• yabancı dizi ve filmleri orijinal alt yazılarıyla izlemenin büyük faydası vardır bunda.
  • iş görüşmelerinde nice uk'li yöneticiyi dize getirdim, aksanımı sorduklarında müzik dinleyerek cevabı verdim, dumur oldular. sadece duymayıp, anlamaya çalışanların azmi olsa gerek. dizi, film, müzik hepsi nimet bunların.
  • gayet normaldir. nitekim, anadilinin buyuk kismi bu sekilde ogrenilmistir.
  • eger ingilizce biliyor ve ustune baska bir dile yonelmek istiyorsaniz (bkz: pimsleur)

edit: set sadece ingilizcedir. yani adamlar diyor ki ingilizce bilmiyorsaniz size baska dil ogrenmek yok.
  • (bkz: #27566705)
  • vaktiyle, bir nesli sacma sapan ogretim teknikleriyle, erken bosalmaya maruz birakan simsarlari akla getirir

(bkz: mega hafiza)

edit:lan editlerken yine bosaldim, neyse..
  • türkiye'de eğitim almadan yapılamayacak eylemdir.öğrenilmek istenilen yabancı dilin konuşulmadığı bir ortamda bu yabancı dilde karşışıklı bir etkileşim olamayacağından dolayı en iyisi bu dili kendi yerinde öğrenmektir.bunun dışında öğrenilebilecek sadece grammar yapısıdır o da bellibir yere kadar.türkiye'deki belli bir eğitimin sonucunda yine de ı am late(geç kaldım) yerine ı got late(geç boşaldım) diyebilirsiniz.
    (bkz: dil ve kültür)
  • rosetta stone setimle katıldığım öğrenme aktivitesidir. içinde bir sürü dil olunca maymun iştahıyla ona da bakayım, dur şundan da bi şeyler öğrensem fena olmaz diyerek içimden istek geldikçe bir dile başlıyorum. düzenli olarak devam edebilsen orta düzeye kadar bu şekilde öğrenebilmek mümkün bence. tabi dil öğrenmedeki en etkili yöntemin öğrenme sürecini çeşitlendirme ve farklı kaynaklardan da yararlanma olduğu düşünülürse, upper intermediate seviyesine kadar çıkılabileceğini düşünüyorum.

yolda giderken, parkta dolaşırken yada iş dönüşü metrobüste kulaklıkla pimsleur dinlemek de tercih edilebilir. pimsleur da 30 dk lık blok boyunca fazla ilerlemezsiniz fakat 4-5 şeyi iyice öğrenirsiniz.

hasılı kelam, kendi kendine çabalamak güzeldir, ben de severim fakat burdaki en önemli nokta bireysel motivasyonunuz. heyecanınızı dinç tutabilirseniz işe yarar fakat zor olan da o devamlılığı sağlamaktır zaten.
  • bir oscar wilde siiri.

kendi kendine yabancı dil öğrenmek

cok uzak diyarlardan yayilan ugultuyu duyuyor musun sevgilim
    elim ayagim dolanmis,
    susuyorum
    yabancilasmisim kendime, sana ve o'na
    sadece konusmak, derdimi, dertlerimi anlatmak istiyorum
    ama
    anlatamiyorum

iste boyle bir seydir
    kendi kendine bile yabancilasmisken
    bilmeye cabalamak