümrüdü
    büyük elmas

kadınlar, kendi arasında (yaş durumuna uygun olarak) hanımlar ve sultanlar olarak iki gruba ayrılır ve dört temel elemente göre isimlendirilirler.

genç olanlar, yani hanımlar:

tattaret: abanozun hanımı
    selçukassa: yakutun hanımı
    mida: zümrüdün hanımı
    dastar: elmasın hanımı

daha yaşlılar, yani sultanlar:

assyranta: abanozun sultanı
    urmiaa: yakutun sultanı
    parsadra: zümrüdün sultanı
    adhamdeva: elmasın sultanı

erkeklerde de aynı ayrımlar vardır. gençler, yani beyler:

sunit: abanozun beyi
    saah: yakutun beyi
    aral: zümrüdün beyi
    gamhat: elmasın beyi

yaşlılar, yani hükümdarlar:

turan: abanozun hükümdarı
    tagral: yakutun hükümdarı
    eprahhat: zümrüdün hükümdarı
    dare: elmasın hükümdarı

destede elementlere göre ayrılan son kartlar, atlardır:

munzur: abanozun siyah atı
    kalif: yakutun kır atı
    hesse: zümrüdün atı
    zara: elmasın beyaz atı

mag, element, insan ve at kartlarından başka, 35 tane sembol kartı vardır ki bunlar yaşamın içinden gelmektedir. bu kartlar arasında mektup, deve, yatağan, nil nehri, fareler, kız çocuğu vb. bulunur.

mara meimaridi tarafından yazılan kitapta kartların anlamlarından başka kehanet için, kökeni iran ve hindistan'a kadar uzanan ve bir kişi kartı etrafına 26 kart açılarak bakılan tanridna yöntemi ile, tarot kartları ile de en fazla kullanılan yöntem olan imparatorluk haçı (kelt haçı) yöntemi anlatılmıştır.

katina'nın aşk falı'nda önemli noktalardan bir tanesi, açılıştan önce element ruhlarının ayrılıp bir kenara konması ve seansın sonunda soru sorana yol göstermesi için bir tanesinin seçilmesidir. ayrıca bazı tarotçuların kelt haçı yönteminde kaderin kişiyi destekleyip desteklemediğini söylemesi gibi, katina'nın destesinde de son çıkan kartın olumlu ya da olumsuz olmasına göre sorunun yanıtı aranır.

eski izmirin kozmopolit yapısına uygun olarak, izmirli büyücülerin arasında da müslüman, hıristiyan ya da yahudiler bulunmaktaydı. nitekim dilden dile aktarılan bilgilere göre, izmirli büyücülerin inanış yollarının ayrı olmasına rağmen hepsinin tek tanrıya inandığı anlaşılmaktadır.

deste ile bakılan fallarda da ortak noktalar önplana çıkartılmaktadır. klasik tarot destelerinin ortak anlatımından farklı olarak, katina destesi'nin net bir hikayesi yok görünmektedir. klasik destelerde doğum-büyüme-ölüm-yeniden doğuş temalı efsanelerin ortak bir özeti okunabilirken, katina destesi bu işi daha çok anneden kızlarına, ustalardan çıraklarına aktarılan bilgilerle yapmaktadır.
  2. bazı zamanlarda enerjimi aşırı derecede tüketen fal destesidir. o kadar ki; fal olayını abarttıktan sonra eller kollar saçlar çatır çatır elektrikleniyor bende. en ufak şeye sinirlenip bağrış çığrış koparıyorum.

forumlarda okuduğum hakkında yazılmış bir kaç tecrübeyle kendiminkini karşılaştıracak olursam, yine aynı konuya çıkıyor iş; sürekli aynı soruyu (a kişisiyle sevgili olucam mı, ya da b dersinden geçicek miyim) sorarsak kartlar resmen "sinirleniyor" efendim. deste de haklı tabii. ben olsam pis küfür ederdim, kınardım ve hazırladığım laflarımı çakardım suratıma suratıma.

buradan beni okuyan argadaşlara sesleneyim. bebişiklerim beni "falıma bak falıma bak" diye çok darlamayın. aynı konu için bin beşyüz seksen iki kez kart açtırmayın. abuk sabuk ve kötü kartlar çıkınca beynimi zigiyosunuz olmuyoööle. ertesi gün siz değil ben bitap düşüyorum. anlayışınız için şimdiden teşekkür ederdim ama etmiyorum çünkü saçma. hadi öberte
  3. maymun iştahlı olduğumu bir kez daha kabul etmeme sebebiyet veren destedir.. adı üzerinde yalnızca "deste" olarak da bilinir zaten.. diğer destelerimden farklı olarak bununla kimseye açılım yapmayacağım diye bir söz de verdim kendime, hadi hayırlısı bakim, tutabilirsem ne ala..

evet.. böyle bir söz verdim.. gelelim bunun nedenine.. belki de farklı farklı tarot veya oyun kartları içerisinde en ağır ve en gerçekçi enerjiye sahip kartlar bunlar.. klasik rider waite candır, vazgeçilmezdir ancak bu kadar kesin ve net değildir, bir derece farklı yorumlanıp, sonuç değiştirebilme özelliği sunar bazen.. daha esnektir ve açarken size adeta mevsimsel döngüyü anlatır.. aslına bakacak olursanız resimlerindeki o yumuşak hatlar da sizin bir anda kartlara ısınmanıza neden olabilir.. ama katina'nın kartlarından gelen enerji gerçekten farklı, bunun nedeni büyü amaçlı kullanılmaları dolayısıyla yoğun bir güce sahip olmaları olabilir ya da asıl neden olarak bence kişi kartlarının yaşayan özel kişilerden oluşturulmaları ve gerçeğe dayanıyor olması olabilir ki bu daha mantıklı geldi bana.. kendim dışında herhangi birisine bu desteyle açılım yapmayı istemiyor olmamın sebebi ise çok basit aslında.. kartlar o kadar net veriyor ki her şeyi, bazen bir ölüm, bazen bir başarısızlık, bazen çoook yoğun bir acı veya gelecek kötü bir haber, hani gerçekten dayanılabilecek gibi bir şey değil.. kendime açtığımda dehşete düştüğüm oluyor, başkasına nasıl söylerim korkuları yaşıyorum açıkçası..

tabi böyle deyince sanki hep kötülemiş gibi oldum ama aslında size kendini verdiğinde en güzel şekilde sizi bilgilendirecek destedir bu.. biraz kadın yanlısıdır, bu hikayesinden de anlaşılır zaten.. katina'nın güçlü, acımasız ve korkusuz yönünün yanısıra anne yönünü de keşfettiğinizde onun manevi kızı gibi hissetmeye de başlayabilirsiniz.. cuma günleri bakılması tavsiye edilir, kırmızı kadifede saklanması önerilir, aslında normal rider waite için genelde siyah ipek önerilir ama katinada bu değişiyor.. katina'nın çirkin kabul edilmesine rağmen büyüyle erkekleri etkilediği bilindiği için fal bakılacağı esnada kadınsılığa da önem verilmesi istenir.. vs. vs. vs.

bir de belki de destenin en zor tarafı klasik tarotlarda resimlerden anlam çıkarmak daha kolayken, katina'da imkansıza yakındır.. okuyup öğrenmekten başka çare var mı ? yok..
  4. uzun zaman önce bir heves ile alıp sonradan çok ilgilenmediğim için kendimi suçlu hissetmeme sebep olan deste. hikayesi, kartlar ile ilgilenmesi zevkli ancak benim gibi sabırsız insanlar için fala bakmayı öğrenmek çok zor. eh bir süre sonra hadi kart aç kitaptan anlamlarını oku olayı da sıkıyor. yorumlamayı geliştirme konusunda ne yapabilirim hiç bilmiyorum.
  5. tamamen fiyasko ve ticari amaç güdülerek oluşturulmuş destedir..neden derseniz hemen bahsedeyim..katina'nın destesi türkiye'de 65 yunanistan'da ise 66 kart olarak satışa sunulmuştur.
    yani yunanistan'da +1 kart desteye dahil edilmiştir. hatırladığım kadarıyla gökyüzü ile ilgili olan bir karttı.olumlu bir anlamı vardır..iş böyle olunca eksik kartla bakılan fal hiçbir anlam ifade etmiyor.

katina'nın aşk falı hakkında bilgi verin