• bu aracın şeklini şemalini beğenmeyenler olabilir, tabi bunda çokça raslanan başta bmw ye benzetmek için yapılan abartı modifiyeler olabilir ancak fiyat/performans açısından türkiyede satılan en iyi jeep tir, ayrıca uygun fiyatlı parça ve servis güvenceside cabası.

araç hakkında internette çokça bilgi bulmak mümkün o yüzden bu araç hakkında asıl söylenmesi gereken herkesin bildiği ama söylemediği kötülenme nedenine gelirsek;

son 5,6 yıldır türkiyede orta gelir düzeyi kalabalıklaşmaya başladı özellikle orta sınıfın yükselişi elbette bu durum başta gelir seviyesi yüksek toplumun kaymak ve elitist tabakasını çok açık rahatsız etmekte çünkü artık eskiden düşük gelirli olan nüfusun imkanları arttı ve beraber paylaşılan alanlardan tutun, kullanılan araçlara, tatil beldelerinde, yurt dışı gezilerinde kısacası hayatın her alanında bir yaklaşma söz konusu oldu. bundan rahatsız diğerleride genel olarak bu elitist tabakaya hayran yada onların yalakası, sadece kendi çevresinin ve zengin bir takım ismi lazım değil çakma aydınların ağızlarının içine bakan bu insanlarda elbette orta sınıftan ve onun yükselişinden rahatsız oldu ve oluyor.

çok fazla uzatmadan konuya dönersem işte bu gelir seviyesindeki yükselen kesiminde artık lüks arabalara binmesi, eskiden sadece zengin çocuklarının yapabildiği (ki hala biraz öyle) araba yarışlarına katılmak, off road yapmak gibi bir çok olayın bu sınıf tarafından da benimsenmesi, onlarında jeep lere binmesi bu elitist,züppe ve ne oldumcu zavallıları ve bunların tayfasını çıldırtıyor bunun sonucu olarakta orta sınıfın ilgi gösterdiği herşeyi kötüleme, aşşağılama ve ayrıştırma yoluna gidiyorlar, eğer yazdıklarım hoşunuza gitmediyse bir daha düşünün ve aslında meselenin aynen böyle ceryan ettiğini görün.

not:bu aracı hiç direk hiç bir araçla kıyaslamıyorum ancak, kullanmış olduğum diğer 4x4 araçlarla göre mukayese yapıyorum ( fx35 , toyota rav4 ,
    land rover freelander, daihatsu terios, mercedes ml 320 ,opel antara lada niva ford ranger mitsubishi pajero en kısa süre kullandığım araç fx 35 tir onunla 2500km den fazla yol yaptım.)

not2: aracın kar performası gerçekten çok çok iyi, buzlu yollarda da beklenenin üstünde bir tutuş sergiliyor tabi doğru lastik seçimi ve doğru kullanım ile.

edit; gelen mesajlarla alakalı ben sorento çok iyi araçtır demiyorum asla ama kötüdür de demiyorum parasının karşılığını verebilen bir araçtır diyorum neticede gücün yetiyorsa land rover a bin mercedes e bin. bir diğer noktada terios, ford ranger, lda niva, mitsubishi pajero ve freelander ı yurt içinde diğer arazi araçlarını yurt dışında yaşadığım sürede kullandım.
  • türkiye'de hakettiği değerin çok üstünde satılmaktadır. avrupa'nın vergi cehennemi büyük britanya'da anahtar teslim satış fiyatı, tüm opsiyonlar da dahil olmak üzere 33620 pound (o da yaklaşık 39.590 euro). türkiye de ise 57750 euro + 1723,5 tl gibi bir fiyat çekiyor anadolu grubu. yani ingiltere'den aracı alıp gümrük vergileri ve shippingi ile buraya getirip trafiğe tescil ettirdiğinizde bile kafadan 5000 euro kardasınız demektir. araçla ilgilenen ve almayı düşünenler bir daha düşünsün derim.
  • 2010 model yeni kia sorento kesinlikle muazzam bir eser. koreli kardeşlerimizi tebrik ediyorum. farklı, başarılı, pratik tasarım, konfor, güç, ekonomi, teknoloji, hibrit motor verisyonu ile çevreci. kıskandım doğrusu, ülkemiz de herhangi başka bir dönemde, o dönemin şartlarında fark yaratan böyle akılcı bir ürün ya da eser ortaya koyar umarım bir gün. ama bu aracın eski modeline "zengin amele aracı beya" diyebilecek cüret ve cesarette, engin eleştiri kültürüne sahip kafa yapımızla, pek de öyle bir haltlar edemeyeceğimiz malesef aşikar. kullan-atçı ideal pazar toplumu törkiy, mediamarktları ile migrosları, ikeaları ile iphone mu iyi zartfonmu polemikleri ile gümbür gümbür devam!
  • pert olanları incelendiğinde ağırlıklı olarak takla attıklarını gözlemlediğim, seyir halindeyken arazi vitese geçme anında (araç durduktan sonra bunu gerçekleştirmek makbuldür) diferansiyel in kitlenmesi sonucu devrilen araba markası. türkiye de bu yıl sınıfının en çok satılan aracı.

(bkz: guvercin takla)
  • genellikle yolda görülen (en azından benim gördüğüm) örneklerinin ekserisinin ızgarası yan sanayi ürünlerle değiştirilmiş, kimi lexus ızgarasına, kimi bmw böbreğine benzetilmeye çalışılmış araç.

bu durumda ihtimalleri şöyle sıralayabiliriz:
    -sorento sahipleri araçlarının markasının kia olmasından utanıyor.
    -sorento sahipleri paraları lüks markalara yetmediğinden o markalara özenip ilginç yollara başvuruyor.
    -sorento sahipleri her ne kadar tasarım açısından lexus-mercedes kırması olsa da araçlarının güzel olduğunu ve bu güzelliği yapanın kia olduğunu kabullenemiyor, kendilerini farklı göstermeye çalışıyor...
  • ikinci el fiyatlarıyla alınması makul bir araç. fiyatına göre gayet iyi bir kaliteye ve 4x4 rahatlığına sahip.
  • birine kürt demek ne zamandan beri faşizm? ne zamandan beri kötü bir şey?

bmw 3 serisine, almanya’da türk arabası diyorlar. kendimizi aşağılanmış mı hissedelim?

ben galericiyim, 2 kere sorento sattım, ikisini de kürt kökenliler aldı. kim bilir kaç kez takas teklifi geldi, kürt olup olmadıklarını bilmem, ama doğulu vatandaşlarımızdı.

faşist olmak, genelleme yapmak demek değildir.

örneğin, 99-05 arası üretilen s serisi mercedes de, laz müteahhit arabasıdır.

ve evet, sorento, kürt müteahhit arabasıdır.
  • 2006-2010 arası modelleri hakkında detaylı bilgi vermek isteyen olursa mesaj kutuma beklerim. kardeşime alacağım.acaba masraf çıkartır mı. yarı yolda bırakır mı?
  • bir ara lada niva'ya fakir cipi gibi bir yakıştırma yapılmıştı. belki lada gerçekten de "fakir cipi" (ne demekse) olabilir, ancak lada niva'nın görünüş olarak bir range rover, bir bmw x5, ne bileyim bir land cruiser olma iddiası da yoktur. kia sorento'nun hem fabrika çıkışı imalatında, hem de kullananların bir kısmının yaptığı "ızgara-amblem modifiyelerinde" ise böyle bir iddia sezinlememek elde değil. "madem kia'dan utanacaksın, neden para verdin de aldın kardeşim?" diye sorarlar adama.. neyse ki böyleleri hem toplumda hem de kia sahipleri arasında azınlık, böylece göz zevkimiz bozulmuyor.
  • fabrika çıkış lastikleri aşırı dandik, değiştirmek gerekiyor. özellikle kışın diğer lastiklere nazaran daha çok kayıyor.
hesabın var mı? giriş yap