• sanirsam fransa'da bir kilisede verilmis olan tekno partisi. turkiye versiyonunu hayal bile edemiyorum.

işte o parti
  • bizim kültürümüzde eğlenmek yoktur.
  • kilisede şarap içildiğine, kadın ve erkeklerin birlikte dans ederek, gospel söylediklerineşaşırmıyoruz da, buna mı şaşırıyoruz gençler?
  • mumkun degildir. fransa'da bahsi gecen yapi, 2012 yilinda kilise statusunden cikarilip belediyeye devredilmis olan basilique saint-vincent'dir. teknik olarak artik kilise olmadigi icin, kilisede tekno partisi yapmak gibi bir eylem gerceklesmemistir.
  • eğlencelikler dini gereğidir.

fransa olduğuna nereden kanaat getirilmiş bilemem lakin bana bir yerden tanıdık gelmiştir bu kilise. fas olması muhtemel.
  • kilisede değil de kiliseden dönüştürülmüş mekanlarda yapılabilecek olan.

kopenhag'da absalon adında bir yer var, kiliseden dönüştürülmüş. gündüzleri community house olarak hizmet veriyor. kahvaltı et, bira iç, yemek ye, masa tenisi oyna, kitap oku... cumartesi akşamları da farklı farklı gruplar konserler veriyor, teknosu da var, rock konseri de. içeriyi rengârenk boyamışlar, mükemmeldi tek kelimeyle. batıyla aramızda dağlar kadar fark var vesselâm...
  • bu da bir kilise

bakın interstellar filminin soundtrack'i için neredeler?
  • aşırı katolik olması ile meşhur irlanda'nın dublin şehrinde, howl at the moon adında, bir kiliseden dönüştürülerek yapılmış bir bar var. alelade bir bar da değil, baya uçuk kaçık bir yer. işte orayı ilk gördüğümde çok şaşırmıştım, nasıl olur da sırf mezhep farkından dolayı yıllarca savaşan irlandalılar buna izin verirler diye.
    bu durumun şaşkınlığıyla,bana etrafı gezdiren orta yaşlı bir irlandalı abiye bu durumu sormuştum. irlanda'nın muhafazakarlığının romanlarda ve filmlerde kaldığını, 80'lerden sonra zenginleşen irlandalıların, artık fransızlar kadar seküler olduğunu söylemişti.
    bir gün anadolu halkı da refaha ererse, bu tür şeyleri bolca görebiliriz, çünkü bizler de abartmayı, uçlarda yaşamayı seven bir milletiz. her ne kadar inkar etsek de.
  • eğer kilise aktif halde hizmet verseydi bu olay muhtemelen gerçekleşemezdi. fakat kilise hizmet dışıdır bir adam satın almıştır. sosyal tepki almadığı sürece, iş yaptığı sürece işletebilir. farklı bir fikir, güzel bir konsept olur. zaten bana kalırsa kiliselerin mimari yapıları da çok güzel.

mesela küçük bir kilise olsa da bizim büyük camilerimiz kadar özenle inşaa ediliyorlar. biz de ki çoğu camiler de beton yığını.

ayrıca kilise de yapılıyor bizim camiilerde yapmaya kalksan olay olur diyenler çıkıcaktır. tabii ki olay olur arkadaşım, senin kültüründe bu yok zaten. ama mesela hizmet dışı kalan bi camiiyi mevlana dansı yapılan bir yere çevir çok uğraşacaklarını sanmıyorum.

not: sultanahmet çok güzel parti house olabilir.
hesabın var mı? giriş yap