şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: kayin)
  (bkz: agac)
 • fr: bouleau
 • ntv de yayınlanan doktorunuza güvenin* bbc belgeselinde yapılan bir deneye göre, yol kenarındaki bir ev ile yol arasına koyulan kayın ağaçlarının yaprakları sayesinde ev içine dışarıdan, yoldan gelen egzost kaynaklı hava kirliliğini %60 oranında azalttığı tespit edilen faydalı ağaç türü. üstelik kullandıkları ağaçlar daha küçüktü, tam büyümemişlerdi. bu ağaçların havadaki tozları ve egzost partiküllerini tutma yeteneği yapraklarının özel tüylü yapısından kaynaklanıyormuş.
 • bu ağacın türkler için önemi çok başka ve özel.
  eski türkler bu ağacın kutsallığına kudretine pek inanırmış. bu yüzdendir ki kayın-ana (kaynana) kayın-ata (kaynata) gibi bizim için değeri olan saygı duymamız gereken sonradan bağ kurduğumuz bu iki insana da böyle seslenmişiz.

  bununla da bitmemiş. eski türkler insanların öldükten sonra ruhunun serçe benzeri bir şekle bürünüp bu ağacın dalları arasında uçuştuğuna da inanırmış :))

  her kültürde olduğu gibi türklerde de bir anka kuşu inancı var. tek fark bizdeki anka kuşu bir değil iki tane. biri toğrul (tuğrul) diğeri konrul.

  bu iki kuşun biri aydan diğeri güneşten birbirlerine doğru büyük bir hızla tam da kayın ağacının tepesinin üstünde güreşmeye başlamış.
  birinin tırnakları bakırdan diğerininki demirdenmiş.
  birbirlerinin etrafında o kadar çok dönmüşler ki sonunda tek vücutta birleşmişler. şu çift başlı doğan da buradan geliyor işte.
  doğan her gün yeniden doğar ölümsüzlüğü ve dirilişi temsil edermiş.

  aklıma şimdilik bu kadar geldi. nereden esti derseniz gezi parkından esti. "iki ağaç için kopardıkları tantana" türk olduğunu milliyetçi olduğunu söyleyen birinin ağzından çıkacak sözler değildir.

  ağaçlar kutsaldır. yaşamı evliyalığı temsil eder. sevdiğimiz herkes gücünü sembolik haline getirdiğimiz her hayvan ve insan ruhunun durak yaşam noktasıdır.

  ağaçlar kutsaldır.