• tam adi kenneth lauren burns olan 1953 dogumlu amerikali belgesel filmyapimcisi. belgesellerinde fotografa yaklasma ve uzerinde dolasma teknigine yani ken burns effecte ismini vermistir. en onemli belgeseli binlerce fotograf kullandigi amerikan ic savasi ile ilgili olan, the civil war idir.

ayrica 2000'de caz belgeseli yapmis ve ken burns jazz adi altinda louis armstrong, charlie parker ,miles davis, lester young gibi caz efsanelerinin toplama albumleri yayinlanmistir.
  • savaş / the war, ntv belgesel kuşağında seyredilebilir. 2. dünya savaşı'nı yaşayanların anılarını içeren farklı bir yapıt. ken burns ve lynn novick güzel iş çıkarmışlar. tarih ve belgesel meraklılarına...
  • bu amcanın the national parks: america's best idea adlı, adından anlaşılabileceği gibi milli park fikrinin ortaya çıkışı ve günümüze kadar milli parklar üzerine dönen oyunlar konusunda, insanın ağzını açıkta bırakan güzellikte görüntülerle bezeli bir belgeseli vardır. izleyen amerikan coğrafyasının güzellikleriyle başbaşa kalır. pbs'in sitesinde bu belgeselle ilgili bir bölüm vardır.

http://www.pbs.org/nationalparks/
  • yeni vietnam savaşı belgeseli çok övülüyor şu sıralar. sanırım bugün pbs'de falan yayınlanır.

o değil de benim en sevdiğim alkol yasaklarıyla ilgili belgeseliydi. tam adını unuttum şimdi onu da tavsiye ediyorum ama şu vietnam'ı çok merak ettim. kaçırmamak lazım.
  • abd tarihine ilişkin çektiği belgesellerin hastası olduğum yönetmen.

anlattığı olaylarda yer alan insanları günahları ve sevaplarıyla olduğu gibi anlatan über belgeselci.

beni en çok etkileyen iki belgeseli iç savaş ve en son çektiği vietnam belgeseliydi. ülkem için bir şeyler yapmalıyım diye gaza gelen 18 yaşındaki bir ergenin askere yazılması, temel eğitimi bitip vietnam'a gideceği belli olunca yaşadığı pişmanlık ve 20. doğum gününde bir çatışmada hayatını kaybetmesi.

vietnam belgeselinin bir diğer güzel yanı da, filmlerde çekik gözlü psikopatlar olarak izlediğimiz savaşın karşı tarafındaki vietnamlıların öykülerine de yer vermesiydi.
  • 10 bolum olarak hazirladigi vietnam savasi belgeseli mutlaka izlenmeli.vietnam savasini yil yil ele alan cok detayli bir belgesel olmus.ozellikle donemin askerlerinin anlattiklari savasin vahsetini bir kez daha gozler onune sermis.
  • netflixte 1. ve 2. dunya savaslari belgeselleri, ic savas belgeseli, kore savasinda yasanan chosin battle belgeseli, prohibition belgeseli vahsi bati belgeseli, vietnam savasi belgeseli ve roosevelt’lerin mahrem tarihi belgeseli bulunuyor.
    bu belgesellerde tarihcilerin kurdugu uzun cumleler ingilizce altyaziyla daha kolay anlasilabilirdir cunku bir paragraf suren cumleyi duz dinleyip ters okumak kafa karisikligina sebep olabilmekte.
    ikinci dunya savasi belgeselinde her bolumun girisinde cikan ‘bu belgesel dort amerikan sehrinin savasi nasil tecrube ettigini anlatmaktadir yoksa bu savas birkac yerin hikayesiyle anlatilamayacak kadar cok yerde savasilmistir’ ibaresi durumu ozetler nitelikte.
  • belgeselciliğin spielberg'ü.
    tek fark; ben kendisini spielberg'den daha çok seviyorum.
    bu arkadaşın belgelselleri, açık ara netflix'deki en iyi şeyler. ah biraz da kısa tutabileydi, ömürümü yedi be!
  • netflix'ten vietnam hariç bütün belgesellerinin kaldırıldığını görmemle yıkılmam bir oldu.

kendisinden daha iyi tarih belgeseli yapan bir yapımcı olduğunu zannetmiyorum.
  • belgesel yönetmenliğinin zirvesi. tarihsel dökümanları doğru bir kurgu ve bilime aykırı olmadan nasıl bu kadar rafine sunabildiğini anlamadığım yönetmen. 40larda yaşamış olsa isminin orson welles hitchcock gibi efsanelerle anılması işten bile değilmiş. genelde amerikan yakın tarihinin köşe taşlarına ve tutkularına yoğunlaşsa da bir gün evrensel tarihe de yakınlaşabilir.
hesabın var mı? giriş yap