• arapca, hurma cekirdeginin yukarisindan a$agisina inan o cizginin icerisinden cikan ipligin adi.
  • ufacık, zerre manasına gelen kelime...
  • gecmis bahar mimozalari'nda sabih* ve abisinin kocaman kangal köpeklerinin ismi. bu ismi duyunca hep $ahane villalarinin bahcesinde bu köpecik ile yuvarlanip gülüsmeleri filan geliyor aklima, geriliyorum. cünkü kesin bi yerden filiz akin cikip "az efendi olun evladim" gibi birseyler söyleyecektir, cocuklarin tadini madini kaciracaktir.

(bkz: lüzumsuz bilgiler ansiklopedisi)
    (bkz: peki bu bilgi gercek hayatta ne isime yarayacak)
  • kıtmir yedi uyuyanların arkadaşıdır. islam inanışına göre cennete kabul edilecek olan köpektir.
    develerden cennete girecek olanın adı buraktır.bu konuda seçilen balık şüphesiz ki yunuspeygamberi karnında saklayan yunus balığıdır.
  • kendini tanrı sayan hükümdardan kaçarken "yedi uyurların" yolda karşılarştığı bir çobanın köpeğidir.

rivayete göre; yedi uyurlar çobanla karşılaştıklarında başlarından geçenleri, hükümdardan kaçtıklarını ve yer aradıklarını anlatırlar. köpek de bunların hikayesini dinleyip "siz hakılsınız, artık ben de müslüman oldum ben de allaha inanıyorum, size katılcam" diye dile gelmiştir. çoban da; yedi uyurlar ve kıtmiri alıp mağaranın yerini gösterir. (bkz: olaylar gelişir) (bkz: eshab-ı kehf)
  • yaşamış en yalnız kopektir kıtmir. sahipleri 300 kusur sene uyurken bu onların başında beklemiştir. bu kivamda rab tarafindan ödüllendirilmiştir de. "cennetteki tek köpek" kıtmir olacaktir. zira islam inancina gore kopekler pek sevilmezler ve ortamın kutsallığını bozarlar. misal köpek'in dolastığı evde secdeye varılmaz. hijyeni kaçırır, ibadeti öteler.. o yüzden cennete de köpek alınmayacaktır. ama işte bi kıtmir var. gösterdiği üstün başarıdan dolayı etrafta tekil tekil dolanacaktir garibim..

ha bu arada kıtmir eski dilde "kont" anlamina gelmektedir.
  • arkın allen'in ** fusion monster albümünde yer alan hoş bir parça. güzel bir ses sisteminde dinlenildiğinde tadından yenmeyen, kan kaynatan cinsten füzyon bombası.
  • 7 adamı cesurca koruyan köpek görünümlü aslan.
    esselamün aleyküm kıtmir
  • entry sildiren köpek. golden retriever olduğu rivayet edilir.
  • en sevilen köpek.
hesabın var mı? giriş yap