2688 entry daha
  • kendine karşı kaybettiği güvenini geri kazanmak isteyen herkesin dinlemesi gereken tavsiyeler. ancak her tavsiye de doğru değil, yani adam zayıflamak için bok ye diyorsa uymayın o deliye ama tavsiyeleri şöyle bir akıl süzgecinden geçirerek uygulayabilirsiniz bence.

herkes konuşuyor zayıflamakla ilgili. bunun için en önce motivasyon ya da kalp kırıklığı gerekiyor anacım. kalp kırıklığı dediysem ille birinin bir şey demesi değil bu, ne bileyim bir elbise gördün çok beğendin ama sana olmadı mevzusu bile hafiften bir kalp kırıklığı zaten.

öncelikle şunda anlaşalım, "sana kilo yakışıyor" laflarının hiçbiri doğru değil. inanmayın. zayıfladığınızda herkes size "yahu sen ne kadar güzelmişsin" diyecek. demeyenler de fesatları içine kaçanlar zaten. sallamayın.

kiloyu kendiniz için veriyorsunuz, dizleriniz için, sağlığınız için, enerjiniz için. yürürken nefes nefese kalmamak için. en zarif elbisenin içinde tutamaçlarınızın pörtlememesi için veriyorsunuz. o yüzden kendinizi inandırın.

kendini inandırmak kolay da uygulamak zor. o yüzden tavsiyem iyi kötü bir diyetisyen bulun. belki hiçbiri kuş kondurmuyor ama her hafta birinin sizi tartacağı hissi ile diyet yapınca insan daha çok uyuyor diyet listelerine. ha iyi bir diyetisyen bulursanız baya baya yiyerek de zayıflarsınız.

spor yapın. yürüyün. aktivite bilekliği alın, oyun oynar gibi onunla yaşayın. yoksa verdiğiniz kilolar sarkan vücut olarak size geri dönecektir.

3 yıl önce diyetisyen yardımı ile 3 ayda 10 kilo verip 3 yıl bu kiloyu korudum. şimdi tez bitirme narına 5-6'sı geri gelmiş olsa da 1 aylık kontrollü beslenmeye bakıyor alınan kiloyu vermek. kendinizi tanıyorsunuz bir süre sonra, ne yerseniz kilo alırsınız, ne yerseniz almazsınız diye. o yüzden birilerinin tavsiyelerine uymaktan çok o tavsiyelerin sizde yarattığı etkileri izlemek daha doğru sonuçlar verebilir. örneğin biri size tam buğday ekmeği yemeniz konusunda tavsiye verebilir ancak sizin hazım probleminiz varsa o tavsiye çöptür. o yüzden kendinizi iyi tanıyın efenim.

benden bu kadar. kolay gelsin. yaz geliyor. tehlikenin farkında mısınız *
  • yimeyin annem, yimeyin kuzum. tatil diye önce midye dolma, sonra kokoreç, sonra dondurma, sonra yeniden midye dolma yemeyin. dönüşte baskül ağlıyor afedersin.

yimeyin.
  • misal sabah canınız kahvaltı yapmak istemediğinde yine de kendinizi zorlayın yapın. sonra ofise gelip mideniz kazındığında çayın yanında ne bulursanız gömüyorsunuz.

çok pişmanım sözlük.
  • yemeyin yavrum, yemeyin evladım. hobi olarak yine yemeyin.

2014'te diyetisyen yardımı ile 10 kilo verdim. hayatta kendimi fiziksel olarak en çok beğendiğim zamanlardı. sonra aldım verdim, ekonomiye can verdim. giden 5 geri geldi. çok da dert etmedim. pandemi dönemi normalde ev yemekleriyle sağlıklı beslenirsin değil mi? yok değil, zıvanadan çıktım. ekmek yaptım yedim. lahmaç yaptım yedim. browni yaptım yedim. aklıma esen ne yemek varsa yaptım ve yedim. 2014'te verdiğim 10 kilonun 8'i şu an üstümde oturuyor. bunu fark ettiğimde "shallala kızım, gerzekleşme, yeme lan" dedim. bir haftadır insan gibi yemek pişiriyor, insan gibi yemek yiyorum ve iyileştiğimi hissediyorum.

vücudumuz çöp kutusu değil. çöp kutusu gibi kullanmayalım.

ha somut tavsiye vermek gerekirse akıllı saat kullanın. ben samsung galaxy watch active kullanıyorum. samsung health'ın küresel yarışları güzel. baya spora teşvik ediyor. bir de samsung health'a my fitness pal'ı bağladınız mı, işte kontrollü yaşam. çiçek.
  • kalori açığdjkeld. şaka lan şaka. başlık altında içinde kalori açığı geçen binlerce giri var zaten. if? hiç denemedim, bilmem. onu da çok yazan olmuş. ben başka bir şey demeye geldim. kilo vermek için o kilonun sahibini rahatsız etmesi lazım.

bir süre önce türkiye'ye döndüm ve geldiğimden beri haftada iki üç kez kurduğum cümle şuydu bu hafta başına kadar "kilo aldım, farkındayım. ama henüz rahatsız edecek kadar değil, hadi kokoreç gömelim". ha ne oldu sonunda koca bir kokoreçe dönüştüm tabi. ya ne olacağıdı. pantollar rahatsız etmeye başladı, merdivenler rahatsız etmeye başladı. aslında çok kilo almamışım ama hantallaşmış vücut. kilo rahatsız ettiğinde zayıflama azmi de geliyor. yani en azından bana.

8 sene önce diyetisyen marifetiyle 10 kilo verdim. sonra birazını aldım. sonra bir azim dönemi aldıklarımı verdim. covid ve ülkeye dönüş sonrası yeniden aldım. yeniden veririm. çünkü vıcık vıcık yağ damlayan kokoreçi kimse sevmez *
1742 entry daha
hesabın var mı? giriş yap