şükela:  tümü | bugün
 • 65 kartlı bir deste ile bakılan aşk falıdır. eski izmir büyücüleri bu deste ile yalnızca aşk falı bakmaz, aynı zamanda büyü de yaparlarmış.

  deste'de kişi kartlarından daha önemli olarak magların, yani büyücülerin ruhları ve elementlerin ruhları vardır öncelikle:

  maglar;

  attart: toprak ana, iyi güçlerin büyücüsü
  valide: kötü ana, karanlık güçlerin kullanıcısı

  element ruhları ise:

  selena: abanozun ruhu
  ariman: yakutun ruhu
  bedes: zümrüdün ruhu
  isfahan: elmasın ruhu

  bunları dört temel element kartı izler.

  abanozun çarkı
  ateşin yakutu
  suların zümrüdü
  büyük elmas

  kadınlar, kendi arasında (yaş durumuna uygun olarak) hanımlar ve sultanlar olarak iki gruba ayrılır ve dört temel elemente göre isimlendirilirler.

  genç olanlar, yani hanımlar:

  tattaret: abanozun hanımı
  selçukassa: yakutun hanımı
  mida: zümrüdün hanımı
  dastar: elmasın hanımı

  daha yaşlılar, yani sultanlar:

  assyranta: abanozun sultanı
  urmiaa: yakutun sultanı
  parsadra: zümrüdün sultanı
  adhamdeva: elmasın sultanı

  erkeklerde de aynı ayrımlar vardır. gençler, yani beyler:

  sunit: abanozun beyi
  saah: yakutun beyi
  aral: zümrüdün beyi
  gamhat: elmasın beyi

  yaşlılar, yani hükümdarlar:

  turan: abanozun hükümdarı
  tagral: yakutun hükümdarı
  eprahhat: zümrüdün hükümdarı
  dare: elmasın hükümdarı

  destede elementlere göre ayrılan son kartlar, atlardır:

  munzur: abanozun siyah atı
  kalif: yakutun kır atı
  hesse: zümrüdün atı
  zara: elmasın beyaz atı

  mag, element, insan ve at kartlarından başka, 35 tane sembol kartı vardır ki bunlar yaşamın içinden gelmektedir. bu kartlar arasında mektup, deve, yatağan, nil nehri, fareler, kız çocuğu vb. bulunur.

  mara meimaridi tarafından yazılan kitapta kartların anlamlarından başka kehanet için, kökeni iran ve hindistan'a kadar uzanan ve bir kişi kartı etrafına 26 kart açılarak bakılan tanridna yöntemi ile, tarot kartları ile de en fazla kullanılan yöntem olan imparatorluk haçı (kelt haçı) yöntemi anlatılmıştır.

  katina'nın aşk falı'nda önemli noktalardan bir tanesi, açılıştan önce element ruhlarının ayrılıp bir kenara konması ve seansın sonunda soru sorana yol göstermesi için bir tanesinin seçilmesidir. ayrıca bazı tarotçuların kelt haçı yönteminde kaderin kişiyi destekleyip desteklemediğini söylemesi gibi, katina'nın destesinde de son çıkan kartın olumlu ya da olumsuz olmasına göre sorunun yanıtı aranır.

  eski izmirin kozmopolit yapısına uygun olarak, izmirli büyücülerin arasında da müslüman, hıristiyan ya da yahudiler bulunmaktaydı. nitekim dilden dile aktarılan bilgilere göre, izmirli büyücülerin inanış yollarının ayrı olmasına rağmen hepsinin tek tanrıya inandığı anlaşılmaktadır.

  deste ile bakılan fallarda da ortak noktalar önplana çıkartılmaktadır. klasik tarot destelerinin ortak anlatımından farklı olarak, katina destesi'nin net bir hikayesi yok görünmektedir. klasik destelerde doğum-büyüme-ölüm-yeniden doğuş temalı efsanelerin ortak bir özeti okunabilirken, katina destesi bu işi daha çok anneden kızlarına, ustalardan çıraklarına aktarılan bilgilerle yapmaktadır.
 • bazı zamanlarda enerjimi aşırı derecede tüketen fal destesidir. o kadar ki; fal olayını abarttıktan sonra eller kollar saçlar çatır çatır elektrikleniyor bende. en ufak şeye sinirlenip bağrış çığrış koparıyorum.

  forumlarda okuduğum hakkında yazılmış bir kaç tecrübeyle kendiminkini karşılaştıracak olursam, yine aynı konuya çıkıyor iş; sürekli aynı soruyu (a kişisiyle sevgili olucam mı, ya da b dersinden geçicek miyim) sorarsak kartlar resmen "sinirleniyor" efendim. deste de haklı tabii. ben olsam pis küfür ederdim, kınardım ve hazırladığım laflarımı çakardım suratıma suratıma.

  buradan beni okuyan argadaşlara sesleneyim. bebişiklerim beni "falıma bak falıma bak" diye çok darlamayın. aynı konu için bin beşyüz seksen iki kez kart açtırmayın. abuk sabuk ve kötü kartlar çıkınca beynimi zigiyosunuz olmuyoööle. ertesi gün siz değil ben bitap düşüyorum. anlayışınız için şimdiden teşekkür ederdim ama etmiyorum çünkü saçma. hadi öberte
 • uzun zaman önce bir heves ile alıp sonradan çok ilgilenmediğim için kendimi suçlu hissetmeme sebep olan deste. hikayesi, kartlar ile ilgilenmesi zevkli ancak benim gibi sabırsız insanlar için fala bakmayı öğrenmek çok zor. eh bir süre sonra hadi kart aç kitaptan anlamlarını oku olayı da sıkıyor. yorumlamayı geliştirme konusunda ne yapabilirim hiç bilmiyorum.
 • tamamen fiyasko ve ticari amaç güdülerek oluşturulmuş destedir..neden derseniz hemen bahsedeyim..katina'nın destesi türkiye'de 65 yunanistan'da ise 66 kart olarak satışa sunulmuştur.
  yani yunanistan'da +1 kart desteye dahil edilmiştir. hatırladığım kadarıyla gökyüzü ile ilgili olan bir karttı.olumlu bir anlamı vardır..iş böyle olunca eksik kartla bakılan fal hiçbir anlam ifade etmiyor.
 • bakmayı sevdiğim fal, tarot bakarken daralan ben bu falda gayet rahatım efenim neden bilmiyorum.
 • terzilikten para bulamayınca cafelerde 25 liraya fal bakan katina'nın şu an ki durumu. tabi fal baktırana kahve bedava.
 • ask icin baktigim sevgili destem..
  ama hep beni yanlis sonuclara yönlendiriyor birde dogru sonuclar verse cok iyi olacak :)
  maksat fal muhabbet gerisi bos
 • o kadar bunalmıştım ki, internetten bu işi yapan bir yerden rastgele bir şeyler seçip yolladım. karşılığında benimle birlikte olaylara şahitmişçesine bir yorum geldi ve bir vaat 'o pişman olup dönecek'. peki bu bir oyun nasılsa derken, bu dönecek işi aklıma takıldı. enteresan olanı, bir başka yerden girip baktırdığım başka kartlarla falda aynı şeyin aynı kuvvetle vaat edilmesiydi. yani birkaç hafta içinde aynı fal kelimesi kelimesine başka insanlarca dile getirildi. ben ilkinin vaadini unutmak için ikinciyi baktırdığıma mı yanayım, bence gerçekleşmeyecek bu dönüşe kafayı taktığıma mı, bilemedim...
 • elf gozlerin neler gorucek acaba katina? merakla bekliyoruz...
 • rivayet odur ki eğer tarot bakıyorsanız ikisinden birini seçmeniz gerekir. ya tarot destesi ya da katina. siz vazgeçmezseniz o destenin bir şekilde icabına bakar.
  - nerde benim bu tarot destem katina, söyle naptın ona?!