• rant kavgası bu başka birşeye benzemez. 2 milyona yakın para bayıldılar küçücük dükkanlar için .ya eczacılar aldı yada eczacılara satmak için işadamları. şöyle bir hikaye anlatılır kayseri'de;vakti zamanında eski hastane yapılırken kızı eczacı olan bir belediye başkanı hastane projesini değiştirip çıkış kapısını kızının eczanesini görecek şekilde değiştirtmiş.ufak tefek imar değişiklikleri olabilir hemen kötü düşünmemek lazım.yesinler birbirlerini.
  • danışmadaki ablalar hastaneyi babaları yaptırmış edalarında hastalara cevap veriyorlar. hepsinin suratı asık. yanındaki başka postijli arkadaşıyla kakara kikiri olan çalışan hayatında ilk kez hasta görmüş gibi geriliyor. surat ifadesi negatifleşiyor. hastayla iletişimde çok gergin bir tavır takınıyorlar.

kardeşim silah zoruyla oraya konulmadınız. burada iş sahibi olmak için tanıdıklarınızın referanslarını zorladınız, aylarca beklediniz. karşılık verebileceğiniz hizmet bu mu?
  • an itibari ile içerisinde bulunduğum hastane. öncesinde de gelmiştim. çalışanları gayet kibar. bünyesinde alanında uzman doktorları barındırdığını düşünüyorum, en azından bizim ile ilgilenen doktorlar öyleydi. kampüs olarak çok buyuk
  • görüntü iyi ama işleyiş boktan.

her yerde sıra var. hastahane kuyruğu kalktı falan deniyor ya palavra. güya 10.16'ya randevu aldım şu dk oldu hala bekliyorum. askeri muayenede ayrı bekliyorsun. kayıt kabul için fizik tedavi binasına gidiyorsun. oradan çıkıp başka bi binaya gidiyorsun. doktor bilgi işlemi aradı "ya kardeşim bizim binadan birine yetki verin burda hasta kaydı alsın hep fizik tedavi binasına yönlendiriyorum olmuyor." diyor. yani tam bir türk işi. yarım yamalak, idareten.

atıyorum röntgen çekilecek. bu internette gözüksün. randevuyu internetten alalım. 8.30'dan randevu almaya geliyosun saat 10-11'e randevu veriyor. kardeşim ben niye uykumu bölüp buraya geliyorum. hasta kayıt - kabul diye bişey niye var. diyeceksiniz ki mhrs'den randevu al. ama o iş öyle değil ben askeri muayeneye geldim. sadece kabul var sıra numarası bile verilmiyor. doktor kapısının önündeki sırada beklerken bi adam "bah sana bişiy diyim mi bu tayyibin boh yemesi. eskiden askeri hastahane vardı oraya giderdik tık tık bitirirdi işini." dedi. öyle tüp kuyruğu bekler gibi bekliyoruz. birileri geliyor önüme geçiyor. sonra bakıyorsun o kişi önümdeki birinin arkadaşıymış falan. böyle bi ilkellik bi laçkalık. ha bina güzel mi e yeni binalar bisiklet yolu falan bile yapmışlar ama sistem rezalet. köhne bir binada pratik bir işleyişi tercih ederdim.

velhasıl, olmamış.

hükümetin büyüklük kompleksinden derhal kurtulması lazım. büyük havaalanı, hastahane falan yerine daha minimal ve çok miktarda merkezi yerde yapı inşa etmesi lazım. bir de hadi inşa ettin. böyle bir hastahane yapıyorsan oraya raylı sistem götürmen şarttır. ne yazık ki tramvayla anafartalar durağına geliyorsun oradan 640 numaralı ring hatta biniyorsun. mesafe çok uzak değil ama böyle büyük komplekslere otobüsle insan taşımak ilkelliktir.

ağır, yatılı hastalar için şehrin biraz dışında şöyle yayıla yayıla hastahane yapmayı anlarım. ama günlük tedaviler için insanların buraya gelmesi abestir. umarım kimse şehir hastahanelerinde gitmek zorunda kalmaz.

edit: kan tahlili isteme fetişi olan doktorlara sahip olan hastahane. bu hafta pazartesi'den cuma'ya her gün gittim. 4 kez kan istediler. bekliyorum ki şöyle şöyle olduğu için şu ilacı veriyorum şunu yapacaksınız şunları yemeyeceksiniz falan. elde bi kağıt 2 saat bekliyorsun sıran geliyo içeri giriyorsun. anlatıyorsun olayı. kan tahlili yazdım diyor. ee yani zaten daha dün yaptırmıştım diyosun. bu daha detaylı diyor. bu hafta da işim hallolmazsa özele parası neyse vericem aq.

lan yapmam gereken sporun çeşidini, ağırlığını; yemem gereken şeyleri arkadaşlardan internetten öğreniyorum. böyle saçmalık mı olur anasını satayım. 50 kere kan tahlili yaptırıp bi yerde normal değerleri yakalamayı mı bekliyorlar acaba.
  • peder beyin taş düşürme problemi sebebiyle geldik nöbetçi ürolog olur umuduyla. hastane mükemmel kocaaaa bir kampüs ama çok kalabalık. şimdi buraya bu kadar büyük kompleks yapana kadar büyük mahallelere ya da ilçelere tam teşekküllü butik hastaneler yapılsa daha iyi olmaz mıydı? ayrıca yeri de çok uzakta...
  • deprem bölgesinden gelen çok fazla hasta var. özellikle çocuk hastalar var. onlar için kıyafet, bez, mama ihtiyacı var. yetişkin hastalar için kışlık kıyafet, iç çamaşırı, ayakkabı, terlik,… insana ne lazımsa gerekli. büyük bi hızla toplanıyor ama hala ihtiyaç var .
  • şu anda mecburen gittiğim hastane. akpli teyzeler "çok iyi oldu, çok güzel oldu, 5 yıldızlı otel gibi oldu" şeklinde övgüler dizerken bir anda yüzleri asılıp " ama çok uzak " demekteler.
    işte o "bizim ablalar da burada"
    3 araçla ulaşım sağlayabiliyoruz şu an . gidelim bakalım nasılmış.
    hayır diyemiyorsun da o beş yıldızlı otel konforu o koca g.t lerinize girecek.
    bak ağzımı bozdurdular sabah sabah.
    edit1: çevreyolun üstünde insanlar var ama üst geçit yok. alenen sığır muamelesi. şu koca hastane yapılmış ama nedense o yok işte.
  • 2 ay önce açılsa bile hala hastanenin bir çok eksiği mevcut. çevre illerden ve ilçelerden gelmek zorunda olanlar için ulaşımı kolay(yemek yiyelim dedik merkez sayılabilecek talas'a 30 dakika gösterdi arabayla millet otobüsle en erken 1 saatte gelir her halde).

otopark olayı iyi düşünülmüş alt tarafında gerçekten çok büyük kapalı otoparkı var.

ziyaretçi saatleri 1-2 ile 6-7 arasında.

yatan hasta için odalar gayet ferah ve kullanışlı en azından şimdilik öyle

ilk girdiğimde hastane değil de havalimanına ya da tren garına girdiğimi hissettim. öyle bir mimarisi var.

her yere personel yığılmış bir sorununuz olduğunda size yardımcı olacak birileri mutlaka bulunuyor.

diğer hastanelerde karşılaştığım refakatçiye git şu filmi çektir gel, git şuradan şunu hallet gel diyen olmadı. görevliler gelip o konularda yardımcı oluyorlar(ki bunu 80'lerde avrupa'da da yapıyorlarmış yani olması gereken bir şey ama bize anca 40 yıl sonra geldi demek ki)

gelelim olumsuz yanlarına
    her zaman olduğu gibi saçma sapan bir asansör sistemi var. hepsi her katta duruyor. akıllı bir sistem yapamamışlar.

kocaman hastane var tabelalar yön gösterme gibi levhalar eksik.

merkeze gerçekten çok uzak bildiğin şehrin dışına itelemişler hastaneyi.

kantin çalışanlarından bir kaç tanesi kendini dev aynasında mı görüyor anlamadım saçma sapan bir tavırları var. zaten 2 kantini var ve öyle çok fazla bir çeşitte yok. ayrıca buraya gelip acıkan insanlar tosttan başka ne yiyor bilmiyorum, yemekhanesi vardır belki ama henüz ona denk gelmedim.

sonuç olarak vay be dedirtecek bir hastane yapılmış. kim yaptı şirket, kim yaptırdı devlet, parayı kim verecek bizler (sonuçta yap işlet devret), bu işin ekmeğini kim yiyor akp. şunu kabul etmek gerek gelen hasta ayrıntılarla ilgilenmez hastaneye bakar devlet yaptı burayı der çeker gider. akp propaganda işini iyi yapıyor ama geleceğimizi satarak yapıyor bu işi. inşallah ben yanılıyorumdur, bu güzel hastane üzerinden birileri bizim geleceğimizi alıp rant sağlamıyordur.
  • etrafı bomboş arazi yakında tramvay da gelecek. rant olmasın da ne olsun.
  • an itibariyle içinde bulunduğum hastane. o kadar kalabalık ki yürümekte zorlanıyorum. geldiğime pişman oldum bir daha ki sefere özele giderim.
hesabın var mı? giriş yap