• patlak egzozlu kırık tamponlu tofaşa binen dürzü tespiti. test yapsan orangutanın gerisinde kalır, gelmiş tespit yapıyor sığır.

'siz maymuna bakınca ne görüyorsanız ben de size bakınca onu görüyorum.'
  • ben de diyorum niye her kitaptan sonra 2cm kısalıyor.
  • elimizi sallasak davara, barzoya çarpıyor. sebebi anlaşıldı. homofobik yurdum erkeği kadınsılaşırım diye kitap açmıyormuş meğerse.
  • böyle düşünen erkeklerin tek sosyal aktivitesi akşam agalarla halı saha maçı, mangal, vasat alkol masaları olurken, genellikle kitap okuyan erkeklerin sosyallik alanı daha seçilmiş, elegant ve karşı cinsle oluyor. hangisinin daha fazla sevişebildiğini tahmin etmek zor değil :d
  • sedat peker birazdan arar, ona bu tezini anlatirsin delikanli.

bir basarisizlik itirafi.
  • iki duygu öğrenince kadınsılaşmış olmazsınız korkmayın
  • kitap okumak hormonları etkilemiyor kesin bilgi yayalım. işte bu tespit sıçmalar hep okumamaktan.*
  • kitap okuyan erkekler kadinsilasmaz.
    kitap okuyan erkek ya da kadin; bilgi sahibi olur, kulturlenir, kelime dagarcigi gelisir, dusunur, kendisini daha iyi ifade eder, genel kultur duzeyi artar, kendisini gelistirir.

siz erkekleri televizyon karsinda ustunde atlet elinde kumandayla spor, siyaset ve cinsellikten baska bir konuda konusamadigini hayal eder oldugunuz icin onlar kitap okuyup kulturlendiklerinde ve kendini gelistirdiklerinde onlara kadinsal ozellikler yuklenmis oldugunu dusunmeniz cok normal. cunku sizin beyninizdeki ''erkek'' alsina cok ters bir durum bu.
  • merhaba.

ben bu bilinçdışı'nın yoluna yordamına hayran kalıyorum. insanlara farkında olmadan nerdeyse doğru tespit yaptırıyor ya. selam olsun.*

ne diyorduk, hah. nerdeyse doğru tespit. başlık sahibi de, başlığı bugün canlandıran yazar da bunu kast etmemiş elbet ama, evet doğru. entelektüel ve hakikat arayışına dair samimi her faaliyet, kadını da erkeği de kadınsı'laştırır. buradaki kadınsı sözcüğünü feminen / maskülen veya eril / dişil ikiliklerinden ayrı kullanıyoruz.

jacques lacan'ın psikanaliz yorumunda kadınsı, bilme ve hakikate ulaşma arayışında kendi sınırlarına hakim, bu sınırlarla barışık ve neyi bilip bilmediğini, bilip bilemeyeceğini kabullenmiş, varlıktaki eksikliği kanıksamış, erkeksi'ye kıyasla elinde fallik bir kılıç tutar gibi ahkam kesmeyen dinginleşmiş bir ben'e karşılık gelir.

bu kadınsı, eril bireyde de dişil bireyde de mevcut olabilir. cinsiyet ile alakası pek muğlak ve saydamdır. yani dişi birey de erkeksi olabilir. eril birey de kadınsı olabilir.

tebrikler sevgili konfüçyus ve kolektif bilinçdışı. güzel tespit. farkında olmadan da olsa.* bizim kabulümüzdür, razıyız.

çeşitli okuma tavsiyeleri:

- psikanalizde kadınsı. bir seminer serisinden tanıtım yazısı ve kaynakça.
    - kadınsı ve kadınlık.
    - psikanaliz ve kadınlık.
    - lacancı yaklaşımda cinsiyetlenme ve histeri nevrozu.

son not: bu okuma tavsiyelerinden yukarıda bahsettiğim mevzuyu çıkarsamak biraz talim gerektiriyor ama, orası da size kalmış sevgili okurlar. yine de şu entride biraz bahsetmiştim:

kadın düşmanlığının altındaki gizli gerçek.

haydi hayırlı cumalar. açıklığa kavuşturanlar bu gün de sona erdi. :)
  • kitap okumadığı açıkça belli olan bir kişinin, saçmalamaktan ileri gidemediği kompleksli zihniyetinin beyanıdır. erkeksi buldukları 35 kelimelik sohbetlerine doyum olmadığı gibi, nargile, tesbih, klavye ve benzeri aksesuarlarıyla her mekanda dişisine kur yapabildiği pozları sayesinde dikkat çekerler.
hesabın var mı? giriş yap