• amerika'da sağlık sigortaları tarafından bile kabul edilmiş alternatif bir tedavi yöntemidir. "elle tedavi" demektir, daha çok eklemler ve omurilikle ilgili ağrıların tedavisinde kullanılır. sinirlere odaklanarak hastanın ağrısı azaltılır. beden ve zihin üzerinde çalışılarak başka rahatsızlıklarda da işe yarayabilir.
 • bu tür alternatif tedavilere pek inanmazdım, ancak kronik ve hiç bir şekilde geçmeyen kol-omuz ağrım bu şekilde tedavi edilince her şeyin insanın beyninde olup bittiğine dair inancım pekişti.
 • (bkz: plasebo)
 • baslangicta hic kafama yatmamasina ragmen, hatta sarlatanlik oldugunu dusunmeme ragmen, tedavi olrak sonuc veren, migren ataklarimin en azindan simdilik bitmesini saglamis bir tedavi turu.
 • (bkz: chiropractice)
  (bkz: chiropedist)
 • benim gibi s seklinde omurgasi olan birini bile tedavi edip kronik agrilarindan kurtarabileceklerini idda ediyor sayin chiropractice uzmanlari.. tedavi yontemi omurgaya hic bir sekilde zarar vermeden el yordamiyla adina adjustment denen bir nevi ayar cekme metoduyla yapiliyor.. doktor amcaya e peki sonucta nerden baksan omurga bu, bunun hic sakatlik riski yok mu dedigimde asprin almaktan daha guvenli olduguna emin olabilirsin dedi.. oeehh dedim ben de, ama oeehh in ingilizcesini bilmedigim icin bu duygularimi aciklamadim kendisine..
 • omurga kaynakli bel, boyun ve sirt agrilari ceken insanlarin faydalandigi alternatif tip yontemi..

  kayropraktik (bkz: chiropractic) yunanca kokenli olup anlami ise "el ile uygulama yapmak" anlamina geliyor..

  eskiye oranla geli$tirilen ozel koltuk ya da yataklarin yardimi ile hali hazirda bilinen ve ogretilen vuru$ ve dokunu$lar ile sinir sisteminde olu$an baski-basinc ve siki$mayi gidererek omurganin i$leyi$i ile ilgili sorunlarin giderilmesinde onemli rol oynayan tedavi..
 • (bkz: chiropractice)
 • birçoklarının sandığı ve hatta da tanım sanarak yazdığı gibi, sınıkçı ile masörün karışımı değildir. hem de hiç değildir.
  batı'da ve uzakdoğu'da çok ciddi eğitimler ile, handiyse tıp doktorluğu seviyesinde ihtisas ve uygulama gerektirmektedir.
  vücudun mekanik sorunlarının, gayet mantıklı şekilde mekanik müdahelelerle ortadan kaldırılması esasına dayanır.
  örneğin, sinirlerin omurların arasına sıkışması ile oluşan bel fıtığında, antienflamatuar ve ağrı kesici ile semptomatik sözde tedavi yerine, mekanik olarak sıkışmış omurların arasını açmak ve kalıcı olarak siniri rahatlamak çok daha kalıcı ve etkin bir çözümdür.
  ayrıca, bu uygulamalar fizik tedav ive rahabilitasyon adı altında konvansiyonel tıbbi bilimler içerisinde de uygulanmaktadır. traksiyon dı altında, bel fıtığı için hastalar ortası kesik bir yatağa yatırılıp, iki tarafa açılarak bel rahatlatılmakta, başka rahatsızlıklarda da değişik yöntemler kullanılmaktadır.
  görece çok daha ucuz, zahmetsiz ve kalıcı çözümler ürettiği için, sigorta şirketlerinin e işverenlerin can-ı gönülden desteklediği; ilaç tröstleri ve kimyasal şirketlerin ise çamur atıp karalayarak "bunlar şarlatan, şaklaban" deyip yoketmeye çalıştığı bir uygulamadır da aynı zamanda.
 • (bkz: kinesioloji)
hesabın var mı? giriş yap