şükela:  tümü | bugün
 • hayırlı olsun dediğim zamdır. zaten millet yiyemiyordu herhangi bir kaybı olmayacaktır. kişi başı kırmızı et tüketimi de 14 kilodan 9 kiloya düşmüş.

  kriz var mı yok mu diye yeriz birbirimizi ete para vermeyiz...

  yaz! kalp krizine tokat, milletimiz kırmızı et yemediği için kalp krizi geçirmeyecek!

  -- spoiler ---
  kırmızı et sanayicileri ve üreticileri birliği derneği (etbir) başkanı ahmet yücesan, "2018'de kırmızı et üreticisinin maliyeti yüzde 30-35 arttı. ancak perakende fiyatlar yalnızca yüzde 10 artabildi. yüzde 20'lik bir kaybımız varken sütteki zam yüzde 30'u, beyaz etteki zam yüzde 37'yi buldu. bu yüzden kurban bayramı'ndan 1 ya da 1.5 ay sonra kırmızı ete yüzde 20'lik bir zam gelebilir. piyasa bu oranı kaldırmazsa da fiyatlar en az yüzde 5-10 artacaktır" dedi.
  --- spoiler ---

  kaynak
 • (bkz: kırmızı etin kanser riskini artırması)

  (bkz: kırmızı etin ölüm riskini artırması)

  bu millete kırmızı et zulmünü yaşatan chp zihniyeti utansın, bugün çok şükür bu millet kırmızı et zulmünden kurtuluyor.
 • olum zamsızken alamıyoruz. zam getirip de ne yapacaklar. ellerinde patlar hepsi valla.

  bu da demek oluyor ki yeni hastalıklı anguslar yola çıktı. bakalım hangi yandaş, hangi bakanın akrabası bu zamdan voleyi vuracak.
 • bir besi çiftliği sahibi olarak açıklama gereği yapmayı istediğim durumdur. son 2 yılda yem ve işletme maliyetleri tam 2 katına çıktı ancak et kesim fiyatları hala 3 yıl öncesinin aynısı. fiyatlar bu şekildeyken üreticinin ayakta kalabilmesi mümkün değil. tavuk fiyatı 25 liraya dayanmışken kırmızı et fiyatının üreticide 30-35 bandında olması artık hayaldir. her iktidarın un ve kırmızı et üreticileri üstünde inanılmaz bir fiyat baskılaması oluyor oy kaygısıyla ve bu durumda yerli üreticinin işi sürdürememesi ve işin tamamen ithalata dönüşmesine sebep oluyor. ithalata dayalı bir ekonominin yaşadığı sorunlar da son 2 yılda hala anlaşılamıyorsa cidden üretim vs konuşmayalım artık. devlet yerli üretimi desteklemeyip, sübvansiyon ve düşük faizli kredilerle ayakta tutma derdinde olmazsa ayrıca altyapı ve teknolojik yatırımlarına destek olmazsa; yurt dışında tekelleşmiş firmaların piyasaya bir süreliğine ucuz vereceği ürünlerin hülyasına kapılıp, yurt içinde de tekelleşince (politik güçleriyle) kırmızı eti ancak rüyanızda görürsünüz. hala 19.yüzyıl mantığıyla tarım ve hayvancılığa mahkum edilmiş bir ülkenin insanı buna ses etmiyorsa; siz her şeye müstehaksınız kardeşim.
 • (bkz: monsanto)

  (bkz: cargill yasası)
 • az yapmışlar
 • kırmızı et nedir arkadaşlar şu tavuğun başındaki kırmızı kısımmı?
 • ferrariye zam gelmesi benim için neyse bu da odur.
 • kurban bayramında kasapların ete zam yapması da çok akıllıcaymış doğrusu.