• amerikan askerlerinin 2. dünya savaşı sırasında bulundukları yerlere bıraktıklari grafiti. görsel

görsel

amaç kendilerinden sonra gelebilecek olanlara mesaj vermek.
    mesaj, ya savaşın nazi almanyasina karşı savaşanlarina "biz buradaydık her şey yolunda" şeklinde, ya da alman askerlerine "sizden önce biz geldik, her daim sizden öndeyiz" anlamındadir.

"kilroy was here" 2. dünya savaşı sırasında o kadar meşhur olmuş ki adolf hitler kendisinin çok önemli bir casus olduğunu düşünmüş ve sırf bu aslında var olmayan casusu yakalayabilmek için özel bir birlik kurdurmustur.

washington dc' de bulunan 2.dunya savaşı anıtınin hem atlantic hemde pasifik kısmında anıtların üzerine eseri tasarlayan mimar (frederick brooke) tarafindan granit bloklara kazınacak eklenmiş bu grafiti halâ bu anıtın en çok resmi çekilen kısmıdır.görsel

savaş sonrasında bile popülerliğini yitirmeyen "kilroy" bir bölümde aya giden bugs bunny'nin ayda yürürken bi kayaya yazılmış "kilroy was here" yazısıyla karşılaşır.
    görsel

savaş döneminde geçen başka bir bölümde ise alman askerlerinin eline düşen bugs bunny hücresinden kaçarken "kilroy will be here" yazısını görür.

grafiti, "call of duty" de sıklıkla "easter egg" olarak kullanılmış. görsel

1960 ve 70lere geldiğimizde ise kilroy "hippie" ler tarafindan icsellestirilip savaş karşıtı olarak kullanılmaya devam edilmiş.

tarihin belkide ilk küresel anlamda popüler olmuş graffitisi "kilroy was here" halâ özellikle de abd'de yapılan protesto gösterilerinde sıklıkla kullanılmakta.
  • bugs bunny'nin şu romalıya benzeyen marslıyla ay üzerinde kapıştığı bir bölümünde elemanlar ay'a vardığında ay'da bir kayanın üzerinde yazan yazı.
  • seksenlerde, okul siralarinin uzerine "i was here before kilroy-kilroy's mother" olarak yazildigi da gorulmus olan cumle.
  • batida un kazanmis bi graffiti cumlesi.
  • amerikan sokak kulturune ait bir cumle olup, ingiltere versiyonunda kilroy foo olarak isim degistirmistir.
  • "kilroy buradaydı" yanında;

"kilroy'un köpeği buradaydı"
    "ben kilroydan önce buradaydım ama kalemim yoktu"
    "en önce ben buradaydım"
    "kilroy hiç burada olmadı"*

gibi varyasyonlarına rastlanmış olan söz
  • ilk cikisi ile ilgili efsaneler icin :

http://www.kilroywashere.org/…1-0kilroylegends.html
  • (bkz: tosun)
    (bkz: foo was here)
hesabın var mı? giriş yap