• yalova il oldugundan beri populerligini yitirmi$ sikimden asagi kasimpasa benzeri anlam iceren soz obegi..

soz konusu lafin kaynagi icin (bkz: yalova kaymakami)
  • şöyle bir versiyonu da vardır, yalova hakkında bir kitapta okumuştum.
    atatürk birgün yalova'ya gelecektir. halk iskelede toplanmış, atatürk'ün gelmesine epeyce süre olmasına rağmen, hazırlık yapmakta, ortalığı süslemektedir. o sırada içinde ata'nın olmadığının bilindiği bir vapur yanaşır lakin muhtemelen ata kendi yatıyla gelecektir. yanaşan vapurda yalova'ya yeni atanan kaymakam vardır ve vapurdan iskeleyi gördüğünde kendisi için toplanıldığını zanneder. ayakkabısını boyatırken bir boyacı çocuğa sorar: yeni yalova kaymakamını mı bekliyor bu insanlar?
    çocuk cevap verir: kim takar yalova kaymakamını abicim, atatürk geliyor atatürk.
  • olayın şöyle cereyan ettiği rivayet edilmişti: yalova kaymakamı ayakkabısını boyatmak için bir boyacı çocuğun yanına gider ve...
    - bak ayakkabılarımı iyi boya yoksa seni yalova kaymakamı'na şikayet ederim
    - hadi... kim siker yalova kaymakamını...
    (bkz: olaylar gelişir) eğer bilgi yanlışsa, anında silerim bu entryyi, o ayrı.
  • tam olarak nasıl ortaya çıktığı bilinmesede, bir tek boyacı çocuk kısmından eminiz, artık yalova için geçerli bir deyim değildir. zira sayın tansu çiller yalovayı il yapmış, bizi de bir mutlu etmiş bir mutlu etmiştir ki(!) sormayın.
  • (bkz: mudurum)
  • yaşar okuyan takmamıştır:

(bkz: ben kaybetmedim yalova kaybetti)
  • duyduğum versiyonu şu şekildedir.

zamanında yalova'ya yeni bir kaymakam atanır. tesadüf bu ya, kaymakamın şehre geleceği gün zeki müren konseri vardır. kaymakam bi gelir ortalık mahşer yeri gibi. önce kendisi için yapılan bir hazırlık zanneder. sonra bi bakar ne protokol var ne resmi heyet... kenarda bekleyen ayakkabı boyacısının yanına gider, uzatır ayaklarını. sorar:

- hayırdır evlat ne bu kalabalık?
    + zeki müren geliyor amcabey, ondan.
    - ee ama yeni kaymakam da geliyormuş bugün?
    + koskoca zeki müren geliyor amca, kim siker yalova kaymakamını?
  • rivayetini bilmem de hiyerarşi manyağı, mobbing sevdalısı çalışanlar sebebiyle son zamanlarda söyledikçe bıyık altı güldüren cümleciktir bu efendim. bir de başına "çok afedersin de.."yi ekleyince daha şık duruyor. küçük ama etkili.
hesabın var mı? giriş yap