shadayim

  • 3970
  • 31
  • 7
  • 0
  • evvelsi gün

2016 ekonomik krizi

2015 ekonomik krizi başlığında çokça yazmıştım. fed'in faiz arttırımı geciktiği için kendince dalga geçen ak troller olmuştu.

(bkz: 2015 ekonomik krizi/@shadayim)

bu başlık altına ilk yazışım. hala ben bu krizin 2015'te başladığı ve 2016'da şiddetlendiğini kanısındayım. hala itiraz eden çomarlar var. 2017'de çomarların da inkar edemeyeceği bir şiddette devam edeceğini düşünüyorum. turkiye'nin gordugu en siddetli kriz bu olacak. bunu 1994 ve 2001 krizlerini gormus biri olarak soyluyorum (ornek te vereyim annem babam o zamanin hukumetine guvenip is kurmak icin dolarla borc almislardi. borc aldiklari zaman dolar 7000 lira civarlarindaydi. 2-3 gunde dolar once 30 kusur bin liraya sonra da 41 bin liraya cikinca annem fenalik gecirmisti. anneme bisey olacak diye gotum atmisti. bugun burada reis guzelleyen comarlar bu ayrintilari veremezler cunku o zaman portakalda vitamindiler).

henüz tepe noktasına uzaktır. başka bir başlıkta söyledim tepe noktası artık ekonomik sebepli intihar haberlerinin günlük hale gelmeye başladığı zaman olacak.

şu an şimdilik döviz borcu olan, maliyeti dolar, getirisi tl ya da euro olan şirketler hissediyor bunu şiddetle. döviz sıkıntısı olmayan şirketler de yatırımlarını erteliyorlar, iptal ediyorlar ya da işçi çıkartıyorlar. bu henüz yeterince ivme kazanmadı. orada alınacak daha çok mesafe var. dolar'ın, euro dahil, bütün paralara karşı değer kazanmasının etkileri henüz görülmedi. dolar bir ayda neredeyse %10 değer kazandı. benzin, ekmek ve doğalgaza %10 zam geldi mi? gelmedi. dolar daha da hızlanarak yükselirken dolarla aldığın bu mallar da yerlerinde durmayacak haliyle. yani henüz sahaya yansımadı daha doların yükselmesi. e bütün bunlar %10-15 yükselirken enflasyon %7-8 derseniz adama gülerler. haliyle enflasyon da alıp başını gidecek. merkez bankasının yapabileceği tek şey faiz arttırmak. onu da yapamıyor zaten. doları yavaşlatmak için döviz satmak bir seçenek değil. kaçan dolara döviz rezervinden müdahale yanan 3 katlı bir eve bir kova su dökmekten farklı değil. su gittiği gibi yangına da bir etkisi olmaz. gırtlağına kadar kredi kartı, otomobil, konut kredisi borcuna batmışsın. işini kaybediyorsun/iş yerini kapatıyorsun. doğalgaz ve gıda maliyetleri uçmuş. çıkışın yok. acı ama gerçek bu.

şu ortamda kimseden yazar kasa filan fırlatmasını beklemeyin. 7 sülalesini kuruturlar. çomarların kabahati hükümete yükleyeceğini de beklemeyin. fetö, lufthansa, ingiltere kraliçesi, pkk.... suçlayacak yabancı mihrak ve vatan haini çok onlar için. kendi götünüzü kurtaracaksınız. diyeceğim ki "dolar alın, döviz faizine koyun" da, bunların güya "fikir önderleri" "dövize alana vergi konulsun. bankadan döviz çekmeye sınır getirilsin" filan diyorlar halkı bu fikirlere ısındırmak için. sanırım dövize yaslanıp sistem dışına çıkmak daha iyi bi fikir. (bkz: kararname ile bankalardaki paralara el koymak) hiç bir şey de yapamazsınız. boşuna mı aldı bu devlet o kadar polisi ve ağır silahı. ya da ne biliyim. bana ne lan! o kadar sene uyardık. alsaydınız önleminizi.

devamını okuyayım »
25.11.2016 20:24